НОВИНИ

22.11.2005 | Річниця Майдану: довга дорога на Захід
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"


З нагоди річниці Помаранчевої революції в Україні німецька газета DIE WELT опублікувала на своїх шпальтах статтю професора політології з Університету міста Зіґен Ебергарда Шнайдера „Довга дорога на Захід”. У статті професор аналізує зовнішньополітичний курс України після зміни влади:


За президентства Віктора Ющенка, як і до нього, українська зовнішня політика з огляду на географічне розташування вимушена маневрувати між Європейським Союзом і Росією. Але, на відміну від Леоніда Кучми, Ющенко, просигналізувавши поворот на Брюссель, і справді повертає у цьому напрямку, а не в бік Москви. Найвищою метою України є вступ до Європейського Союзу й НАТО. Однак після ейфорії перших тижнів президентства Ющенка нині у питанні швидкого вступу до ЄС панує очевидне протверезіння. Українці приходять до усвідомлення того, що приєднання до Європейської спільноти буде тривалим процесом, який передбачає цілу низку болючих і непопулярних реформ. Після провалу конституції ЄС на референдумах у Франції і Нідерландах, країни ЄС іще менше будуть готові до надання Україні членства в спільноті, -


зазначає німецький політолог на сторінках газети DIE WELT і в той же час наводить аргументи на користь членства України в ЄС:


Євросоюз не зможе і не схоче тримати під закритими дверима Україну, яка має тисячолітню християнську культуру і визнає європейські цінності. Крім того, за багатьма економічними, освітніми і політичними індикаторами Україна порівнювана із Туреччиною, а за деякими - навіть випереджає її. Тому „асоційоване членство” є найбільш реальною формою долучення Києва до ЄС. Після парламентських виборів наступного року Україна, напевно, подасть відповідну заявку. Відмова Брюсселя в наданні такого статусу не лише призведе до гальмування реформ в Україні, але вже вкотре, певною мірою, штовхне цю країну в бік Росії. У такому разі в Москві знову зміцніють імперіалістичні тенденції, - припускає DIE WELT.


Далі політолог розглядає позицію нового українського президента у відносинах з Кремлем:


Ющенко усвідомлює глибоку взаємну залежність української і російської економік. Проте він хоче бути разом із Росією, а не під її каблуком. У квітні, виступаючи у Варшаві, Ющенко сказав: „ми хочемо мати зрозумілі, чесні і прозорі” відносини із Росією. Український президент переконаний, що Москва й Київ – це стратегічні, рівноправні партнери. Ющенко, на відміну від своїх попередників, спілкується із російським колегою не з позицій слов’янської сентиментальності або радянської ностальгії, але виключно з позицій інтересів України. Для Москви це є чимось новим і незвичним.


Автор статті звертає увагу на слабкі місця українських відносин із Росією:


Головною проблемою Києва у відносинах із Москвою є залежність від поставок російського газу. Кремль цим користується і має намір практично вчетверо збільшити ціну. ... Цілою низкою демонстративних кроків напередодні парламентських виборів в Україні Росія профілактично унаочнює болючу енергетичну залежність Києва. В той же час, за політичну зговірливість Москва завжди готова йти на поступки, -


риначає отова йти на поступки. ів напередодні парламентських виборів в Україні Росія профілактично итного палива, яке Україна кзауважує DIE WELT.


На завершення розгорнутого аналізу політичної ситуації в Україні професор Шнайдер висловлюється з приводу можливих конфігурацій влади у Києві після парламентських виборів:


Згідно з результатами соціологічних опитувань Народний союз „Наша Україна” Віктора Ющенка, Партія регіонів Віктора Януковича і Блок Юлії Тимошенко можуть отримати лише до двадцяти відсотків голосів виборців кожен. Юлія Тимошенко, з одного боку, є непримиримим опонентом Віктора Януковича і в той же час надто ображена на Віктора Ющенка за своє звільнення з посади прем’єр-міністра, аби утворювати із ним урядову коаліцію. Це означає, що не варто виключати можливості утворення коаліції за участі партій Ющенка, Януковича і нинішнього спікера Литвина. Хоча згідно із реформованою конституцією президент і має право пропонувати парламентові кандидатуру міністра закордонних справ, йому все одно доведеться зважати на розстановку сил у Верховній Раді. У зовнішній політиці майбутнього українського уряду доведеться враховувати інтереси всіх учасників коаліції. Отже, і Януковича також, -


Зазначає автор і робить такий висновок:


Це може означати, що український потяг у напрямку членства в НАТО і асоційованого членства в Євросоюзі, з урахуванням інтересів Москви, буде певною мірою загальмований. В такому випадку цей потяг не рухатиметься нормально до тих пір, поки НАТО і ЄС не запропонують  Москві щось взамін, що компенсуватиме її втрати від західних амбіцій України, - читаємо на сторінках газети DIE WELT.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5360. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект