НОВИНИ

11.11.2005 | Азербайджанська опозиція об’єдналася в Демократичний фронт
Джерело - Korespondent.info

В Азербайджані три опозиційних передвиборних блоки – "Азадлиг" ("Воля"), "Єні сіясет" ("Нова політика") і "Національна єдність" – у четвер, 10 листопада, оголосили про створення єдиного Демократичного фронту, що виступає за скасування результатів парламентських виборів і проведення нових виборів.


 



Демократичний фронт сформовано з політичних блоків, політичних партій і незалежних кандидатів, які вважають, що їхні права було порушено під час виборів. У засіданні, на якому було ухвалено рішення про створення Демократичного фронту, взяли участь близько 200 кандидатів у депутати на виборах до парламенту країни, що відбулися 6 листопада.


Після засідання Іса Гамбар – лідер партії "Мусават", що належить до "Азадлиг" разом із партією Народного фронту Азербайджану і Демократичною партією Азербайджану, повідомив, що Демократичний фронт вестиме боротьбу винятково мирними методами в межах законності.


Гамбар наголосив, що Демократичний фронт відкритий для участі в ньому всіх політичних сил, зацікавлених у його цілях.


На засіданні також було вирішено провести мітинги в Баку з 12 по 15 листопада, а 16 листопада – форум кандидатів у депутати, котрі вважають, що в процесі виборів було порушено їхні права.


У середу опозиція провела багатотисячний мітінг у центрі Баку з вимогою анулювати результати парламентських виборів. За підрахунками поліції, в акції протесту взяли участь близько 5 тисяч людей. Тим часом, за заявою самих опозиціонерів, мітингували понад 20 тисяч людей.


Крім того, учасники акції, багато з яких прикрасили себе помаранчевою символікою, заявляли, що готові перейти до безперервного ведення мітингу. У відповідь МВС Азербайджану заявило, що не дозволить опозиціонерам проводити сидячі акції протесту і розбивати наметові містечка в Баку.


Суперечливі вибори


За даними ЦВК Азербайджану, після обробки майже всіх виборчих бюлетенів, більшість місць у майбутньому парламенті республіки отримала привладна партія Азербайджану "Єні Азербайджан". За попередніми даними, оголошеними вранці у вівторок, їй дістануться 63 місця з 125.


Однак пізніше в той самий день голова Центральної виборчої комісії Мазахір Панахов вийшов до десятків азербайджанських й іноземних журналістів, котрі зібралися на прес-конференцію, й оголосив, що ЦВК врахувала скарги про махінації під час голосування й анулювала підсумки виборів у 10 округах.


Однак на загальний розклад сил у парламенті це не вплине: партія влади разом із формально незалежними провладними кандидатами все одно посяде переважну більшість мандатів.


Незважаючи на те, що напередодні виборів опозиція повідомляла про те, що вони мають намір здобути в парламенті щонайменше 70 місць, реально блокові "Азадлиг" удалося провести лише шість осіб. Ні лідера партії "Мусават" Іса Гамбара, ні лідера Демократичної партії Азербайдана Расула Гулієва, котрі так і не прибули до Баку, ні його першого заступника Джалалоглу в списках депутатів нового парламенту не виявилося.


Єдиний шанс стати депутатом лишився в Алі Керімлі – лідера партії "Народний фронт", тому що у вівторок ЦВК Азербайджану ухвалила рішення анулювати результатів на 10 виборчих дільницях в окрузі, у якому він балотувався.


Лідер провідної опозиційної партії "Мусават" Іса Гамбар водночас стверджує, що часткове скасування результатів голосування – це заздалегідь запланований владою виверт. За його словами, результати виборів треба скасувати принаймні у 100 округах.


Гамбар сказав, що опозиційний блок "Азадлиг" не визнає підсумків виборів і наполягатиме на проведенні повторних виборів. "З цією метою блок почне мирну і рішучу боротьбу", – сказав він.


Міжнародна громадськість на заяву Алієва і скасування результатів голосування в двох округах відреагувала позитивно, але сумніватися в чесності виборів загалом не перестала.


Раніше про їх невідповідність міжнародним стандартам заявила місія спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва в Європі. У вівторок до критики азербайджанської влади приєднався, зокрема, генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер.


А помічник держсекретаря США у справах Євразії Ден Фрід, хоч і зауважив, що ці вибори були кращими за попередні, все-таки пообіцяв, що тиск на Баку з боку Сполучених Штатів не припиниться.


"Ми наполягатимемо на тому, щоб влада Азербайджану розслідувала звинувачення в підтасуваннях і вжила необхідних заходів для виправлення ситуації, зокрема й анулювання результатів. І робити це треба негайно", – сказав Фрід.


Утім, у президента Алієва є і впливові союзники, кажуть оглядачі. У вівторок йому подзвонив президент Росії Володимир Путін, і, як повідомила прес-служба Кремля, "висловив упевненість у тому, що підсумки парламентських виборів послужать подальшому зміцненню демократії та стабільності" в Азербайджані.


Що ж до шансів опозиції, то, як вважає більшість аналітиків, їй бракує сил і популярності, щоб улаштувати в Азербайджані що-небудь схоже на революції в Грузії, Україні або Киргизстані.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект