НОВИНИ

12.10.2005 | Державний секретар США не має наміру під час свого візиту до країн Центральної Азії підривати співпрацю країн реґіону з Росією
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У вівторок Держсекретар США Кондоліза Райс вирушила у турне країнам Центральної Азії і прибула цього ж дня до Киргизстану. Вона також має намір відвідати найближчими днями Афганістан, Казахстан і Таджикистан. Після травневих подій в узбецькому Андижані стосунки між США і режимом Карімова в Узбекистані охололи. Глава американського зовнішньо – політичного відомства перед початком цієї поїздки наголосила, що вона не має на меті своїми візитами до країн регіону підривати тут вплив Росії і Вашінґтон, за її словами, навпаки, хоче щоб народи Центральної Азії мали добрі стосунки з Москвою. Про це свідчать і обережні висловлювання Держсекретаря в Бішкеку.


Говорячи про присутність Росії і Китаю в реґіоні, Кондоліза Райс зазначала про це під час переговорів з президентом Киргизстану Курманбеком Бакієвим:

“Ми думаємо, що немає причин для Киргизстану вибирати між доброю співпрацею з США і доброю співпрацею з Росією; насправді ми маємо добрі стосунки з Росією і Китаєм. Киргизстан може мати чудові можливості для відносин з усіма цими сусідами”.

Під час зустрічі з журналістами в Бішкеку Кондоліза Райс заявила, що її приїзд до Киргизстану і візити до інших країн Центральної Азії не можуть розглядатися як пряме протистояння російській присутності в реґіоні чи якимось іншим ключовим гравцям тут. Вона нагадала те, що у Вашінґтоні усвідомлюють важливість зв’язків колишніх радянських республік з Москвою з 1991року, і присутність США тут не може завадити цим зв’язкам.

Хоча чимало оглядачів на Заході припускають, що більша увага США до згаданого регіону може суперечити інтересам Росії й Китаю. Про це сказав і аналітик з Лондонського інституту міжнародних студій Крістофер Ленґтон :

“Але візит Кондолізи Райс має на меті зміцнення присутності інтересів США в регіоні. Деякі аналітики вважають,що це може суперечити інтересам Росії і Китаю”.

Проте він додав, що таке суперництво лише додасть до розвитку демократії та економічної кооперації в Центральній Азії.

Спікер киргизького парламенту Омурбек Текебаєв підтримав наміри США в реґіоні наступними словами:

“Ми вітаємо багаторічні зусилля США з розвитку демократичних інститутів в різних країнах світу. Ми віддаємо належне важливій і часто важкій історичній місії вашої держави”.

А президент Киргизстану Курманбек Бакієв повідомив пізніше, що вони обговорювали з Кондолізою Райс широке коло питань включно з військовою, технічною співпрацею.

Нагадаємо, що Державний секретар США відвідає також Афганістан, Казахстан і Таджикистан. Однією з цілей поїздки Кондолізи Райс є вивчення можливостей активізації військових операцій супроти терористичних угруповань в Афганістані і недопущення розширення фронту терористичних сил у регіоні. З цією метою Вашінґтон посилив військову співпрацю з Бішкеком, Душанбе, Ташкентом, що підтримувала й Росія, яка неодноразово раніше вказувала на велику загрозу поширення тероризму в Центральній Азії. Однак узбецька влада після весняних кривавих подій в Андижані намагається відійти від тісної військової співпраці з американцями.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект