НОВИНИ

23.12.2005 | Новий російський закон про NGO. Ходити разом до лазні - тільки після реєстрації
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Російська державна Дума ухвалила у другому читанні законопроект про діяльність неурядових організацій. Новий закон піддавали критиці, як російські правозахисники, так і міжнародні, зокрема Human Rights Watch та Міжнародна Амністія, до того ж ЄС та Рада Європи. Вони непокояться, що тепер російська влада зможе забороняти організації з політичних міркувань.


Приводом для розробки законопроекту про діяльність неурядових організацій стали заяви деяких політиків та чиновників про те, що під прикриттям громадських та неурядових організацій у Росії ведуть роботу справжні шпигуни, мета яких завдати шкоди державним інтересам. Тож, керівництво Росії має знати, звідки ці організації отримують гроші та на які проекти їх витрачають.


Першу редакцію законопроекту було ухвалено ще 23 листопада. У ній йшлося, наприклад, про те, що іноземні організації або громадяни не можуть брати участь у громадській діяльності в Росії. Були й інші пункти, які викликали у співробітників неурядових організацій відверте здивування. Йенс Зігерт – керівник московського бюро фонду Генріха Бьолля говорить про те, що у законопроекті було зазначено –  громадські об’єднання мають бути юридично зареєстровані, але не зазначено які саме:


"Напевно, ваші слухачі добре знають фільм „Іронія долі або з легким паром”. Там кожного року 31 грудня чоловіки збираються, щоб піти до лазні та помитися. Насправді – це є громадське об’єднання. Це- більше ніж дві особи, вони збираються і роблять щось регулярно з певною метою."


Досить широко описується і процедура закриття громадської організації. Згідно з законопроектом, це може статися, якщо члени або ж засновники порушили конституцію, чи закони Російської Федерації. Ф. За словами Йенса Зігерта, це досить широке поняття. Адже під ним можна розумітинавіть звичайне порушення правил дорожнього руху. 


Щоправда у другій редакції, яку сьогодні було затверджено, деякі з таких пунктів були викреслені. Серед 60 поправок, що були внесені через скарги міжнародних організацій, зокрема вилучено заборону існування представництв іноземних неурядових організацій у формі філіалів.


Іноземцям та особам без громадянства дозволили займатися у Росії громадською діяльністю. Втім, ціла низка пунктів, що й надалі викликає непокоєння, залишилася. Зокрема, згідно з документом, якийсь поки що невідомий державний орган, матиме право заборонити іноземним неурядовим організаціям здійснювати певні програми чи частину програм,  а також скеровувати кошти до певних партнерів. Причини з яких це може статися у законі не зазначені: Йенс Зігерт – керівник московського бюро фонду Генріха Бьолля продовжує:


" Якщо своєю діяльністю такі організації порушують якісь російські закони, то і нині державні органи – МВД, ФСБ - мають право припинити таку діяльність, тому що вона є протиправною. Якщо ж вона не є протиправною, то яка ще може бути мотивація для закриття неурядових організацій? На мій погляд, лише політична." 


Вітає зміни, які були внесені до законопроекту і Фальк Бомздорф – з фонду Фрідріха Наумана. На його думку, друга редакція є значно прогресивнішою за першу. Втім, демократичним документ назвати ніяк не можна:


"Найбільші проблеми матимуть російські неурядові організації. Оскільки вони матимуть відкривати свої джерела фінансування. Але в принципі вони мали це робити і до цього."


Потрібно нині трохи почекати, вважає Фальк Бомздорф, та подивитися яким чином російські структури використовуватимуть новий закон. Адже через розпливчаті формулювання та без чітких визначень, документ дає багато можливостей для маніпулювання:


"Якщо закон буде застосовуватись вибірково, це буде джерелом постійних хвилювань, постійних протестів. Як у Росії так і за її кордонами" 


Політична ж опозиція у Росії вважає, що Кремль діє під прикриттям відстоювання інтересів суспільства та боротьби зі тероризмом і відмиванням грошей. Справжньою ж його метою є тотальний контроль над громадянським суспільством. І після запровадження нового закону  діяльність правозахисних або ж екологічних організацій стане набагато складнішою.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект