НОВИНИ

21.07.2005 | Богдан Осадчук: курс радників Меркель буде вигідніший Україні
Джерело - Українська служба ВВС

Ангела Меркель зустрілася у Парижі з Ніколя Саркозі, що деякі оглядачі вже назвали переговорами майбутніх керівників найпотужніших країн Європи.


Чи можна говорити про початок створення нового тандему на кшталт дуету Гельимут Коль - Франсуа Міттеран, чи Жак Ширак- Герхард Шредер, адже саме ці дуети довший час вважалися таким собі локомотивом Євросоюзу?

На ці питання в ефірі Бі-Бі-Сі відповів професор вільного університету Берліна Богдан Осадчук.

Бі-Бі-Сі: Чи можна говорити про початок створення нового тандему на кшталт Гельмут Коль-Франсуа Міттеран, чи Ґерхард Шредер-Жак Ширак, адже такі тандеми довгий час вважалися локомотивом Євросоюзу?

Б. Осадчук: Головною справою для Меркель буде вирівняти трансатлантичні взаємини, себто наладнання стосунків зі США та адміністрацією Буша, які були занедбані Шредером. А її візит до Парижа - це немов підготовка до зміни поколінь і до певної міри зміни орієнтації. Тут були закиди з боку соціал-демократів, що вона занедбує стосунки із Францією, тож це - відповідь правлячій коаліції, що вона буде дбати про це, але це буде інший тип відносин. Не такий, як між Шредером і Шираком, які хотіли свого роду домінування над Європою, а більш вирівняний. Тут заповідається нова конфігурація, і в тому, що з цього вийде, особливо зацікавлені поляки. Чи вдасться відновити Веймарський трикутник між Францією, Німеччиною і Польщею, який за Шредера та Ширака фактично припинив існування, зокрема і через флірт Ширака і Шредера з Путіним?

Бі-Бі-Сі: Ви говорите про Веймарський трикутник - відомо, що Ніколя Саркозі, якого багато аналітиків вважають ключовим кандидатом на президентство Франції в майбутньому, виступає за відмову від ідеї франко-німецького "локомотиву" в європейському проекті і розширення цього клубу до шести країн - Польщі, яку ви вже згадали, а також Британії, Італії та Іспанії. Наскільки реально створити цей конгомерат старих і нових країн ЄС, який може стати двигуном європроекту?

Б. Осадчук: Важко передбачати, чи до цього дійде, але з Польщею - це дуже цікаво. Є також така ініціатива, що незабаром буде зустріч на нижчому рівні в Києві, де будуть також французи і німці, поляки та українці. Але це вже додаткова концепція.

Бі-Бі-Сі: До речі, якщо говорити про європейські перспективи України, то ні Жак Ширак, ні Герхард Шредер не були такими вже ентузіастичними адвокатами українського просування до ЄС...

Б. Осадчук: Ну, це дуже делікатно сказано. Прямо сказати, вони були противниками впрягання України в європейський концепт.

Бі-Бі-Сі: Очевидно, що вони більше симпатизують Росії і завжди виступали за поглиблення стосунків саме франко- і німецько-російських, радше ніж стосунків з Україною. Наскільки, на вашу думку, можуть симпатизувати Києву Ангела Меркель та Ніколя Саркозі?
  

Б. Осадчук: Я думаю, що про симпатії ще годі говорити, але напевно, буде зміна щодо орієнтації на Росію. Гадаю, політика буде більш вирівняна. Це також залежатиме від того, чи Україна знайде відповідний тон та методи і проведе ті реформи, які, очевидно, конечні для того, щоб наблизитися до ЄС. Але не треба забувати, що першоплановим є взагалі санація, оздоровлення Європейського Союзу, який знаходиться від референдуму у Франції та Голландії у глибокій гризі. Тут важливо, як будуть виглядати трансатлантичні взаємини і чи будуть США тиснути на Німеччину, аби вона все-таки не забувала про європейський вибір України.

Бі-Бі-Сі: До речі, ви сказали, що для Ангели Меркель стосунки з адміністрацією президента Буша будуть одним з пріоритетних напрямків зовнішньої політики. США вже висловилися за те, щоб Україну більше залучали до євроструктур; очевидно, Вашингтон вважає, що відмова Україні в потенційному приєднанні до Євросоюзу може відкинути Україну далі в сферу інтересів Росії? Чи ви припускаєте, що тиск з боку США на захист інтересів України можливий?

Б. Осадчук: Безперечно; я це очікую, і тут також важливо оточення Меркель. Не треба забувати, що для неї зовнішня політика - це новизна, і вона ніколи цими справами не займалася, але її дорадники, мабуть, поведуть курс, більш наближений до інтересів України, ніж досі.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7102. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект