НОВИНИ

17.11.2005 | Пентагон визнав, що використовував в Іраку білий фосфор
Джерело - Korespondent.net

Офіційні представники американського оборонного відомства у вівторок, 15 листопада, визнали, що використовували боєприпаси з білим фосфором проти людей, штурмуючи іракське місто Фаллуджу під час операції "Лють примари", проведеної минулого року.

 


Довгий час США заперечували ці факти. У грудні американський уряд офіційно назвав такі повідомлення "поширеним міфом".

Але минулого тижня італійський телеканал RAI продемонстрував документальний фільм про штурм іракського міста Фаллуджі.

Стрічка "Фаллуджа – прихована різанина" дає незаперечне, на думку його авторів, свідчення того, що запалювальні бомби, відомі як "Mark 77", – удосконалену форма напалму, який війська США застосовували у В’єтнамі, застосовували й у Фаллуджі.

Фосфорні снаряди не є забороненими, й американські війська раніше повідомляли, що використовують їх для освітлення.

Але після появи документальних кадрів Пентагону довелося переглянути цю позицію. Військові США визнали, що фосфорні бомби і снаряди використовувалися не лише для освітлення, але і для враження живої сили.

Водночас, Пентагон категорично спростував інформацію італійського телебачення, яке повідомило про використання цієї вкрай вогненебезпечної речовини проти мирних мешканців іракського міста.

У вівторок підполковник Баррі Вінейбл повідомив, що у Фаллуджі білий фосфор переважно використовували для позначення цілей. І лише зрідка як "зброю запалювальної дії" для знищенні бойовиків, котрі були в укриттях.

"Проти мирних мешканців його не застосовували", – наполягає Вінейбл.

Він також пояснив, що артилерія  в сучасних умовах нерідко застосовує снаряди на основі білого фосфору. За його словами, використання цих боєприпасів не забороняють жодні конвенції.

Однак інтерв’ю і фото, які зробили італійські журналісти, ставлять під сумнів і останнє твердження, кажуть оглядачі.

Колишній американський солдат, котрий воював у Фаллуджі, заявив кореспондентові: "Я чув наказ бути обережними, тому що проти Фаллуджі збираються застосувати білий фосфор. Фосфор спалює тіло, він розчиняє плоть до кісти. Я бачив обпалені тіла жінок і дітей. Фосфор вибухає й утворює хмару. Усім у радіусі 150 метрів – кінець".

 
 
Фотографії на сайті телеканалу наочно продемонстрували те, про що каже колишній солдат. На десятках якісних кольорових фотографій, зроблених із близької відстані і наданих Дослідницьким центром прав людини у Фаллуджі, видно тіла мешканців міста, чий одяг залишився цілим, але шкіра розчинилася або ушкоджена від обстрілу снарядами.

Біолог із Фаллуджі Мохамед Тарек, котрий дав інтерв’ю для фільму, каже: "На місто впав вогненний дощ, люди, вражені цією різнобарвною речовиною, почали горіти. Ми знаходили загиблих із незвичайними пораненнями: тіла обгоріли, а одяг залишився цілим".

Після демонстрації фільму Італією прокотилася хвиля демонстрацій. Найбільш численна з них відбулася в понеділок перед посольством США в Римі.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект