НОВИНИ

25.11.2013 | Саміт ЄС-Китай - зондування запланованих Пекіном реформ
За матеріалами - Радіо "Німецька виля"



Це відносини вартістю у 500 мільярдів євро. Саме таким був 2012 року показник товарообороту між Євросоюзом і Китаєм. Тобто, ЄС є найважливішим торговельним партнером Китаю. І навпаки, Китай після США є другим за величиною торговельним партнером Євросоюзу. Утім, відносини між державами не можна назвати безхмарними: цього року торговельну співпрацю обтяжила ціла серія суперечок, наприклад, штрафні мита на сталеві труби, вино та сонячні модулі.

Це все загрожувало перерости у справжню торговельну війну. Але в жовтні під час візиту до Брюсселя китайського віце-прем‘єра Ма Кая пролунали примирливі нотки: вже йшлося про "масштабний план для майбутнього відносин ЄС і Китаю". Або лунали слова про "готовність Китаю гарантувати, що співпраця може перейти на вищий рівень". Утім, конкретно сторони домовилися, що під час саміту почнуться переговори про полегшення європейський інвестицій у Китаї.

Стратегічне партнерство

Євросоюз і Китай - не лише економічні партнери. Вже десять років поспіль вони плекають "стратегічне партнерство". Цей інструмент подобається обом сторонам. ЄС має загалом десять стратегічних партнерств. Натомість Китай - не менше тридцяти восьми. Європейсько-китайське партнерство наповнюється життям за допомогою більш ніж 50 форумів для діалогу, регулярних зустрічей на високому рівні, а також завдяки двостороннім самітам, які відбуваються щороку.

 

Часто такі саміти здаються чимось на кшталт дбайливо зрежисованих ритуальних заходів, підготовка до яких є дуже складною, а результати - мізерними. 16-й саміт ЄС-Китай, котрий починається у четвер, 21 листопада, може стати винятком. Не лише тому, що обидві сторони справді надають великого значення двостороннім відносинам. А й тому, що Центральний комітет Комуністичної партії Китаю лише тиждень тому ухвалив масштабний пакет реформ із загалом 60 пунктів.

"Європейці - перші у Пекіні після цього пленуму", - наголошує політолог Франсуа Годемон, керівник китайської програми Європейської ради з міжнародних відносин. "І я впевнений, що цю нагоду треба використати для того, щоб зібрати інформацію, а також дізнатися думки китайського керівництва", - сказав він у розмові з DW. Так само і Лю Лікун, професор німецького відділення університету в Пекіні, виходить з того, що результати пленуму ЦК Комуністичної партії Китаю на саміті ЄС-Китай відіграватимуть вирішальну роль. "Оскільки політика реформ і відкритості розвивається далі, і ринок має відігравати вирішальну роль при розподілі ресурсів та капіталу", - зазначив професор в інтерв‘ю DW.

У 60 рішеннях ЦК Компартії Китаю міститься багато чого, що може цікавити європейську делегацію. Те, що політика однієї дитини, яка часто реалізовується нелюдськими методами, має послабитися, а практика "перевиховання за допомогою роботи", котра здійснюється без судового процесу, має бути скасована, це все надає правозахисникам мужності. ЄС веде формальний правозахисний діалог з Китаєм. У вересні уповноважений Євросоюзу з прав людини Ставрос Ламбринідис відвідав Китай і навіть поширив критичні заяви.

Економічні реформи

Насамперед делегацію ЄС під керівництвом президента Ради ЄС Германа ван Ромпея та голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу цікавитимуть заплановані реформи в економічному та фінансовому секторі. Вже саме оголошення про реформи на початку тижня викликало справжній курсовий феєрверк. Найважливіші аспекти: соціальне страхування має посилитися з дивідендами державних підприємств, менші та середні банки одержуватимуть дозволи, контроль за курсом китайської валюти - юаня - має швидше послабитися.

Чимало галузей відкриються як для приватного, так і для іноземного капіталу. Ціни на транспорт, телекомунікації, воду та енергію повинні сильніше визначатися ринком. І після того, як у вересні Китай відкрив першу зону вільної торгівлі у Шанхаї, точаться розмови про заснування наступних зон вільної торгівлі. Навіть якщо реалізація планів реформування розтягується у часі до 2020 року - чимало європейських фірм вбачають у китайському ринку нові шанси.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект