НОВИНИ

04.10.2005 | Туреччина і Хорватія стоять на порозі ЄС
Джерело - Korespondent.net

Туреччина почала офіційні переговори про повноправне членство з Європейським союзом – це результат зусиль, яких докладали впродовж більше ніж 40 років. Разморожено процес і вступу Хорватії до ЄС.

 

У ніч із понеділка на вівторок у Люксембурзі відбулися короткі церемонії офіційного початку переговорів про можливість вступу до Європейського союзу Туреччини і Хорватії.

За кілька годин до цього голови європейських дипломатичних відомств оголосили, що Анкара прийняла їхню пропозицію з приводу початку переговорів, яких Туреччина домагалася понад 40 років.

Практично одночасно міністри закордонних справ країн-членів ЄС розморозили ці переговори і з Хорватією. Їх було заплановано ще на березень, але тоді Трибунал ООН із військових злочинів у колишній Югославії поскаржився на брак співробітництва з боку Загреба.

У понеділок, однак, голова Трибуналу Карла дель Понте оголосила, що співробітництво налагоджується, і ЄС відразу дав старт переговорному процесу.

Нова ера для Туреччини

Перед вильотом із Анкари до Люксембургу для участі в церемонії прем’єр-міністр Туреччини заявив, що настав історичний момент: країна вступає в нову еру.

 

Про початок переговорів удалося домовитися в результаті напруженої дискусії між міністрами закордонних справ країн-членів ЄС, що тривала майже добу безперервно.

Австрія відмовилася від своєї початкової вимоги, щоб Туреччині замість повноправного членства в ЄС було запропоновано асоціативне партнерство.

Кіпр, що також висловлював сумніви з приводу пропозиції повного членства, заявив, що погоджується з документом.

Анкара твердо стояла на своїй позиції, не приймаючи жодних інших пропозицій, крім повноправного членства Туреччини в складі Європейського союзу.

Щоб виконати всі умови членства в ЄС, Туреччина в кожному разі мусить зробити ще чимало, зокрема привести своє законодавство у відповідність до зводу правил ЄС обсягом 80 тисяч друкованих сторінок.

Як зазначив міністр закордонних справ Франції Філіп Дуст-Блазі, від Туреччини треба "дуже багато чого".

Зелене світло для Хорватії

У понеділок, коли склалося відчуття, що компромісу в Люксембурзі знайти не вдасться, лунали припущення, що Австрія може пом’якшити свою позицію, якщо Європа погодиться на початок переговорів із Хорватією.  
 
Формально зелене світло цьому процесові дала голова Трибуналу ООН із військових злочинів у колишній Югославії Карла дель Понте, котра у той самий день заявила головам європейських дипломатій, що останнім часом Хорватія всіляко сприяє Трибуналові. "Так, ми вперше заявляємо про цілковиту співпрацю", – сказала дель Понте на зустрічі міністрів у Люксембурзі.

Ця заява пролунала після поїздки Карли дель Понте до Хорватії та сусідніх країн. У п’ятницю, після зустрічі з президентом Хорватії Стьєпаном Месичем і прем’єр-міністром Іво Санадером, вона висловила задоволення рівнем співробітництва Загреба і Трибуналу ООН, а в понеділок сказала головам європейських дипломатій: "Немає свідчень того, що відповідні хорватські органи приховують від нас яку б то не було інформацію".

Разом із тим, досі залишається на волі головний підозрюваний із числа розшукуваних Трибуналом хорватів, генерал Анті Готовина, котрого звинувачують у скоєнні військових злочинів проти мирного сербського населення 1995 року.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект