НОВИНИ

29.07.2005 | Лукашенко вигнав поляків із Союзу
Джерело - ProEUROPA

Білоруський ОМОН в ніч з середи на четвер взяв штурмом будівлю „Союзу поляків у Білорусії” в обласному центрі Гродно на заході країни. За даними медіа, в ході операції затримано 18 осіб, серед яких глава об’єднання Анжеліка Борис та кілька журналістів, в тому числі закордонних, котрих щоправда пізніше відпустили.
 
„Спочатку будинок оточили міліцейські автомобілі. Потім міліція почала вимагати від всіх вийти, а коли ніхто не погодився ОМОН штурмом взяв будівлю”, - розповів Reuters  один із свідків.
 
Раніше в середу суд засудив трьох діячів Союзу до 10-15 років арешту за „незаконне” організування акції протесту 3 липня.
 
Як пише Gazeta Wyborcza ,  двох журналістів якої затримали в Білорусії, суддя „помагав” свідкам формулювати свідчення.
 
„Коли один з міліціонерів почав говорити, що він плескав на концерті (організованому Союзом), суддя його перервав, сказавши: але ж все таки... На що міліціонер продовжив, що акція була незаконна”, - пише видання.
 
За даними газети, при цьому суддя не дозволив дати свідчення іншому міліціонеру, котрий дозволив провести захід.
 
„Свідки виступали тільки від сторони звинувачення”, - відзначає GW.
 
Кількома днями раніше офіційні білоруські медіа почали чергову кампанію дискредитації нового керівництва „Союзу поляків”, обраного на з’їзді у березні цього року, звинувачуючи їх в намаганні дестабілізувати ситуацію в країні.
 
Міністерство закордонних справ також звинуватило польських дипломатів в шпигунстві та зобов’язало вже втрете за останні кілька місяців працівника Посольства Польщі залишити країну.
 
Міністр закордонних справ Польщі Адам Ротфельд висловив думку, що акція проти Союзу організована через побоювання Лукашенки втратити владу в країні.
 
„Те, що сталося в Білорусії є свідченням не лише слабкості, але й переконання, що влада вислизає у них з-під рук”, - сказав він.
 
„Якщо Лукашенко говорить, що захищає білоруський народ, то захищає його тільки перед самим собою - найбільшою небезпекою для Білорусії є власне його влада”, - додав міністр журналістам у літаку, під час повернення з трьохденного турне країнами Близького Сходу.
 
Офіційну реакцію та відповідь на конфлікт в Білорусії Уряд країни та міністерство планують оголосити в четвер.
 
Тим часом, посольство Білорусії в Польщі пікетували представники Ліги Польських родин, вимагаючи зупинити свавілля Лукашенка.
 
У середу білоруська влада також заборонила літаку з польською урядовою делегацією пролетіти над територією країни, через що, літак був змушений скористатися українським авіапростором.
 
Конфлікт Польщі та Білорусії розгорівся у квітні 2005 року, коли білоруська влада визнала нелегітимним з’їзд „Союзу поляків”, який вибрав своїм керівником Анжеліку Борис замість попереднього глави Тадеуша Кручковського, якого звинувачують в „роботі на Лукашенко”.
 
Відтоді білоруські медіа ведуть активну кампанію дискредитації нового керівництва Союзу та польської амбасади, намагаючись повернути попереднє.
 
У середу, 27 липня, Головна Рада Союзу (розпущена рішенням останнього березневого з’їзду) підтримала проведення нового зібрання у серпні в родинному місті Кручковського.
 
Тим часом, міліція почала арештовувати майно об’єднання на основі листа міністра юстиції датованого червнем.
 
У 10-ти мільйонній Білорусії проживає 400 тисяч поляків, з яких у „СПуБ” входить 20 тисяч.
 
Експерти сходяться в думці, що останні акції Лукашенко пояснюються його намаганням зміцнити власні позиції напередодні президентських виборів 2006 року, послабивши усіх противників та їх можливих прихильників.
 
США називають білоруського президента „останнім диктатором в Європі”.
 
Лукашенко звинувачує Польщу та Україну в лобіюванні американських інтересів в Білорусії, стверджуючи, що його країні не загрожує „кольорова революція” на кшталт недавніх на просторах колишнього СРСР.
 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект