НОВИНИ

04.10.2013 | Розслідування ЄС щодо Газпрому може допомогти Україні розблокувати поставки зі Словаччини
Джерело - Korespondent



Розслідування ЄС щодо Газпрому може допомогти Україні розблокувати поставки газу зі Словаччини, пише КоммерсантЪ-Украина.

Нагадаємо, що через рік після початку розслідування Єврокомісія заявила про готовність висунути російському Газпрому звинувачення у перешкоджанні вільній конкуренції. Влада Євросоюзу підозрює російську компанію у створенні перешкод розвитку єдиного газового ринку в державах-членах ЄС; крім того, Газпром звинувачують у тому, що він заважає диверсифікації поставок газу до ЄС, завищуючи ціни на паливо. Альмунія зазначив, що розслідування охоплює діяльність Газпрому в Естонії, Латвії, Литві, Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині та Болгарії.

Офіційно українське Міненерго це розслідування не коментує. Тим не менше, джерело видання в міністерстві заявило, що рішення ЄК допоможе Україні почати постачання газу, що належить компанії RWE, зі Словаччини. "Ми сподіваємося, що регулятор змусить Газпром і Словаччину відмовитися від практики дискримінації України як учасника Енергоспільноти і привести їхню політику у відповідність з нормами європейського законодавства, - сказав він. - Це дозволить словацькій стороні відкрити реекспорт газу до України". Учора прем'єр-міністр України Микола Азаров на переговорах з головою національної ради Словаччини Паволом Пашкою заявив, що Україна вимагає надати їй вільний доступ до словацької газотранспортної системи і просить державу втрутитися в ситуацію з угодою про реверсні поставки газу в Україну.

У Газпромі офіційно не стали коментувати вплив розслідування ЄК на ситуацію з поставками зі Словаччини. Проте співрозмовник в компанії зазначив, що в Газпромі сподіваються на обачність європейських регуляторів. "Європейські споживачі газу навряд чи підуть на конфлікт з компанією через Україну", - вважають у російській монополії. Раніше глава Газпромекспорту Олександр Медведєв назвав дії Єврокомісії проявом політичного тиску з метою зниження ціни на російський газ. "Дуже дивно: ми - піонери конкуренції й принесли конкуренцію на ринок, а нас звинувачують у тому, що ми перешкоджаємо конкуренції", - обурився він.

Опитані експерти зазначають, що технічних перепон постачання газу зі Словаччини немає, і допомогти Україні змінити ситуацію на свою користь може підписання угоди з ЄС. Однак Газпром як постачальник газу дуже важливий для Європи. "Поки заміни російському газу на Близькому Сході в належному обсязі не знайшли. Не виправдала себе і відновлювана енергетика, яка виявилася занадто дорогою. Євросоюз все ще дуже залежить від російського газу, щоб йти на відкрите протистояння з Росією, змушуючи Словаччину почати реекспорт газу", - вважає аналітик Sberbank Investment Research Валерій Нестеров.

Нагадаємо, що зараз Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії та її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Так, з листопада 2012 року Україна почала імпорт природного газу з Німеччини через територію Польщі за домовленостями з підприємством RWE Supply&Trading GmbH (Німеччина). З квітня 2013 року почалися поставки природного газу з Угорщини, крім того, ведуться переговори з газотранспортними операторами Румунії.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект