НОВИНИ

14.07.2005 | Російський газ для України: до чого б призвело різке зростання цін?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Чи підвищить Росія ціни на газ для України до рівня світових, як це рекомендує урядові Державна дума? Якщо це трапиться, то як належить реагувати Україні?
Відомий факт: сьогодні Україна купує 1000 кубометрів російського газу за 50 доларів. Світові ціни складають близько 160 доларів. Україна споживає щорічно 24 мільярди кубометрів російського газу.

За словами аналітика радіо "Вільна Європа - радіо "Свобода" Романа Купчинського, якщо Україна прагне вступити до Європейського Союзу, то вона мусить відповідно пристосувати власну економіку. Якщо Україні справді доведеться платити за газ світові ціни, то в цьому є і позитивний момент: підвищення цін може остаточно підштовхнути Україну розпочати консервацію енергії. Україна є шостим найбільшим споживачем природного газу у світі, в той час як розмір її національного валового продукту – 45-46-й чи навіть гірший.

Пан Купчинський не погоджується з твердженнями, що підвищення цін на газ нанесе спустошливий удар по економіці України. Навпаки, швидше могли б бути впроваджені ринкові реформи. Це також змусило б Київ ефективніше використовувати ресурси, якими вона володіє.

Олексій Коломієць, президент Центру європейських і трансатлантичних студій /Київ/ навпаки вважає, що раптове зростання цін на газ може спричинити колапс економіки, водночас він погоджується з тим, що цей ріст цін може бути певним імпульсом до реформ: “...хоча б початок створення серйозного інвестиційного клімату, різке зниження оподаткування, чіткий захист прав власності - ...ось ці три стовпи, а потім - подальша лібералізація зовнішньоекономічної діяльності”.

Пан Коломієць вірить, що новий уряд після Помаранчевої революції взяв курс на такі реформи. Відомі події переорієнтували українську політику в західному напрямку, каже він.

Спостерігачі припускають, що зростання цін на російський газ може призвести ще до одного варіанту. Петро Порошенко, голова Ради національної безпеки і оборони України, пропонує Ірану використання українських трубопроводів для транспортування газу до Європи.

Роман Купчинський такий варіант не вважає чимось новим, оскільки Україна завжди мала тісні економічні зв’язки з Іраном:

“Головне питання – будівництво газопроводу з Ірану до України і до Західної Європи. Звичайно, це була б ситуативна альтернатива Росії. До того ж, Сполучені Штати, очевидно, не схвалили б такий план”.

Олексій Коломієць, президент Центру європейських і трансатлантичних студій, вважає, що Москва використовує Думу в питанні газу як форму впливу на політичну ситуацію в Україні в контексті наступних парламентських виборів.

Дума якимось чином виступає своєрідним рупором тих ідей, які не може дозволити собі висловити офіційний Кремль. Якщо ж після цих слів будуть якісь конкретні дії, то це вже буде, на думку Олексія Коломійця, серйозна політика.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7240. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект