НОВИНИ

18.02.2014 | Експерти: Україна має негайно почати переговори з МВФ
За матеріалами - Української служби "Радіо Свобода"

Українська гривня продовжує дешевшати на валютному ринку. Заходи Національного банку, який адміністративними важелями обмежує попит на іноземну валюту, поки не дають відчутного результату. Експерти пояснюють – стабільності не буде поки ринок не отримає чіткі сигнали врегулювання політичної кризи і повернення довіри міжнародних інвесторів.


Кількамісячне політичне протистояння в країні і непоступливість політиків зробили свою справу. Падіння курсу гривні, зростання цін – лише перші видимі ознаки економічних проблем. Для багатьох стало очевидно – стабільність української економіки, знекровленої корупцією та відсутністю інвестицій, була дуже хиткою. Без нових фінансових ін’єкцій Нацбанк і уряд не обійдуться.


Говорить президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко: «У НБУ є проблеми – він почав думати, де взяти мільярд, щоб завтра заплатити МВФ, де взяти три мільярди, які треба заплатити Росії за газ, ну і пішло-поїхало. І поточні платежі треба платити по внутрішнім боргам».



Українська влада розраховувала на російську позичку. В Кремлі пообіцяли 15 мільярдів доларів. Однак на фоні загострення в Україні політичного протистояння і відставки Кабміну в Москві призупинили надання кредиту. Позичати гроші Києву – надто великий ризик.


Виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко каже: «Без зовнішніх запозичень – дуже складно передбачити, як буде розвиватися ситуація. Якщо уявити, що їх зовсім не буде, то вихід один – різати видатки державного бюджету».


Це означатиме скорочення зарплат бюджетникам, пенсій і соціальних програм. Йти на такий крок за рік до президентських виборів – політичне самогубство. Тому влада буде змушена знову виходити на ринки позичання.


Устенко продовжує: «Було б абсолютно правильно негайно почати переговори про кредит з Міжнародним валютним фондом. Навіть не має значення, про яку суму йтиметься. Питання не в сумі, а в сигналі. Якщо буде угода з МВФ, Україні вдасться знизити вартість ресурсу на зовнішніх ринках. Знайти якусь альтернативу – можливо, але малоймовірно. Я слабо уявляю, що хтось погодиться так швидко дати Україні кредит».


Однак МВФ і Захід не дадуть грошей без чітких зобов’язань проведення глибоких перетворень.


Говорить президент Американсько-Української ділової ради Морган Вільямс: «Фінансові вливання не мають сенсу без реформ. Без них ця допомога втрачає сенс. Кредити проїдяться, гроші зникнуть і ситуація ніяким чином не покращиться. Тому Захід говорить – ми не збираємося просто давати гроші тому, що вам нічим платити зарплати і пенсії, або ви хочете щоб і далі споживачі отримували дешевший газ. Гроші мають йти на інвестиції, які дадуть поштовх економіці, а не затикання дірок у бюджеті. Тобто західні гроші можуть прийти лише під реформи, які й так життєво необхідні країні».


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5098. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект