НОВИНИ

01.03.2018 | У Польщі набув чинності скандальний "історичний" закон
Джерело - УКРІНФОРМ

Згідно із законом, органи правосуддя Польщі зможуть притягувати до кримінальної відповідальності з перспективою ув'язнення до трьох років, зокрема й тих, хто заперечуватиме злочини "українських націоналістів" проти громадян Польщі, скоєних у період 1925-1950 років.

Ухвалення змін до цього закону призвело до погіршення відносин Польщі з Україною та Ізраїлем. Проти ухвалення цього закону в РП виступили Президент, Прем’єр-міністр, Верховна Рада України, які наголошували, що він негативно вплине на стан двосторонніх відносин і може погіршити ситуацію українських мігрантів у Польщі.

Під час нещодавнього візиту до Польщі віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко закликав польську владу змінити закон, адже його дія може призвести до переслідування українців за погляди на історичні події, які в кожної держави є різними, і це порушує їхні права і свободи в РП.

В Ізраїлі обурення викликало положення закону, яке передбачає кримінальне переслідування за “публічне і всупереч фактам” звинувачення Польщі і польського народу у злочинах нацистів в роки Другої світової війни. В Ізраїлі це сприйняли як спробу Варшави заборонити критику поляків за злочини проти євреїв в роки війни, про які розповідають свідки та нащадки жертв Голокосту.

У Польщі твердять, що не йдеться про повну заборону, а лише про переслідування за заперечення очевидних фактів, наприклад вживання висловлювань "польські табори смерті", "польські концтабори". Законом заборонятиметься звинувачення Польщі та польського народу у злочинах німців в роки війни, за винятком наукової чи артистичної діяльності. У зв'язку з виникненням скандалу, створено польсько-ізраїльську робочу групу, яка має з’ясувати суперечливі питання закону.

Як відомо, наприкінці січня нижня та верхня палата польського парламенту проголосували за зміни закону про ІНП, а на початку лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав документ, одночасно направивши його для оцінки в Конституційний суд країни. Суд повинен буде оцінити, чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань і положенням кримінального характеру, що випливають із цього закону. Сумніви у президента РП викликає, зокрема, й положення, де йдеться про “українських націоналістів”.

Маршалок Сенату Польщі Станіслав Карчевський нещодавно запевняв, що у світлі напруги, яка виникла через прийняття цього закону, нові положення не застосовуватимуться на практиці з 1 березня. Натомість, згодом в ІНП спростували це, зазначивши, що з березня він усе ж набере чинності й прокурори Інституту зможуть притягувати до відповідальності усіх, в тому числі й іноземців.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект