НОВИНИ

05.08.2004 | Голова київського представництва МВФ: проблеми не лише в методології
Джерело - Українська служба ВВС

Лише через пів-року після того, як після тривалої перерви Україна поновила співпрацю з МВФ за програмою "упереджувальний stand-by", місія фонду дійшла висновку, що програма не виконується.

Незважаючи на те, що МВФ схвально відгукується про зростання українського валового продукту, а також на рішення уряду про зниження ставок оподаткування, експерти фонду висловили занепокоєння з двох принципових питань.


Що ж до проблеми повернення ПДВ, то її уряд, за словами пана Азарова, вирішить вже восени, завдяки облігаціям під неповернутий борг з ПДВ.


В інтерв'ю Бі-Бі-Сі голова представництва МВФ у Києві, Лоренцо Філіуолі, заявив, що занепокоєння щодо бюджетного дефіциту витікає не тільки через різницю у методології розрахунків, а проблема з ПДВ має вирішуватися не тільки через випуск облігацій.


Бі-Бі-Сі: Пане Філіуолі, коментуючи заяву МВФ, віце-прем'єр з питань економіки, Микола Азаров, заявив, що ваша оцінка дефіциту бюджету витікає із різної методології розрахунків, і що уряд має доходи, аби покрити видатки. Чи правда, що справа саме у методології?


Л.Філіуолі: Не тільки МВФ, але й багато інших міжнародних інституцій у багатьох країнах трактують надходження від приватизації не як доходи бюджету, а як статтю фінансування. Іншими словами, вона поза балансом.


Те ж відбувається і в самій Україні згідно із законом про бюджет. Це означає, що якщо уряд здійснює поточні витрати із надходжень від приватизації, він створює бюджетний дефіцит.


Пан Азаров, напевне, мав на увазі те, що гроші на витрати є, і ми про це знаємо. Але будь-яке збільшення витрат збільшує масу грошей, що обертаються в економіці, і це посилює інфляційний тиск, особливо за умов швидкого зростання економіки, яке ми спостерігаємо в Україні.


Бі-Бі-Сі: Пан Азаров також каже, що проблему із ПДВ буде вирішено вже цієї осені, і, передусім, через випуск і розповсюдження облігацій з ПДВ. Що МВФ думає з приводу цих планів уряду?


Л.Філіуолі: Схема випуску облігацій з ПДВ стосується лише частини проблеми, - а саме – боргу держави з повернення цього податку підприємцям.


Але ж є ще і щомісячна сума ПДВ, який має бути відшкодований з бюджету. Якщо цього не відбувається, то ця сума згодом також стає боргом.


Що стосується боргу, то тут можна довго сперечатися про те, що його взагалі не мало бути, що він мав би повертатися живими грошима, але закон про випуск облігацій ухвалено, і ми це беремо до уваги.


Що ж до поточного повернення ПДВ, то тут уряд має вдатися до кращого адміністрування податку, аби не припустити накопичення нових боргів. Для цього уряд має краще відрізняти фіктивне право на відшкодування ПДВ від справжніх претензій, а також пришвидшити процедуру повернення ПДВ тим, чиї претензії є законними.


Уряд каже, що він вирішить цю проблему до кінця року. Єдине, що я можу на це сказати, - час покаже.


Бі-Бі-Сі: Що далі відбуватиметься у стосунках між Україною та МВФ? Чи можна говорити про те, що програму співпраці призупинено?


Л.Філіуолі: Ми очікуємо, що у жовтні, конкретніше не може сказати коли, місія буде консультуватися із Радою директорів Фонду.


Тим часом український уряд має виправити ті помилки, про які йдеться у нашому теперішньому звіті, тобто привести фіскальні питання у відповідність до програми співпраці, і довести нам, що і в бюджеті 2005 року подібних проблем не буде.


Крім того, має бути вирішено проблему із боргом з ПДВ. Ми розуміємо, що на це потрібен час, і тому наступна місія приїде до Києва десь під кінець року.


Але наразі не можна сказати, що програму зупинено чи призупинено. Я би сказав, що ми перебуваємо у процесі консультацій.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект