НОВИНИ

10.10.2005 | США, Росія, Китай та інші – битва за Центральну Азію.....
Джерело - Українська служба "Ражіо свобода"

Події останніх місяців у регіоні Центральної Азії, де розташовані п’ять колишніх радянських - середньо-азійських, як їх називали, республік, привертають пильну увагу світових експертів, медій і, безумовно, політиків. Йдеться про особливу важливість країн цього регіону не лише у енергетичному балансі, але й у розвитку демократичних процесів, боротьбі за відвернення глобальної загрози тероризму. Маститі гравці на цьому полі, звичайно, США, Росія і Китай. Про що йдеться, коли говорять про сучасну битву за Центральну Азію? Саме цим проблемам присвячена серія матеріалів радіо Свобода, що їх підготував Василь Зілгалов. Сьогодні пропонуємо перший з них, де йдеться про загальні підходи до проблеми присутності в цьому регіоні США, Росії та Китаю.



Розпад Радянського Союзу призвів до втрати переважного раніше впливу Москви на п’ять республік Центральної Азії. І сьогодні вже три країни намагаються посилити свою присутність і роль у подіях в регіоні. Маються на увазі США, Росія і Китай. Йдеться про комплекс факторів присутності, включно з економічними, політичними і військовими причинами. Звичайно, що найлегше, як вважають деякі експерти, все зводити до нафти і газу. Але поряд з цим існує низка не менш важливих проблем. Все залежить від того, як оцінювати фактори присутності в Центральній Азії з точки зору загальної історичної перспективи розвитку світу. І тут безумовним є такий глобальний фактор, як стабільність регіону Центральної Азії. Саме про це у останні тижні багато говорять американські дипломати.


Зокрема, у інтерв’ю радіо Свобода помічник держсекретаря США з проблем Європи і Євразії Денієл Фрід, котрий нещодавно повернувся з поїздки регіоном, сказав:


“Тут ми маємо два фактори, які відіграють роль: відсутність економічних і політичних реформ...та реформістів, котрі намагаються рухати країну вперед... І третій фактор - це повільне підняття Казахстану... Так що ви маєте всі ці фактори – занепокоєння з одного боку, бо відсутні реформи, новий реформістський уряд і відчуття, що у цілому регіоні за цей 10-річний період було мінімум реформ... Це реальна база мого візиту і візиту Держсекретаря США”..


Звичайно, Денієл Фрід мав на увазі, кажучи про відсутність реформ, насамперед Узбекистан і криваві події в Андижані, про які світ хоче знати правду від президента Карімова. Реформістами назвав американський дипломат новий уряд Киргизстану і ясно охарактеризував поступ Казахстану. Додамо до цього, що Кондоліза Райс має відвідати 10-13 жовтня Афганістан, Киргизстан, Казахстан і Таджикистан.


І далі, ведучи мову про Росію, зокрема, Денієл Фрід сказав:


“Я можу передбачити, що в інтересах Росії мало би бути також те, щоб в Центральній Азії мати спокій, реформістів, що є само собою стабільним сусідством і протистоянням авторитарним країнам, котрі не хочуть реформ і нестабільні самі по собі. Стабільність, безумовно, настає через законність, а законність приходить завдяки демократії”..


Якраз тут маємо справу з одним із базових елементів стабільності в регіоні Центральної Азії, про що кажуть політики з Вашінґтона. Чи можуть похвалитися Росія і Китай своїми, так би мовити, реформістськими, демократичними підходами до своєї присутності в цьому регіоні, окрім того, що вони разом виступають проти присутності США в цьому регіоні?


З цього приводу один із фахівців з проблем Євразії - Алекс Ватанка, редактор з лондонської аналітичної групи Джейніз Кантрі Ріск зауважив:


“ З часу інциденту в Андижані Росія і Китай мають переважаючий вплив в Узбекистані. Але режим Курманбека Бакієва в Киргизстані заявив прямо, що стратегічно в довго - тривалій перспективі для нього важливіша Росія. Ви бачите якусь американську участь в Таджикистані, але цього недосить для протистояння російському впливові в цій країні на політичному рівні та й на економічному і у військовій підтримці”..


Тобто, чимало експертів вважають, що Росія активніше відновлює свої важелів впливу в Центральній Азії.
 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект