НОВИНИ

11.10.2005 | Євросоюз діє швидко, щоб зупинити наступ пташиного грипу
Джерело - Українська служба ВВС

Загроза пташиного грипу наблизилася впритул до кордонів Євросоюзу, і Європейська Комісія намагається зупинити просування вірусу на захід.



Поки що точно невідомо, скільки птахів загинуло в Туреччині, проте оскільки вірус пташиного грипу ідентифіковано, заборону запроваджено дуже швидко.


Кореспондентка ВВС Сара Рейнсфорд побувала на заході Туреччини, у районі Кізікса, - це головний район Туреччини, де вирощується птиця. Як вона розповідає, тут пташині ферми на кожному кроці, і ось тепер район вражений пташиним грипом:


"На в'їзді до Кізікси - черга автотомобілів та тракторів. Тут обробляють дезинфікуючими засобами колеса усіх машин, які в'їжджають або виїжджають з цього раойну. Проте це не робиться постійно, і це власне єдина наявна ознака того, що Анкара називає трикілометровою зоною жорсткого карантину. На двох головних фермах міста вже вбили всю птицю, і ветеринари зараз концентрують увагу на птиці, яку чимало родин утримують вдома. Птицю масово забивають уночі, проте і через п'ять днів по тому, як пташиний грип було виявлено, тут і далі можна побачити курей, які вільно блукають вулицями."


Під час спалаху пташиного грипу, єдиним ефективним заходом залишається карантин і масове забиття птиці. Скажімо, коли вірус H5N1 вперше з'явився 1997 року, на фермах та пташиних ринках Гонконга, впродовж одного лише дня забили понад мільйон птахів. Такий нищівний підхід допомогає подолати вірус, проте ціна його величезна і для урядів, і для окремих фермерів. Турецький фермер Мехмет Ексен щойно розвинув свій бізнес, і ось 150 індиків на його фермі померли від грипу, а решту забили. Ось що він розповів:


"Це перевернуло цілий мій світ догори ногами. Я інвестував усе, що мав, у свій бізнес, і тепер зі мною просто покінчено."


Якщо вірус поширюватиметься далі, наслідки можуть бути катастрофічними. Проте поки що незрозуміло, чи це саме той смертоносний штамм вірусу, який передається людям. Лабораторні проби передані на аналіз до Британії, і результати очікуються у середу.


Урядовці Європейської Комісії кажуть, що вони поки що не знають, від якого точно типу вірусу померла птиця в Туреччині - чи це так званий "високий", чи м"якіший тип вірусу. Знати це дуже важливо, адже лише "високий" тип вірусу вважається небезпечним для людини. Сподіваються, що це буде встановлено пізніше цього тижня. Поки що ж заборона продиктована не страхом за людей, а турботою про захист птахівництва в Європі. ось що сказав речник Єврокомісії Філіп Тодд:


"У випадку Туреччини є підстави для стурбованості, адже вірус був знайдений в ході лабораторних досліджень. Проте ми ще не знаємо, чи це потужний небезпечний вірус, чи його м"якіша форма. Пташиний грип досить поширений серед диких птахів, і він не завжди є шкідливим для домашньої птиці, не кажучи вже про людей. Отже, ми поки що з"ясовуємо, наскільки небезпечний цей вірус, знайдений у Туреччині, але поки дослідження триває, ми вирішили заборонити весь імпорт живих птахів та пір"я з Туреччини."


Тим часом масове забиття птиці триває також у Румунії по тому, як спалах був зафіксований в долині Дунаю. Румунське телебачення показало десятки померлих птахів, серед них не лише домашня птиця, а й лебеді. Отже, у семи румунських селищах запровадили карантин, у дельті Дунаю заборонили полювання, і за оцінками міністерства сільського господарства, у країні можуть забити десь 45 000 птахів. Проте, як розповідає директор румунського Інституту діагностики та тваринного здоров"я Ніколає Стефан, наявність вірусу пташиного грипу у цій країні, наразі не підтверджена.


"Ми не можемо сказати з впевненістю, що в Румунії виявлено пташиний грип. Ми маємо попередні результати аналізів, виявлено поки що лише деякі антитіла. Ситуація однак є серйозною, адже пташиний вірус, якщо він об"єднається з вірусом людського грипу, може через мутації перетворитися на новий вірус, небезпечніший для людей. Отже, зараз небезпека існує, але вона не спричинена вірусом пташиного грипу."


Тим часом ситуація в Румунії сприймається з підозрою в Європі, і деякі країни ЄС також заборонили пташиний імпорт з тієї країни. Однак Єврокомісія каже, що поки нема підтверджень наявності пташиного грипу, заборона на імпорт з Румунії не запроваджуватиметься. Лабораторні проби з Румунії також передано на аналіз до Британії, і як у випадку з Туреччиною, висновки вчених невдовзі будуть відомі. Фермери тим часом чекають на результати, затамувавши подих.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6250. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект