НОВИНИ

03.04.2014 | Після анексії Криму про вступ до НАТО замислились Швеція та Фінляндія
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Через кримську кризу в Швеції та Фінляндії знову постало гостре питання – чи вступати до НАТО? Чи захистить Північноатлантичний альянс цілісність двох країн у разі спроб воєнної агресії Росії? Віце-прем’єр-міністр Швеції Ян Бйорклунд днями закликав до фундаментальних змін в оборонній доктрині, додавши, що волів би, аби це запустило процес приєднання до НАТО.


Швеція і Фінляндія вже віддавна співпрацюють з НАТО за програмою "Партнерство заради миру", але зберігаючи при цьому нейтральність. "Вже той факт, що Швеція і Фінляндія обговорюють можливість вступу до НАТО - демонструє, що поведінка Путіна дає зворотний ефект", - заявив в інтерв’ю DW професор міжнародних відносин університету Джорджтауна і старший співробітник Ради з міжнародних відносин Чарльз Купчан. Він вважає, що цим вторгненням до Криму і подальшою анексією Путін нагнав страху на сусідні держави.


 
Скандальні навчання


Розмови про оборону в Швеції розгорілися в березні цього року, коли Росія провела маневри поблизу шведського острова Готланд. Відтак Швеція передислокувала на острів два винищувачі. Торік російські ВПС провели навчальну атаку на Швецію. Тоді, щоправда, відреагувала тільки служба повітряного патрулювання НАТО в Балтійських країнах: до районів навчань вилетіли літаки НАТО з Литви.



Після російських маневрів поблизу Готланда почалися домисли про те, чи не збирається Росія захопити острів, мовляв , звідти простіше почати інтервенцію до країн Балтії. Співробітник Інституту міжнародних відносин "Клінгендаль" в Гаазі Дік Зандее в інтерв'ю DW висловив думку, що ці чутки "роздуті шведської пресою". "У Росії є наземні кордони з Латвією, Литвою та Естонією, найпростіше і атакувати суходоло " , - вказує він і додає, що не бачить реальної загрози.


Але як бути, якщо Швеція і Фінляндія справді захочуть вступити в НАТО? Чарльз Купчан нагадує , що Кремль спочатку був проти розширення Альянсу. Але оскільки Швеція і Фінляндія ніколи не були радянськими республіками, їх вступ до НАТО "не був б сприйнятий Росією як така ж провокація, як вступ балтійських республік або переговори про членство Грузії та України", - вважає він.


Росія відповість економічним тиском?


Можливості економічного тиску з боку Росії на Швецію і Фінляндію дуже обмежені. Швеція закуповує газ у Росії, але газ - лише невеликий сегмент загального енергоспоживання, підкреслює співробітник вашингтонського дослідницького центру Атлантична Рада Ерік Блаттберг. Фінляндія трохи більше залежить від газових постачань, але в цілому може обійтися без них. Але, крім членства в НАТО, у Швеції та Фінляндії є інші можливості. Наприклад , Швеція активно бере участь в операціях НАТО. Фінляндія може долучитися. Друга можливість - зміцнювати співробітництво в рамках Північноєвропейського оборонного союзу, куди, крім цих двох скандинавських країн, входять члени НАТО Данія, Ісландія та Норвегія.


Професор балтиморського Університету імені Джона Гопкінса Кристофер Чіввіс вважає, що хоча в НАТО не зобов'язані захищати країну, що не входить до складу альянсу, це не означає, що Швеції не прийдуть на допомогу у разі потреби. "І якщо настане така кошмарна ситуація, якщо ми побачимо, що є небезпека того, що може розсипатися вся архітектура безпеки, то, думаю, НАТО буде серйозно обговорювати, як допомогти Швеції відбити напад".


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект