НОВИНИ

24.11.2005 | Аварія на хімзаводі може призвести до екологічної катастрофи в Китаї та Росії
Джерело - Korespondent.net

Аварія, що сталася кілька днів тому на великому хімічному заводі в місті Гірін, що в китайській провінції Хейлунцзян, може завдати серйозного удару екології Росії та Китаю. На "отруєних" територіях починається паніка.


 



У середу, 22 листопада, китайська, а потім і російська влада визнала факт забруднення небезпечними хімікатами ріки Сунгарі, що впадає в Амур. Високотоксичні речовини потрапили у воду внаслідок вибухів, що сталися 13 листопада, на хімзаводі, розташованому у верхів’ях Сунгарі.


У цій ріці вже зафіксовано масову загибель риби.


За якістю води в Амурі встановлено посилений контроль санітарної та гідрометеорологічної служб Єврейської автономної області.


За даними екологів, російських рятувальників і фахівців Росспоживнвгляду і Мінприроди, велика кількість отруйного бензолу із Сунгарі в Амур потрапить уже найближчим часом.


До російського Хабаровська від можливого вогнища забруднення – лише кілька сотень кілометрів униз за течією. За даними фахівців далекосхідної філії Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), бензол є сильною канцерогенною отрутою і дуже небезпечний навіть у малих дозах.


Наразі отруєна вода йде по території Китаю, але, за припущеннями російського Мінприроды, уже до 26 листопада досягне Амуру, який є водозабором Хабаровська.


До 30 листопада забруднена вода, яка щодня долає відстань 100 км, дійде і до Хабаровська, повідомили в прес-службі Мінприроди Росії. Як кажуть фахівці WWF, є реальна небезпека хімічного забруднення води. У зв’язку з цим інспектори Мінприроди в Хабаровському краї разом зі співробітниками МНС і Росспоживнаглядом напередодні почали постійно моніторити стан води в ріці Амур у районі водозабірних споруд Хабаровська.


Про можливе забруднення води рятувальники вже сповістили голів муніципальних утворень і об’єктів, розташованих поблизу ріки Амур. Найближчим часом спеціальна комісія далекосхідного МНС має виїхати в селище Ленінське Єврейської автономної області, де в Амур впадає ріка Сунгарі. У середу до Хабаровська вилітає оперативна група фахівців на чолі з заступником директора Росспоживнагляду Олегом Мітволем.


У МПР Росії створено штаб запобігання забрудненню водойм. Його очолили заступник міністра природних ресурсів РФ Анатолій Тьомкін і заступник голови Росприроднагляду Сергій Сай. Фахівці Далекосхідного регіонального центру МНС, а також заступник голови Росспоживнагляду Олег Мітволь послали запити китайській владі з проханням уточнити хімічний склад забруднюючих речовин. Це необхідно, щоб ужити заходів для запобігання масштабним наслідкам забруднення Амуру. Відповіді від КНР поки що не було.


За даними МНС Росії на вечір вівторка, отруєна вода поки що не потрапила в Амур.


Паніка в Китаї


У самому Китаї забруднена вода викликала паніку, стихійні заворушення і масову евакуацію.


У розташованому неподалік від району хімзаводу, що вибухнув, Харбіні починаючи з 21 листопада на 4-7 днів цілком відключили воду.


 
 
Мешканці Хабріна запасаються водою (АР)
 
Раніше міська влада пояснювала відключення води ремонтом водопроводу. Але у середу уряд північно-східної китайської провінції Хейлунцзян визнав, що відключення прямо пов’язане з можливим забрудненням ріки Сунгарі, яка напуває місто.


Тепер забруднені води йдуть униз за течією через Харбін.


Експерт WWF Росії Євген Сімонов, котрий уже впродовж двох років перебуває в Харбіні, повідомляє, що серед мешканців 10-мільйонного міста почалася паніка. Влада заборонила пити воду з водозабору ріки, не можна їсти і рибу, виловлену в Сунгарі, у місті також закрито всі лазні, пральні та мийки автотранспорту.


"Наразі немає ознак жодних анормальностей у ріці Сунгарі в районі Харбіна, однак органи санітарно-епідеміологічного нагляду вважають, що забруднення може статися протягом найближчих днів", – цитують інформаційні агентства заяву міської влади.


"Розмови про те, що в Харбіні найближчими днями буде землетрус, – це вигадки, жителі не повинні хвилюватися, для паніки немає підстав, – заявив представник сейсмологічного бюро провінції Хейлунцзян в інтерв’ю одному з фінансованих урядом інтернет-сайтів. – Немає жодної потреби закуповувати величезну кількість продовольства чи встановлювати намети на вулицях".


Проте мешканці Харбіна буквально змітають із прилавків магазинів не лише мінеральну воду, але навіть пиво і молоко.


Там, де мінеральна вода ще лишилася в продажу, ціни на неї зросли вдвічі й більш раз. Люди заповнюють водою навіть ванни у своїх квартирах. У місті створюють екстрені бригади лікарів на випадок масового отруєння людей. 15 місцевих лікарень уже приготувалися до можливого напливу пацієнтів із ознаками отруєння. Поки що небезпечних аномалій не виявлено.


Тим часом, тисячі мешканців Харбіну поспіхом залишають місто, що лишився без води.


За даними агентства "Reuters", в аеропорту й на залізничних станціях Харбіна – справжнє стовпотворіння.


У місті закрито школи і багато підприємств; на літаки, що вилітають із Харбіна, продано всі квитки. "Усіх хочуть виїхати, тож квитків практично не дістанеш", – сказав менеджер однієї з місцевих фабрик.


Паніку підсилили припущення про наближення землетрусу. Але представник місцевого сейсмологічного управління Лю Дань стверджує, що такі чутки викликали урядові заходи, які мали навчити людей, що робити у випадку землетрусу. У цьому районі останнім часом підвищена сейсмічна активність, визнав Лю, однак це зовсім не означає, що землетрус неминучий.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект