НОВИНИ

29.12.2005 | Guardian: Росія і Україна перебувають на межі політичної кризи
Джерело - Korespondent.net

"Росія і Україна перебувають на межі політичної кризи через суперечку щодо ціни на газ, що є свідченням розбіжностей між двома колишніми радянськими республіками, які надалі збільшуються", - пише Том Парфітт у матеріалі, опублікованому 27 грудня в британському виданні "The Guardian".


 


Контрольована державою російська газова монополія "Газпром" погрожує з 1 січня припинити постачання газу, якщо Україна не погодиться на чотирикратне підвищення ціни на газ, який забезпечує третину її потреб в енергоресурсах.


Сьогодні Україна купує російський газ для комунальних потреб і промисловості за значно субсидованою ціною 50 доларів за 1 000 куб. м., але незадоволена Москва хоче підвищити її до рівня світових цін – до 230 доларів.


Київ відповів погрозою збільшити тарифи за транспортування газу до Західної Європи та підвищити орендну плату, яку сплачує Росія за базування свого Чорноморського флоту в українському порту Севастополь.


Ця суперечка є проявом лише одного з багатьох протиріч між двома країнами, що загострилися після минулорічної української "помаранчевої революції", яка привела до переорієнтації України на європейську інтеграцію та позбавила Москву можливостей впливати на неї.


Спостерігачі кажуть, що російський президент Володимир Путін випробовує свої сили, у той час, коли Росія надалі все більше намагається відігравати роль "наддержави природних ресурсів", яка здійснює закордонну політику через контроль над енергоносіями. Як Україна, так і Росія пообіцяли зробити все можливе зі свого боку, аби не допустити виникнення будь-яких проблем при постачанні газу до Європи через українську газотранспортну систему.


Проте наприкінці тижня "Газпром" організував показове тренування із закриттям кранів для припинення постачання газу для України.


У телевізійному інтерв’ю заступник голови "Газпрому" Олександр Медведєв заявив, що його компанія готова звернутися до міжнародного арбітражного суду в Стокгольмі, якщо Київ почне відбирати газ для своїх потреб.


"Вісімдесят відсотків нашого експорту проходять через Україну", - сказав він. “Вочевидь, з боку наших українських колег має місце шантаж, або піратська поведінка. Проте ми живемо в цивілізованому світі, а не в джунглях, тому я сподіваюся, що здоровий глузд переможе".


Протягом тижнів переговори то переривалися, то поновлювалися знову, востаннє сторони обговорювали ціни вчора в Москві, але угоди досягнуто не було. Кремль стверджує, що нова ціна запроваджується виключно з економічних міркувань, і що сусідня країна більше не має права вимагати дешевих енергоресурсів для металургії та інших галузей промисловості, які конкурують із російськими виробниками.


Український "Нафтогаз" учора заявив, що він видобуває достатньо газу для комунальних потреб, але промисловість на сході може зазнати значних збитків. Минулого тижня президент Віктор Ющенко критикував "Газпром" за його "безвідповідальний підхід" і закликав до поступового підвищення ціни.


Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров заперечив учора, що підвищення ціни є політичним кроком. Але нещодавно досягнуті угоди з іншими колишніми радянськими республіками, такими як Білорусь, за якими ціни залишаються низькими, викликають підозру, що Україну намагаються покарати за її бажання приєднатися до ЄС і НАТО.


Критично налаштований щодо жорсткої позиції Кремля член російського парламенту Олександр Лебедєв каже, що балансування на межі конфлікту через ціну на газ ризикує викликати роздратування західних партнерів Росії перед 1 січня, коли вона перебере на себе головування у “великій вісімці". "Позиція Росії є абсурдною", - каже він. "Ми не провчаємо лідерів "помаранчевої революції", ми тільки допомагаємо їхнім прихильникам об’єднатися перед зовнішньою загрозою застосування газової зброї".


Але більшість аналітиків погоджуються з тим, що українська економіка радянського типу повинна реформуватися, аби вона могла конкурувати на європейських ринках без допомоги дешевих енергоресурсів.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект