НОВИНИ

21.12.2005 | Самміт Світової організації торгівлі завершив свою роботу в Гонконгу, а що це дає Україні
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Шестиденна конференція Світової організації торгівлі завершила свою роботу 18 грудня і досягла в цілому угоди про лібералізацію світової торгівлі. Хоча сама угода вступить в силу лише з 2013, але багато питань залишається. Члени організації сподіваються зняти їх до кінця весни 2006 року. Українська делегація також брала участь у цьому форумі в китайському Гонконгу і очолював її міністр економіки Арсеній Яценюк. Деякі західні експерти кажуть, що Україна може бути прийнята до СОТ вже навесні наступного року. З цим погоджується і український економічний аналітик з Інституту світової економіки, доктор наук Олексій Плотніков.



Олексій Плотніков


Важко казати, чи є вони сприятливими, тому що все ж таки процес приєднання України до Світової Організації торгівлі не є завершеним, країна все ще туди йде. Тому з цієї точки зору не можна казати чи це сприятливі, чи не сприятливі.



Безперечно, якщо дивитися на плани до вступу до СОТ, коли ще планував пан Кучма, а це був 2003 рік, в гіршому випадку – 2004, тобто, можливо, треба було вступати до СОТ раніше, можливо, це принесло б більше користі.


Те, що відбувається зараз, то це іде процес вступу.


Я в принципі позитивно ставлюся до того, що країні треба вступати до Світової організації торгівлі, враховуючи те, що більшість країн з нормальною ринковою економікою є членами СОТ.


З точки зору захищеності внутрішнього ринку, з точки зору того, що приходять конкуренти, з точки зору того, що певні підприємства будуть банкрутіти, там буде звільнятися робоча сила, когось треба буде перепрофілювати, то, безперечно, це є таке буде. Але це по такому короткотерміновому шляху. Середні і довгострокові перспективи дають Україні більше позитивів, ніж недоліків від членства у СОТ.


Василь Зілгалов


Як Ви вважаєте, від чого залежить вирішення цього питання скоріше: від двосторонніх переговорів чи від рішення керівництва організації?


Олексій Плотніков


Формально, це двосторонні протоколи. Коли будуть підписані усі двосторонні протоколи, тоді Україна буде членом СОТ.


А якщо буде політичне прагнення керівництва організації пришвидшити цей процес, то, можливо, це буде працювати на те, щоб цей процес пришвидшити.


Василь Зілгалов


А як Ви вважаєте, бо сьогодні деякі експерти вже кажуть, що на це недовго залишилося чекати, що напередодні парламентських виборів це можуть вирішити, а інші кажуть, що треба буде ще мінімум два роки чекати?


Олексій Плотніков


Я не думаю, що треба прив’язуватися до 2007 року, як це за формальною процедурою, що будуть приймати виключно на зборах, яких у 2006 не буде, а будуть у 2007. Я не думаю, що до цього треба прив’язуватися, тому що якщо будуть погоджені усі протоколи, то є реальна можливість стати членами СОТ у 2006 році.


Василь Зілгалов


Ці суперечки між розвинутими країнами і двадцяткою і країнами, що розвиваються, щодо цих пільг, кредитів, а потім, що стосується сільськогосподарської продукції, а чи це зачіпає Україну?


Олексій Плотніков


В принципі, це зачіпає Україну, тому що сільськогосподарська продукція в країнах ЄС має державні дотації, виробництво дотується в країнах Євросоюзу, і це нормальне явище з точки зору ЄС.


Що стосується України, то тут таких дотацій немає, тут невирішена програма державної підтримки сільського господарства, тому з самого початку в нерівних умовах буде сільське господарство України і країн Євросоюзу, якщо будуть зняті усі митні обмеження, і інші обмеження, які будуть зняті після входження України до СОТ.


Василь Зілгалов


А як Ви вважаєте, це нібито змагання між Україною і Росією, хто раніше вступить, це грає якусь роль, це впливає на керівництво Світової організації торгівлі?


Олексій Плотніков


Ні, все ж таки це різні економіки, це різні масштаби, це різні структури: в Росії – це енергоносії, в Україні енергоносіїв немає. І багато інших відмінностей. Тому це, скоріше, подобається політичному керівництву України, що ми, мовляв, раніше, ніж Росія, чи якщо Росія перша, то це буде гірше для нас.


В принципі це не впливатиме на членство України у СОТ. Особливо керівництво Світової організації торгівлі не буде дивитися, хто там раніше: чи Україна, чи Росія.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект