НОВИНИ

20.05.2015 | Саміт у Ризі стане «холодним душем» для України, Молдови й Грузії – експерт
Джерело - Голос Америки



«Холодним душем» і пробудженням від періоду євроромантизму стане для Грузії і Молдови саміт «Східного партнерства» в Ризі, прогнозують експерти. Такий же ефект він може мати для України, додають вони. До цієї події, що відбувається раз на два роки, Молдова підійшла в стані, коли проєвропейські настрої всередині її суспільства суттєво впали, й вона стала полем для розгортання пропагандистської війни Росії. Тим часом Грузія, як і Україна, сподівалась отримати в Ризі безвізовий режим з ЄС, який Молдова вже має. Проте цього, імовірно, не станеться через позицію Німеччини, Франції та деяких інших країн Євросоюзу.

Європейський союз спільно з партнерами з Грузії, Молдови та України проводить останні «звірки годинників» напередодні саміту «Східного партнерства» в Ризі 21-22 травня. ЄС запевняє, що в латвійській столиці вкотре висловить свою підтримку країнам Східного партнерства. При цьому, Росію в новій термінології Євросоюзу називають «сусідом сусідів».

 

Єврокомісар з питань європейської політики сусідства Йоганнес Ган наголосив, виступаючи в Європарламенті після зустрічі з грузинським президентом Ґіорґі Марґвелашвілі: «Ми завжди намагатимемося мати якнайкращі відносини з країнами-сусідами наших сусідів. Але ми ніколи не надаватимемо їм право вето на відносини Євросоюзу з власними сусідами. Наші сусіди мають бути спроможними робити свій суверенний вибір».

Втім, загальні фрази й самі лише слова підтримки більше не вдовольняють уряди й громадськість східних партнерів Євросоюзу, які мають амбіції повномасштабної інтеграції в це об'єднання аж до набуття членства, нехай і у віддаленій часовій перспективі.


Аналітик Центру досліджень європейської політики Стівен Блокманс у коментарі Радіо Свобода наголосив, що ані Молдові, ані Грузії, як і, до речі, Україні не варто покладати великих сподівань на Ризький саміт. Підставою для цього є брак політичної волі всередині ЄС ухвалювати будь-які конкретні рішення щодо нових зобов'язань перед цими країнами, каже аналітик.


«На цьому саміті ці країни точно не отримують підтвердження перспективи свого членства в ЄС, навіть у якійсь завуальованій формі. Вони так само не можуть розраховувати на якісь інші конкретні пропозиції, окрім хіба що запровадження поглиблених та всеохопних зон вільної торгівлі з ЄС, щодо чого останній взяв на себе зобов'язання», – пояснює експерт.

Стівен Блокманс додає, що існує ймовірність закріплення в підсумковій декларації саміту зобов'язань щодо початку реальної дії угод про спільний авіаційний простір між цими країнами та Євросоюзом. Проте поки що це не підтверджена інформація.

Глибинні причини такої позиції ЄС варто шукати у його відносинах із Росією, переконані європейські експерти.

Саміт може завершитися без схвалення декларації – дипломат

Завідувач кафедри досліджень європейської політики сусідства Коледжу Європи Тобіас Шумахер каже, що Молдову, Грузію та Україну може розчарувати позиція Німеччини та Франції. Лідери саме цих країн можуть обстоюваювати більш розмитий, загальний варіант спільного підсумкового документа, який би не дратував Росію.


«Візит канцлера Меркель 10 травня до Москви залишив відчуття, що Німеччина вже пробує якимось чином віддати належне інтересам Росії, принаймні, до певної міри. Звісно, не поступаючись позицією ЄС щодо санкцій. У цьому дуже сильно зацікавлена як Німеччина, так і Франція. І це їхні суто економічні інтереси», – пояснює аналітик.

Діоніс Ченуша підсумовує, що нинішній саміт «Східного партнерства» покладе край періоду великих надій та сподівань на ЄС у таких країнах, як Грузія, Молдова та Україна, й стане «холодним душем» для тих, хто просував програму Східного партнерства.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1203. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект