НОВИНИ

17.06.2004 | Нова військова доктрина України проголошує курс на приєднання до НАТО та ЄС
джерело - Interfax, Korrespondent

Документ обсягом 12 друкованих сторінок складається з п"яти розділів: "Загальні положення", "Військово-політичні основи Військової доктрини", "Воєнно-стратегічна складова Військової доктрини", "Військово-економічна і військово-технічна складова Військової доктрини" і "Підсумкові положення".

У документі відзначається, що доктрина є основою для підготовки і прийняття військово-політичних і військово-стратегічних рішень і розробки програм у військовій сфері.


Затверджена доктрина має оборонний характер. "Це означає, що Україна не вважає жодну державу своїм військовим противником, але разом з тим вважає потенційним військовим противником державу чи групу держав, послідовна недружня політика яких загрожує військовій безпеці України", - відзначається в документі.


Відповідно до доктрини, безпека країни досягається шляхом усунення зовнішніх і внутрішніх загроз національній безпеці України у військовій сфері і створення сприятливих умов для гарантованого захисту національних інтересів.


Основними і потенційними зовнішніми військовими загрозами нацбезпеки України у військовій сфері є поширення зброї масового ураження (ЗМУ) і засобів її доставки, військово-політична нестабільність у сусідніх країнах поряд з нарощуванням ними угруповань військ біля кордонів з Україною і незавершеність договірно-правового оформлення державного кордону.


Внутрішніми військовими загрозами визнані протиправна діяльність екстремістських організацій і спроби створення терористичних груп, а також небезпечне зниження рівня забезпеченості сучасною військовою технікою української армії, повільні реформи Збройних сил України, незадовільне соціальне забезпечення діючих і звільнених у запас військовослужбовців і нагромадження застарілої військової техніки і боєприпасів.


Умовами забезпечення військової безпеки країни є "проведення політики євроатлантичної інтеграції, кінцевою метою якої є вступ до НАТО, як основи загальноєвропейської системи безпеки" і посилення співробітництва зі структурами колективної безпеки різного масштабу, зазначено в документі.


"Виходячи з того, що НАТО і Європейський союз є гарантами безпеки і стабільності в Європі, Україна готується до повноправного членства в цих організаціях", - підкреслюється в документі.


"Активізація євроатлантичної інтеграції України з орієнтацією на вступ до НАТО як основної загальноєвропейської системи безпеки і пов"язане з цим глибоке реформування оборонної сфери держави відповідно до європейських стандартів відноситься до найважливіших пріоритетів як зовнішньої, так і внутрішньої політики", - наголошується у військовій доктрині.


У мирний час основними складовими військової безпеки України є прогнозування й оцінка загроз, прискорення реформування Збройних сил з метою підвищення їхньої ефективності поряд з їхнім переходом на контрактну основу і модернізацією військової техніки.


У доктрині також відзначається, що характер загроз національній безпеці у військовій сфері визначає необхідність мати в складі Збройних сил Об"єднані сили швидкого реагування, Основні сили оборони і Стратегічні резерви.


Одним з елементів військової безпеки країни є дотримання законодавства і виконання міжнародних договорів щодо тимчасового розміщення Чорноморського флоту Росії на території України, запровадження системи демократичного контролю над військовою організацією держави і правоохоронних органів і розвиток військово-політичного партнерства і співробітництва з НАТО і Європейським союзом.


Одночасно із затвердженою указом Президента України новою військовою доктриною продовжує діяти військова доктрина, затверджена постановою Верховної Ради в жовтні 1993 року.


Прийнятий майже 13 років документ не передбачав інтеграції України в які-небудь військово-політичні блоки, а також не розглядав як  джерело небезпеки внутрішні фактори взагалі, а тим більше ріст незаконного обороту зброї і наркотиків, прояв міжнародного тероризму, поширення екстремістських, сепаратистських і радикальних релігійних організацій.


Президент України доручив уряду країни усунути ці розбіжності в національному законодавстві.





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект