НОВИНИ

23.05.2005 | Франція і референдум щодо конституції ЄС
Джерело - Українська служба ВВС

29 травня у Франції відбудеться референдум з приводу нової європейської конституції.



Хоча та країна є одним із засновників Європейського Союзу і отримує значну частку європейських фондів, останні опитування свідчать, що більшість громадян Франції налаштовані голосувати ПРОТИ.


І це всупереч активній агітаційній кампанії французького уряду. То чи визначилисяя французи зі своїми позиціями на референдумі - і чим викликані скептичні настрої серед громадян Франції?


Що ближче до вирішального дня французького референдуму, то більше тривожних інтонацій у закликах президента Жака Шірака до співвітчизників підтримати документ, відомий як Європейський Конституційний договір.


Повною мірою використавши агітаційні можливості франко-німецької дружби і персонально канцлера Шредера, пан Шірак залучив до французької кампанії і польського президента Квасьнєвського.


Ці троє лідерів на спільній прес-конференції у місті Нансі у четвер склали потужний інструмент агітування французів ЗА конституцію розширеного ЄС.


Президент Польщі А.Квасьнєвський: "Не хотів би повторювати сказаного президентом Шіраком, але скажу лише, що для нас, поляків, цей саміт Веймарського трикутника особливо важливий, бо наші три крахїни вперше збираються після появи Європи в складі 25-ти. Це нагода подякувати Франції і Німеччині за їхню підтримку і за те, що в травні 2004-го Польща отримала можливість повернутися в обійми європейської родини."


Політичний реверанс пана Квасьнєвського супроводжував заклик підтримати майбутнє сильної Європи на референдумі 29 травня.


Німецький канцлер Ґергард Шредер багато говорив про те, що перед лицем глобалізації Європа найсильніша тоді, коли говорить злагоджено - єдиним голосом. Саме в цьому, за його словами, сутність нової конституції, і без французів тут ніяк:


"Якщо ми хочемо розвивати оцю Європу, нам потрібні всі. Але понад усе нам потрібна Франція. Це не означає, що ми нехтуємо інші країни, але треба усвідомлювати, що після другої світової війни ідентичність Європи творилася тут, у Франції. Франція може і має цим пишатися. Але це пов"язане з великою відповідальністю, відповідальністю - якщо мова про конституції - не залишити решту європейців у скруті."


А господар саміту - французький президент Шірак - в досить категоричній формі попередив, що так званого запасного варіанту - на випадок, якщо французи проголосують проти - немає. Жак Шірак нагадав, що Європейський Конвент працював над проектом конституції ЄС півтора роки, а сам проект був ухвалений практично одностайно:


"Ви можете сказати ТАК або НІ. Ви можете виступити За Європу або ПРОТИ Європи, але не можна твердити, що будуть проведені додаткові переговори. Ми не будемо передомовлятися, бо передомовлятися нам буде ні з ким."


До урядової кампанії агітації за європейську конституцію долучився і колишній президент Єврокомісії Жак Делор.


Кожному виборцеві у Франції надіслано примірник документа, тема Європейської конституції домінує в дискусіях на радіо і телебаченні. в числі видавничих бестселерів - книга з політичним аналізом доленосного для ЄС документа. Але чи всі ці зусилля влучають у ціль?


"Якщо відверто, то мушу визнати, що насправді я у все це не наадто занурююся. Бо коли вам треба прочитати десь із 450 статтей, то на це просто бракує сил і мотивації. Бо ж весь час читаєш про це в газетах, чуєш на телебаченні. Однак я ще сподіваюся, що відшукаю час, щоби прочитати бодай головне в тексті конституції", - цей парижанин, схоже, остаточно не визначився, як йому голосувати на референдумі.


Але більшість французьких фермерів, хоча і значною мірою фінансуються щедрими європейськими субсидіями, погрожують голосувати проти.


Речник однієї з головних фермерських профспілок Ронні Луаль:


"Ми не кажемо НІ Європі. Але ми кажемо НІ нинішній сільськогосподарській політиці, бо хочемо бачити Європу, яка керується потребами людей, а не вільного ринку. Коли 70% французьких фермерів кажуть НІ конституції, то це тому, що продовження нинішньої політики здатне в майбутньому спричинити масове банкрутство."


Критики європейської конституції кажуть, що в нинішньому вигляді вона не захищає французьку соціальну модель з її ґарантіями короткого робочого тижня, оплачуваними відпустками та іншими соціальними пільгами.


Прихильники конституції, зі свого боку, твердять, що вона допоможе модернізувати економіку Франції і привести її у відповідність із новою європейською бізнес-культурою.


Проблема в тому, каже Домінік Муасі з паризького інституту міжнародних відносин, що кампанія референдуму збіглася в часі з несприятливою економічною ситуацією всередині Франції: падінням економіки, високим безробіттям - і відтак величезною зневірою французів у ставленні до їхнього уряду.


Домінік Муасі: "Це своєрідне протестне голосування. Для лівих це протестне голосування, що має висловити їхнє невдоволення соціально-економічним становищем. А для правого спектру це протестне голосування, бо праві бояться вступу Туреччини до ЄС і втрати суверенітету. Тому ми маємо справу із цілою сукупністю різноманітних чинників невдоволення."


Французькі настрої перед референдумом додають головного болю чиновникам у Брюсселі.


Бо якщо французи, найпристрашніші і навідданіші досі європейці, так вагаються щодо нової конституції ЄС, то чого тоді чекати від інших, менш відданих європейській ідеї країн - зокрема Британії?





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект