НОВИНИ

16.12.2014 | Чому Росія стала виробляти більше зброї, а США - менше
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Протягом багатьох років основними виробниками та експортерами зброї були США, країни Західної Європи та Росія. Але, відповідно до нового дослідження Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру (SIPRI), дедалі більшу роль у світовому виробництві озброєнь відіграють підприємства з інших країн, зокрема Туреччини, Індії, Бразилії, Сінгапуру та Південної Кореї.


"Це пов'язано, перш за все, з наявністю політичної волі щодо розвитку власних виробничих потужностей, - каже співавторка дослідження SIPRI Од Флеран. - Бразилія, Туреччина чи Південна Корея цілком свідомо проводять політику з метою сприяння військовому виробництву в своїх країнах".


Зменшення американського виробництва


Тим не менше, кардинальних змін у списку не сталося. Рейтинг SIPRI на дві третини складається з американських компаній чи компаній із країн НАТО. Вони забезпечують, згідно з дослідженням, 84,2 відсотка світових закупівель озброєння. SIPRI вказує на зниження продажів у 2013 році на 4,5 відсотка для 38 американських компаній, які досі входять до сотні найбільших оборонних підприємств. "В основному це виробники великих систем озброєння, таких як військові кораблі, військові машини, ракетні системи й літаки. Крім того, виробники компонентів для цих систем", - розповідає Од Флоран.


 
Основними причинами зниження обсягів продажів цих видів озброєння, відповідно до доповіді SIPRI, є передусім виведення американських військ з Іраку та Афганістану і скорочення оборонних бюджетів.


В інших партнерів по НАТО також усе ще відчутні наслідки економічної кризи. За винятком Франції та ще кількох країн, у Західній Європі товарообіги в оборонній промисловості впали або залишилися на тому ж рівні.


Російська оборонна промисловість на підйомі


А от російська оборонна промисловість навпаки може похвалитися повними портфелями замовлень. У цілому, відповідно до доповіді зі Стокгольма, продажі російських компаній, що входять до рейтингу топ-100, зросли на 20 відсотків. У 2013 році російська корпорація "Тактичне ракетне озброєння" збільшила свої продажі на 118 відсотків порівняно з 2012 роком, зазначається у доповіді SIPRI. "Зростання продажів російських компаній відбувається переважно завдяки збільшенню державного замовлення", - каже Од Флоран.


Протягом багатьох років російський уряд інвестує в модернізацію та нарощування військового потенціалу збройних сил, спираючись при цьому перш за все на вітчизняну оборонну промисловість. "Їхні можливості це фінансувати, на мою думку, залежать передусім від цін на нафту", - каже науковий директор Гамбурзького інституту досліджень проблем миру і політики безпеки Міхаель Броска та наголошує на складній ситуації в російській економіці.


Експерт з питань безпеки з Гамбурга не вважає, що запроваджені проти Росії санкції стримають нарощення військового потенціалу. "Великі проблеми російська оборонна промисловість отримує в умовах кризи з Україною", - каже Броска. Він вказує на можливі перебої з постачанням компонентів у тих підприємств, які залежать від проміжної продукції з України. "З Донецьком співпраця продовжується, але з підприємствами, розташованими поблизу Харкова, нині незрозуміло, як буде далі", - пояснив німецький експерт.


 





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9335. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект