НОВИНИ

22.07.2005 | Кондоліза Райс закликала до дій в Судані
Джерело - Українська служба ВВС

Американський держсекретар Кондоліза Райс сказала, що існує проблема довіри до уряду Судану стосовно ситуації в регіоні Дарфур. Вона зажадала не слів, а дій, аби покласти край насильству в Дарфурі.


Пані Райс зробила цю заяву в таборі для біженців, де перебуває близько двох мільйонів утікачів від конфлікту в регіоні.

Напередодні Держсекретар США Кондоліза Райс зустрілася президентом Судану Омаром Хассаном аль-Башіром у Хартумі.

Через насильство у Дарфурі два мільйони людей залишили свої домівки і сотні тисяч загинули переважно від рук проурядових ополченців джанджавідів.

Перед від'їздом до Судану пані Райс ще раз наголосила, що Сполучені Штати вважають насильство в Дарфурі геноцидом.

Чи змінилася ситуація в Дарфурі?

З 2003 року принаймні два мільйони людей були змушені виїхати з провінції, а сотні тисяч було вбито внаслідок сутичок між племенами, в яких звинуватили проурядові угрупування джанджавідів.

Минулого року офіційні представники ООН змалювали ситуацію в Дарфурі як найгіршу гуманітарну кризу. Однак від того часу до влади прийшов новий уряд, в країну надходять кошти від донорів та прибувають допомогові агенції.

Але чи можна говорити про покращення ситуації? Кореспондент Бі-Бі-Сі Йон Фішер:

"Безумовно безпосередньо на місці подій, у Дарфурі відзначається покращення ситуації, найбільші сутички між повстанцями та урядом припинились. Впродовж останніх трьох місяців Африканський союз каже, що збройні формування джанджавідів не здійснюють безпосередніх нападів на села, водночас повідомляють, що люди не виявляють бажання повернутись назад і полишити переповнені табори в яких перебувають понад два мільйони людей. Вони не почувають себе в безпеці якщо вони повернуться до своїх домівок, які були повністю зруйновані."

 

Американські представники, які подорожують з Кондолізою Райс кажуть, що насильство припинилось тому що не залишилось сіл, які можна було б зруйнувати.

Критики кажуть, що уряд використав збройні формування джанджавідів для того, щоб придушити опозицію в області Дарфур.

Хавез Мохамед - представник базованої в Лондоні програми "Справедливість, Африка, Дарфур". Він каже, що сили джанджавіждів і далі становлять загрозу, і що пані Райс має закликати уряд до більших зусиль для їх приборкання:

"Вона має закликати уряд, аби той спробував контролювати арабські угрупування джанджавідів. Необхідно їх роззброїти та здійснювати контроль для того, щоб вони не нападали на села і табори для біженців. Я думаю, що спочатку уряд Судану використовував джанджавідів для боротьби на своєму боці. Однак провінція Дарфур має розміри Франції і джанджавіди зараз всюди, і тепер це проблема для уряду знайти кожного з них та роззброїти. Однак уряд має показати світу, що вони роблять достатньо, зараз вони цього не роблять, хоча можуть робити значно більше."

У Судані зараз перебувають три тисячі вояків Африканського союзу. Однак пані Райс , як говорить кореспондент Бі-Бі-Сі Джонатан Білі, який подорожує з держсекретарем, схильна до розміщення більшої кількості африканських сил:

"З практичної точки зору її візит співпаде з прибуттям руандійських підрозділів, яких перевезли на літаки ВПС США. Таким чином Сполучені Штати разом з НАТО задіяні в забезпеченні повітряного моста для перевезення сил Африканського Союзу. Однак її думка полягає в тому, що йдеться про проблему, яку Африка хоче вирішити, і вона хоче щоб Африка розпочала цим займатись. Я думаю, що існує певне занепокоєння з приводу африканських підрозділів кількість яких до кінця року має досягти показника сім тисяч, оскільки процес відбувається надто повільно. Американська сторона сподівається, що їхня допомога в забезпеченні авіатранспорту пришвидшить процес."

Проте Хафез Мохамед вважає, що розгортання підрозділів саме по собі не є відповіддю:

"Кондоліза Рас говорить про посилення сил Африканського Союзу збільшивши їхню чисельність до семи тисяч. Я вважаю, що найважливіша річ полягає в зміні їхнього мандату, для того, щоб вони могли зупинити жорстокість, а не лише реагувати, коли все вже завершилось. Найважливіше надати в їхнє розпорядження належні ресурси. Вони попросили приблизно чотириста мільйонів доларів для того, щоб розгорнути десять тисяч вояків. І на мій погляд їм потрібно надати такі ресурси."

Візит Кондолізи Райс в Судан вже позначений труднощами. У той час як відбувалась зустріч між держсекретарем США та президентом Баширом, відбулася сутичка між американськими журналістами та представниками суданських сил безпеки. Повідомляється, що Кондоліза Райс була надзвичайно роздратована ставленням до американців і вимагала вибачення. Суданський міністр закордонних справ Мустафа Осман Ісмаїл вибачився за те, як повелися з американськими представниками і журналістами під час зустрічі з президентом Башіром.

Оглядачі зауважують, що, можливо, йдеться не по найкращий початок важливого дипломатичного візиту, ставки якого є дуже великими.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8196. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект