НОВИНИ

25.10.2005 | Приватизація „Криворіжсталі”: німецький експерт радить не поспішати витрачати гроші
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Аукціон з повторної приватизації „Криворіжсталі” успішно завершився, як для уряду України, так і для британсько-індійської компанії Mittal Steel, яка стане новим власником українського сталеливарного підприємства. Німецькі експерти привітали прихід в Україну найбільшого в світі виробника сталі.

Близько чотирьох мільярдів євро погодилася заплатити британсько-індійська компанія „Mittal Steel“ за 93% акцій „Криворіжсталі”. Це більше, ніж готовий був віддати за це підприємство консорціум на чолі з європейським сталевим концерном Arcelor і в декілька разів більше за ту ціну, за яку „Криворіжсталь” продали торік українським бізнесменам, наближеним до колишнього президента Леоніда Кучми. Що, до речі, й стало причиною проведення повторного аукціону. Складається враження, що британсько-індійська компанія цього разу ще перед початком торгів вирішила будь-що заволодіти „Криворіжсталлю”. З Лондона, де розташовано штаб-квартиру „Mittal Steel“, розповідає Олекса Семенченко:

„У прес-релізі компанії Mittal Steel наводяться слова її голови Лакшмі Міттала. Міттал вважає “Криворіжсталь” стратегічно ключовим придбанням його компанії, бо “це дає велику і дешеву виробничу платформу на важливому ринку, що швидко росте”. Бізнесмен підкреслює, що “Криворіжсталь” – це якісна власність, і його тішить перспектива прискорення її росту. Новий власник сподівається мати від підприємства понад двохсот мільйонів доларів прибутку до вирахування податків уже до кінця 2006 року.

Mittal Steel Company є найбільшою сталеливарною компанією світу, а Лакшмі Міттал – найбагатшою людиною Великобританії за підсумками минулого року. Як стверджують оглядачі, 2004-го року він заробив 19 мільярдів доларів.  Міттал, який створив свою компанію рік тому шляхом злиття двох холдингів, що перебували під його контролем, останнім часом активно намагався закріпитися на ринках східної Європи та Туреччини, однак зазнав при цьому кілька невдач. Тепер, після купівлі „Криворіжсталі”,  концерн Mittal Steel отримав міцну платформу для започаткування свого бізнесу на сході європейського континенту. Концерн Mittal Steel вже має досвід роботи на пострадянському просторі – в Казахстані йому належить підприємство „Міттал Стіл Теміртау”. В цілому, стальний гігант діє у 14 країнах і готується до подальшої експансії, у тому числі до Китаї та Індії.

Трапляються навколо підприємств Міттала й конфлікти, як це сталося цього року під час суперечки з гірниками "Міттал Стіл Теміртау" в Казахстані, які вимагали підвищення платні і навіть зверталися за допомогою до британських профспілок. Однак у прес-релізі щодо “Криворіжсталі” бізнесмен наголошує, що в Україні Mittal Steel Company надасть підтримку місцевій громаді в соціальній, спортивній і освітній галузях, а також приділятиметься увага захисту довкілля.“ 

Для працівників „Криворіжсталі” - це вже друга зміна власника. Тут варто згадати, що під час дискусії про реприватизацію, профспілки виступали проти повторного продажу підприємства. Зокрема, вони боялися втратити соціальні надбання, яких вдалося досягти раніше. Про реакцію профспілок на те, що новим власником криворіжського підприємства стане Mittal Steel, розповідає Олена Усенко:

„Повторний продаж свого підприємства працівники Криворіжсталі зустріли спокійно. 50 тисяч робітників мають досвід, що таке працювати на приватному підприємстві. За той час, поки „Криворіжсталь” належала “Індустріальному союзу”, пункти соціального договору між власником та трудовим колективом виконувалися. „На укладенні соціального договору з новим власником наполягатимуть профспілки і на цей раз”, - каже голова профспілкового комітету підприємства Юрій Бобченко.

Основні вимоги такі ж як і до попереднього власника – не проводити масового скорочення робітників, надавати достойну зарплатню та забезпечувати її збільшення, збереження соціальної інфраструктури та пільг, які мають працівники комбінату, модернізація виробництва та можливість безкоштовної  перекваліфікації для робітників. Проте цього разу до складання  документу, каже профспілковий лідер, поставляться з підвищеною увагою.

До цього, продовжив Бобченко, спонукає і врахований досвід минулих років, і репутація нового власника, адже Mittal Steel крім успіхів на ринку відома своїм суперечливим ставленням саме до соціальної складової  виробництва. Торік це коштувало компанії невдачі з купівлею металургійного комбінату Huta Czestohowa. „Щоб уникнути проблем з колективним договором, до його складання залучатимуть юристів, які прискіпливо опрацьовуватимуть кожен пункт документу”, - каже голова профкому Юрій Бобченко.”

Німецькі експерти позитивно оцінили прихід Mittal Steel в Україну. Науковий співробітник Німецького інституту економічних досліджень Фердінанд Павел, зокрема, зауважив:

„Ще ніколи великий міжнародний концерн не ставав власником такої значної частки української промисловості. Україна матиме вигоду від потенціалу такого інвестора. І це стосується не тільки самого підприємства „Криворіжсталь”, але також підприємств-постачальників. На мою думку, це знаменний день для української економіки.”

Переглянувши приватизацію „Криворіжсталі”, українська держава опинилася в однозначному виграші, оскільки тепер її скарбниця помітно поповнилася. Фердінанд Павел, однак, порадив не піддаватися на спокусу проведення подальшої реприватизації:

 „Все це бажано розглядати, як успішне завершення дискусії про реприватизацію. Загалом треба зауважити, що вже приватизована частина української промисловості приносить непогані прибутки, а менеджмент функціонує дедалі краще. Якщо безкінечно продовжувати процес реприватизації, тоді це викличе тільки невпевненість серед інвесторів, що зовсім не сприятиме економічному розвитку України.”

Тим часом в Україні вже розгорнулася дискусія навколо використання грошей, отриманих від повторного продажу „Криворіжсталі”. Голова Верховної Ради України Володимир Литвин, наприклад, запропонував, щоб гроші пішли на фінансування соціальної сфери. Фердінанд Павел:

„Виконання соціальних зобов”язань, безперечно, є важливою справою. Але якщо фінансувати соціальні програми за рахунок надходжень  тільки від приватизації, то не слід забувати, що ці гроші врешті-решт закінчаться. Це не може бути довгостроковим вирішенням проблеми. На мою думку, поки що не треба поспішати з витратою грошей. За цей час бажано подумати передусім про такі ділянки, як модернізація транспортної інфраструктури, освіта та наука, а також система охорони здоров”я.”

Але й тут німецький експерт радить інвестувати лише після проведення широкомасштабних структурних реформ. „За нинішніх умов надходження до вище наведених сфер відразу великої суми не призведе до покращення ситуації, а сприятиме тільки подальшому розвитку корупції”, - сказав  науковий співробітник Німецького інституту економічних досліджень Фердінанд Павел.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект