НОВИНИ

27.07.2005 | Переговори про північнокорейську ядерну програму поновлено
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Шестисторонні переговори, що мають на меті покласти край дипломатичній кризі навколо ядерної програми Північної Кореї, після 13 місяців перебування в глухому куті поновилися вчора в Пекіні. У Пхеньяні й Вашинґтоні висловлюють сподівання на поступ. Але серед аналітиків існує й думка, що якогось значного прориву цього тижня може й не бути.


На початку переговорів у державній резиденції Дяоюйтай у китайській столиці панував привітний настрій. Із примирливого тону почав голова північнокорейської делегації Кім К’є Ґван: “Ми маємо усунути загрозу ядерної війни з усього Корейського півострова. А це вимагає стратегічного рішення й політичної волі від усіх сторін, які хочуть, щоби півострів став без’ядерним”.

За його словами, він уважає, що й інші країни готові просунутися вперед протягом переговорів цього тижня – включно з обома Кореями, Китаєм, Японією, Росією, а також і Сполученими Штатами Америки.

Голова американської делегації Кристофер Гилл відповів запевненнями, що його країна не збирається вживати силу до Корейської Народно-Демократичної Республіки, щоби припинити ядерне протистояння: “Ми вважаємо суверенітет КНДР за самозрозумілий. Сполучені Штати не мають жоднісінького наміру нападати на КНДР, і ми й далі готові до двосторонніх розмов із КНДР у контексті цих переговорів”.

Водночас Гилл наголосив, що Вашинґтон уважає за джерело напруженості саме ядерні амбіції Північної Кореї: “Ядерна зброя не додасть КНДР безпеки – навпаки, ядерна зброя на Корейському півострові насправді лише збільшить напруженість у реґіоні й загрожуватиме всьому всесвітньому режимові непоширення”.

Нинішнє протистояння спалахнуло в жовтні 2002 року, коли Вашинґтон звинуватив Пхеньян, що той на порушення старої домовленості взявся за ядерну програму, засновану на збагаченні урану. Відтоді Північна Корея відкидає пропозиції США про допомогу в енергетиці й інших галузях, які вимагали б від неї чітко зобов’язатися позакривати всі свої ядерні програми, перш ніж така допомога надійде. Натомість Північна Корея висловлює побоювання військового нападу з боку США й домагається поступового підходу до свого роззброєння.

Такий підхід, схоже, підтримує й Китай, як заявив на початку переговорів його міністр закордонних справ Лі Чжаосін: “То правда, що до одностайності всіх сторін іще неблизький шлях і в перебігу переговорів справи можуть обертатися по-різному. Але де є воля, там є вихід. Ми віримо, що можна насититися, й коли їсти ковток за ковтком. Якщо ми просуватимемося крок за кроком, ми врешті досягнемо мети. А якщо ми підніматимемося на кожен схил, ми зможемо сягнути вершини”.

Із іншого боку Південна Корея, за словами аналітиків, підриває зусилля США ізолювати Корею Північну. Сеул пропонує Пхеньянові різноманітну допомогу для зубожілого й зголоднілого населення Півночі. У вівторок із Півдня до Півночі пішли перші партії рису, що його до грудня мають переправити загалом пів мільйона тон. А якщо Пхеньян відмовиться від ядерної програми, Сеул обіцяє йому 2 тисячі меґаватів електроенергії – майже стільки, скільки нині виробляє вся Північна Корея.

Сполучені Штати теж мали б запропонувати Північній Кореї допомогу й тверді ґарантії безпеки, заявив голова південнокорейської делегації Сон Мін Сун: “Ми вважаємо, що наша пропозиція має стати однією з вісей розв’язання північнокорейської ядерної кризи. Після цього Північна Корея має позбутися своєї ядерної програми. Ми сподіваємося, що й інші країни-учасниці чітко пообіцяють свої кроки у відповідь, такі, як нормалізування взаємин і надання ґарантій безпеки”.

Тим часом керівник делегації Японії Кенітіро Сасае застеріг, що, коли на нинішніх переговорах не досягнуть конкретних результатів, це може поставити під сумнів увесь процес переговорів: “Щоби досягти найбільшої мети, треба знайти мирне вирішення справи з північнокорейською ядерною програмою, яка непокоїть міжнародну спільноту. Північна Корея має знайти в рамках шестисторонніх переговорів стратегічний шлях до того, щоб позбутися своєї ядерної зброї. Це піде на користь і самій Північній Кореї”.

На думку деяких аналітиків, можлива невдача в Пекіні цього тижня може підштовхнути Вашинґтон порушити це питання в Організації Об’єднаних Націй і відкрити дебати про санкції. Водночас проти санкцій виступає Китай, який має право вета в Раді безпеки ООН. Північна Корея теж попереджала, що санкції лише роздмухають конфлікт.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект