Акредитовані в Києві польські дипломати висловлюють стурбованість відсутністю офіційної інформації щодо майбутнього нафтопроводу “Одеса-Броди”.
Зокрема, радник Посольства Польщі в Україні Мирослав ЧИСЛІК в інтерв‘ю "Німецькій хвилі" підтвердив відсутність офіційної інформації щодо подальшої долі цього нафтогону: "Ми знали тільки те, що було в ЗМІ. Ми б хотіли знати офіційну думку українського уряду. Тобто, ми не вважаємо, що все вже вирішено і ми маємо остаточну інформацію".
Натомість, член керівництва парламентського комітету з палива та енергетики Олександр ГУДИМА вважає, що брак офіційної інформації викликаний невизначеністю напередодні президентських виборів та традиційно суперечливим українським зовнішнім курсом: "Я боюся, що це буде щось подібне до історії з міжнародним газотранспортним консорціумом. Ця практика популярна в Росії і, на жаль, в Україні". О.ГУДИМА також переконаний, що рішення про запровадження реверсу означає поступки офіційного Києва політичному тискові з боку Москви.
Як повідомляв УНІАН, Україна завершила будівництво нафтопроводу "Одеса-Броди" наприкінці 2001 року, проте маршрут, що розрахований на транзит 14 млн. тонн каспійської нафти до Європи на рік в обхід турецьких проток, поки не використовувався через те, що Київ не міг знайти постачальників сировини.
Російські компанії, зацікавлені в збільшенні поставок нафти на європейські ринки, запропонували Україні використовувати нафтопровід у реверсному режимі - з Бродів до Одеси, проте Київ спочатку відмовив росіянам, і лише нещодавно дозволив реверс нафтопроводу в сторону терміналу "Південний", що під Одесою.
5 липня 2004 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №831, яка зняла визначення конкретного напрямку використання нафтопроводу. Саме це дало змогу розглянути пропозиції “ТНК-ВР” щодо реверсного використання нафтопроводу у напрямку Броди-Одеса МНТ-“Південний”.
8 липня ц. р. Наглядова рада ВАТ "Укртранснафта" схвалила укладення з російсько-британською компанією "ТНК-ВР" контракту на поставку нафти для трубопроводу "Одеса-Броди" для транспортування в реверсному режимі. Зокрема, проект контракту передбачає транспортування російської нафти Urals маршрутом "Мозир-Броди-нафтетермінал "Південний (Одеса)" протягом 3-х років в обсязі 9 млн. тонн на рік.
Після цього, посадові особи Польщі, США, Єврокомісії висловили занепокоєння рішенням Кабінету Міністрів України про транспортування нафти трубопроводом "Одеса-Броди" в реверсному режимі.
15 липня Туреччина звернулася до України з проханням відмовитися від реверсу нафтопроводу "Одеса-Броди", оскільки це різко збільшить навантаження на протоку Босфор, повідомило агентство Reuters.
|