НОВИНИ

24.05.2005 | Три етапи для цілісності Молдови
Джерело - Українська служба ВВС

В Україні, коментуючи "План Ющенка" щодо придністровського врегулювання, стверджують, що, хоча ця ініціатива не вирішує проблеми, проте створює можливу модель наступного досягнення компромісу.



У Плані головний акцент зосереджений на цілісності Молдови, особливому статусі Придністров'я і проведенні в регіоні демократичних виборів.


Модель на майбутнє


Дехто з анілітиків каже , що до плану спеціально не було включено положення про виведення російських військ з Придністров'я, аби досягти компромісу. Але це викликає відповідну реакцію Кишинева.


Останнім часом посилилась дискусія - кому вигідний більше план Ющенка -Кишиневу чи Тирасполю.


Офіційний Київ наполягає, що він враховує інтереси обох сторін, але є кілька необхідних умов - це збереження цілісності Молдови, надання Придністров'ю особливого статусу, проведення демократичних виборів під міжнародним контролем.


На думку Києва, врегулювання має проходити у три етапи: правове закріплення статусу Придністров'я в рамках Молдови, розподіл компетенцій органів влади і повне забезпечення особливого статусу регіону.


Секретар Ради національної безпеки і оборони України Петро Порошенко твердить, що вже отримані позитивні відгуки від Кишинева, Тирасполя, а також ЄС і США, і нині очікують відповідної реакції з боку Росії.


Директор міжнародних програм Центру досліджень Разумкова Валерій Чалий сказав Бі-Бі-Сі, що "План Ющенка" не вирішує проблеми, але може стати можливою моделлю для наступного врегулювання.


Баланс сподівань


Позитивним, на думку аналітиків, є те, що розширюється формат обговорення із залученням ЄС і США, і є сподівання на певний геополітичний баланс.


Водночас активізувався переговорний процес, про що свідчить і остання зустріч у Вінниці представників "п'ятірки" - Молдови, Росії, Придністров'я, України і ОБСЄ.


 
Невизнана Придністровська Молдавська Республіка: кордон - реальний


Деякі російські джерела вже почали твердити , що в документі немає згадки про виведення російських військ з Придністров'я, на чому наполягав Кишинів, і це, мовляв, зроблено спеціально, аби досягти компромісу.


Придністровський міністр закордонних справ Валерій Ліцкай вже заявив , що Тирасполь підтверджує готовність для пошуку шляхів врегулювання.


Міжнародний аналітик Валерій Чалий вважає , що формат "Плану Ющенка" не передбачає вирішення питання виведення російських вояків з Придністров'я, хоча сама проблема, як така, існує.


На самміті ГУАМ у Кишиневі сторони наполягали на виведенні російських військ з Придністров'я, що викликало негативну реакцію Москви.


Чимало дискусій іде навколо того , чи не є "План Ющенка" похідним від плану 2003 року колишнього заступника голови адміністрації російського президента Дмітрія Козака, згідно з яким Молдова мала б стати асиметричною федерацією, а Придністров'я і Гагаузія отримали б особливий статус. Цей проект тоді був заблокований Кишиневом з огляду на можливість надання Придністров'ю фактичного суверeнітету від Молдови.


Чимало аналітиків в Україні стверджують , що плани не можуть бути схожими, адже російський варіант, на їх думку, передбачав збереження російського контролю над Придністров'ям.


Водночас Київ, з одного боку як союзник Молдови в ГУАМ , а також на шляху до євроінтеграції , а з іншого - не забуваючи про тисячі українців у Придністрорв'ї, намагається балансувати між Кишиневом і Тирасполем.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3505. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект