НОВИНИ

06.10.2005 | Путін завершив візит до Лондона
Джерело - Українська служба ВВС

Москва привітала спільну заяву Британії та Росії, оприлюднену вчора в Лондоні, яка засуджує тероризм та зобов'язує дві країни посилити зусилля для антитерористичної боротьби.



У рамках другого дня свого візиту до Британії, президент Путін став першим іноземним гостем, який відвідав "Кобру" - секретний британський урядовий центр, який координує дії в екстремальних ситуаціях. За словами оглядачів, і спільна заява, і цей візит є ознаками покращення відносин між двома країнами, які погіршилися після відмови Лондона вислати до Росії Ахмеда Закаєва - чеченського посланця, якого Москва звинувачує в тероризмі.


Водночас, "відлига" у відносинах Британії та Росії посилила занепокоєння правозахисних груп, які вважають, що Росія перебільшує загрозу міжнародного тероризму, аби виправдати війну в Чечні.


Владімір Путін по завершенні сьогоднішніх переговорів в Лондоні назвав їх насиченими та прагматичними. Він наголосив про поглиблення співпраці між Росією та Британією в усіх галузях і заявив, що його порадувала відкритість партнерів. Тоді як під час зустрічей Владіміра Путіна з європейськими лідерами учора і сьогодні, головним чином, йшлося про енергетичну співрацю, російський президент наголосив, що було б дуже небезпечно політизувати економічну співпрацю.


Йшлося про новий північний газопровід, який забезпечуватиме чверть британських потреб в газі у наступні 5 років. Деякі британські політики, тим часом, наголошували, що незважаючи на значний економічний інтерес Британії, Тоні Блер має дотримуватися прагматичної позиції під час переговорів з російським лідером. Лорд Дуглас Хьорд, колишній британський міністр закордонних справ.


"Я сподіваюся, що пан Блер дотримуватиметься прохолодної позиції під час переговорів з так би мовити "прохолодним" співрозмовником. Я думаю, у минулому було забагато обійм і суперництва між європейськими лідерами - Шредером, Шираком та Блером - з питання, хто буде більш успішним у приверненні на свій бік Путіна. Однак я думаю, нам потрібна тверда європейська стратегія відносно Росії, і така ж позиція має бути щодо кожної проблеми, яку ми маємо у відносинах з цією країною"


Відлига у відносинах


Дозвіл Владіміру Путіну відвідати секретний урядовий центр "Кобра" , який координує дії в екстремальних ситуаціях, та нагорода 5-ти британців, які допомогли врятувати сім російських підводних човнів, як казали кореспонденти, суттєво покращили попередні прохолодні відносини. Вони були затьмарені відмовою Британії вислати чеченського представника Ахмеда Закаєва, якого Росія звинувачує у тероризмі.


Британський прем'єр Тоні Блер сказав, що нагороди ще раз засвідчили наявність гарної співпраці між країнами:


"Я думаю, це дуже добре і дуже чемно, з Вашого боку, приїхати та зробити презентацію цих нагород сьогодні. Я знаю, що ті британці, які брали участь в рятувальних операціях, вважають за велику честь отримати ці нагороди. І ще раз, дозвольте наголосити, що це великою мірою засвідчує наявність співпраці між нашими країнами."


Занепокоєння правозахисників


Упродовж багатьох років Росія звинувачувала Захід, включно з Британією, у подійних стандартах в боротьбі з тероризмом. Москва казала, що борючись з "Аль-Каїдою", Захід закриває очі, за твердженнями російських посадовців, на прояви тероризму в Чечні.


Коли британський суд відмовився на екстрадицію Закаєва - посланця вбитого лідера Чечні Аслана Масхадова, Москва заявила, що це робиться лише з політичних причин. Британській суд тоді заявив, що відмовляється вислати Ахмеда Закаєва через побоювання, що в Росії на нього чекають тортури.


Ухвалена в Лондоні спільна заява про посилення зусиль Британії та Росії боротися з тероризмом , на думку правозахисників, не лише покращить двосторонні відносини, але й, за їхніми словами, зупинить Захід у критиці ситуації із правами людини в Росії.


Вероніка Голдстон з правозахисної організації "Human Rights Watch" каже, що Захід не може віднайти політичну волю порушити ці питання, що є досить небезпечним:


"Шкода, але ми бачили як протягом певного часу Євросоюз постійно не міг підняти так звані "некомфортні" питання під час переговорів з Росією . Це робилося, аби не розлютити Москву, і насамперед, йдеться про питання про захист прав людини в Чечні. Беручи до уваги примусове зникнення людей в Чечні, що ми дорівнюємо у нашому звіті до злочинів проти людства, є справді загрозливим те, що європейські лідери не мають можливості або політичної волі обговорити це питання з Росією".


Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров наголосив, що під час переговорів президент Путін говорив про Чечню, а саме, про ініціативи запросити на парламентські вибори у листопаді міжнародних спостерігачів. Пан Лавров наголосив, на повінй відкритості Чечні для іноземних представників.


Російські телеканали та газети, інформуючи про візит Путіна до Британії, головним чином наголошували на плідності переговорів з енергетичної сфери та початку більш поглибленої співпраці. Водночас лондонський кореспондент "Економіст" Едвард Лукас каже, що Росія мало зробила, аби переконати Захід у дотриманні прав людини і про повну довіру у відносинах, за його словами, говорити неможна:


"Я думаю, що насправді відносини досить погіршилися. Після подій у США 11 вересня 2001 року був інтенсивний, однак короткий прорив, коли люди відчули, що Росія є дуже серйозним та надійним партнером. Однак, я думаю, що західні лідери, чи то Блер, Буш або інші представники, розуміють, що Владімір Путін не є, так би мовити, хлопцем їхньої кампанії. І отже, переговори, які західні лідери проводять з ним, мають це відображувати".


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект