НОВИНИ

13.12.2005 | Менеджерські плани Ґергарда Шредера під вогнем критики
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Такої реакції Ґергард Шредер не очікував. У ці дні колишньому канцлеру Німеччини доводиться вислуховувати критику й не тільки від своїх політичних опонентів, але й з власних лав. Причина - його рішення обійняти посаду голови наглядової ради німецько-російського газотранспортного консорціуму. Йдеться про Півчноєвропейський газопровід, який протягнуть в обхід Польщі та України по дну Балтійського моря.


У Німеччині немає законів, які б регулювали поведінку колишніх членів уряду після їхнього поверення до, так би мовити, цивільного життя. І все ж таки намір екс-канцлера Ґергарда Шредера очолити наглядову раду Північноєвропейського газопроводу викликало серед політиків у Берліні більше, ніж просто бурхливу реакцію. Критика пролунала передусім з боку консервативних партій, лібералів та „зелених”. Прем”єр-міністр федеральної землі Нижня Саксонія, християнський демократ Крістіан Вульф:


 „Той, хто тільки-но проштовхнув якусь справу, виступав за підписання контракту, не повинен після цього погоджуватися на таку посаду. Адже виникає враження, що тут комусь подякували, зробили послугу у відповідь.”


 


Справді, контракт між концернами EON Ruhrgas, BASF, з німецького боку, та „Газпромом” - з російського -  про будівництво газпроводу завдовжки 1200 кілометрів підписали нещодавно – восьмого вересня цього року. Це сталося за кілька тижнів до дострокових парламентських виборів. На церемонії підписання, що відбулася в Берліні, були присутні, як російський президент Володимир Путін, так і тоді ще канцлер Німеччини Ґергард Шредер. Висловлюється припущення, що нова менеджерська посада дісталася екс-главі німецького уряду не без активного сприяння з боку його російського товариша – Путіна. Інформаційне агентство dpa висловило припущення, що на початку жовтня під час зустрічі віч-на-віч у Санкт-Петербурзі Шредер та Путін говорили, вірогідно, не тільки про спільне минуле, але й про спільне майбутнє. Генеральний секретар Вільної демократичної партії Дірк Нібель так прокоментував всю цю історію:


 „Якщо він справді отимуватиме гроші за свою діяльність на посаді голови наглядової ради, тоді це має присмак корупції, тоді можна припустити, що тут приватні інтереси ставилися вище інтересів нації.”


Подейкують, що за свою майбутню діяльність на чолі наглядової ради російсько-німецького газотранспортного консорціуму Шредер щорічно отримуватиме близько одного мільйона євро. Принаймні таку інформацію можна знайти на сторінках газети Bild. Дедалі гучніше лунають голоси тих, хто не в захваті від дій Шредера, і серед соціал-демократів. Говорить член правління СДПН Крістоф Матчі:


 „На мою думку, перебуваючи на посаді канцлера, Ґергард Шредер домігся високого визнання. Але в даний момент він працює над тим, щоб зруйнувати свій імідж у суспільстві. Мені це дуже прикро.”


Голова фракції соціал-демократів у Бундестазі Петер Штрук був дещо стриманіший у своїх висловлюваннях, але й він визнав, що на місці Шредера відмовився б від зробленої йому пропозиції. На захист колишнього канцлера виступив голова СДПН Маттіас Плацек:


 „Питання стосовно цього трубопроводу, як і весь цей проект, обговорювалися ще до 22 травня цього року, тобто – ще до оголошення дострокових виборів. На мою думку, колишній канцлер Федеративної Республіки Німеччини перебуває поза підозрою.”


 


Новий канцлер Німеччини Анґела Меркель відмовилися коментувати менеджерські плани свого попередника. Водночас у понеділок стало відомо, що новий уряд замислився над питанням про запровадження кодексу честі для колишніх високопосадових політиків. Як повідомляється, тут Берлін має намір скористатися досвідом інших європейських країн. Виступив за запровадження такого кодексу і заступник голови Бундестаґу Вольфґанґ Тірзе:


 „Слід погодитися з тим, що не можна забороняти людям виконувати ту чи іншу професійну діяльність. Основний закон гарантує свободу професії також політикам. Але водночас я підтримую ідею запровадити своєрідний термін очікування для колишніх політиків. Це допоможе уникнути підозри, що политики використовують набуті ними знання з метою власного збагачення.”


Лідер соціал-демократів Плацек висловив сумнів щодо ефективності такого нововведення:


 „Я намагаюсь завжди представити всі речі якомога реалістичніше. Тому застерігаю від очікування, що така пропозиція може бути якимось універсальним рецептом.”


 


Дискусія про відставних канцлерів та їхній перехід до бізнесу триватиме в Німеччині, вірогідно, ще довго. Нинішній порушник спокою екс-глава німецького уряду Ґергард Шредер поки що мовчить і, судячи з усього, ще не скоро погодиться висловити в цій справі свою думку.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект