НОВИНИ

28.10.2013 | Ірландія виходить з-під "рятівної парасольки" ЄС та МВФ
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"



Донині Ірландія була в одному ряду з Грецією, Португалією, Іспанією та Кіпром. Усім цим країнам унаслідок боргової кризи довелося просити багатомільярдної допомоги в так званої "трійки" кредиторів - Європейського Союзу, Європейського центрального банку та Міжнародного валютного фонду. Але невдовзі - від 15 грудня - Ірландія збирається вийти з-під рятівної "парасольки" євро і повернеться до (майже) нормального фінансового життя.

Сім років "затягування пасків"

До цього дня офіційно закінчиться трирічна програма надання Ірландії екстреної кредитної лінії завбільшки 85 мільярдів євро (з яких, щоправда, 17,5 мільярда забезпечив сам Дублін). Вона була відкрита у грудні 2010 року створеним незадовго до цього європейським стабілізаційним фондом EFSF. У відповідь ЄС, ЄЦБ та МВФ вимагали від ірландського уряду ввести режим жорсткої економії та послідовної санації державних фінансів. Виконання цих умов регулярно перевіряли представники цих трьох кредиторів.

Утім, ірланді жорстко заощаджували не лише упродовж останніх трьох років. Їм довелося "затягнути паски" ще у 2008-му, коли через фінансову кризу, яка до того моменту вже розпочалася в англосаксонських країнах, та мильної бульки, яка луснула на місцевому рину нерухомості, ірландські банки захиталися і для їхнього порятунку довелося витрачати гроші платників податків. Тож представлений нещодавно бюджет на 2014 рік - уже сьома поспіль програма скорочення державних витрат і збільшення податкового тиску.

Представляючи в парламенті проект цього бюджету, міністр фінансів Майкл Нунан процитував слова ірландського поета Батлера Єйтса про те, що надто довгі нестатки перетворюють серце на камінь. На щастя, з ірландцями цього не сталося: вони з гідною подиву стійкістю і цілеспрямованістю терплять усі свої невдачі. Демонстрації протесту відбувалися і в Дубліні, але їх було набагато менше, ніж у Лісабоні, Мадриді чи, тим паче, в Афінах.

Становище стабілізувалося

Мешканці "зеленого острова" втратили через боргову кризу багато соціальних пільг і зіткнулися з серйозним збільшенням фіскального навантаження, як-то, наприклад, податку на доходи чи податку на нерухомість. Радикальне скорочення державних витрат і важка рецесія спричинили різке зростання безробіття приблизно від 4 до 15 відсотків. Цей рівень був би ще вищим, якби близько 300 тисяч ірландців не взяли приклад зі своїх предків і не виїхали з країни на заробітки.

 

Та всі ці жертви не були марними: фінансова ситуація в Ірландії настільки стабілізувалася, що тепер країна зможе в повному обсязі повернутися на боргові ринки, тобто знову пропонувати свої держоблігації приватним інвесторам, а не залежати від фінансової допомоги з Євросоюзу. Щоправда, Дублін про всяк випадок хоче домовитися з Брюсселем про відкриття нової кредитної лінії на 10 мільярдів євро, щоб підстрахуватися і не надто залежати від настроїв на біржах.

Адже фінансова ситуація в країні хоч і стабілізувалася, та все ще далека від ідеальної. Так, дефіцит бюджету в наступному році становитиме 4,8 відсотків ВВП, хоча в єврозоні максимально припустимі три відсотки. Але якщо врахувати, що у 2012 році цей показник становив 8,2 відсотка, то прогрес очевидний.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект