НОВИНИ

27.08.2013 | Чи готовий Захід перейти сирійський Рубікон? Аналітики - про терміни початку військового втручання
Джерело - Korespondent



На тлі грізних заяв із Заходу щодо можливої ​​відповіді на хімічну атаку під Дамаском, спостерігачі міркують вже не про те, що і як могло б запобігти військовому втручанню, а про терміни його початку.
 
Чи виявиться Сирія більш міцним горішком, ніж ослабла держава Каддафі? Це питання активно обговорюють західні ЗМІ.

Як пише Financial Times,  західні держави обмірковують ідею ударів з повітря по військових силах Асада в Сирії в найближчому майбутньому.

"Цей крок покликаний остерегти сирійський режим від застосування хімічної зброї", - пишуть журналісти Джеймс Блітц, Стефані Кірчгесснер та Ебігейл Філдінг-Сміт.

На думку газети, з'являється все більше аргументів за військові дії проти Сирії: Білий дім заявив, що Асад занадто пізно дозволив інспекторам ООН відвідати місце ймовірної хімічної атаки, і що сама атака майже безсумнівно завдана режимом.

 

Неназваний "високопоставлений західний чиновник" повідомив газеті, що США, Великобританія і Франція цілком впевнені, що мають відповісти військовими засобами на хіматаку.

"За словами чиновника, уряди цих трьох країн роздумують про серію одноразових ударів по військових силах сирійського режиму, щоб чітко дати зрозуміти, що багато членів міжнародного співтовариства не потерплять застосування хімічної зброї на сучасних війнах", - йдеться в статті.

Про якесь важливе повідомлення говорить також сирійська опозиція.

"Почекайте до завтра (вівторка. - ред.), і ви почуєте дуже важливу заяву, а протягом трьох-чотирьох днів за нею підуть такі події, свідком яких ні регіон, ані Світ не були багато років", - заявив напередодні в інтерв'ю телеканалу Al Arabiya представник Національної коаліції сирійських революційних і опозиційних сил у Парижі Монзер Макхоус.

Він дав зрозуміти, що заява буде виходити не від опозиції, а від "друзів Сирії", до яких входять США, низка європейських і арабських держав, і стосуватися вона буде "виконання ними своїх гуманітарних, моральних і політичних зобов'язань перед Сирією".

Макхоус додав, що розглядається можливість міжнародної військової операції, в якій сирійські опозиційні сили візьмуть участь. Ця операція буде комплексною, натякнув він.

Чиновник стверджує: удари можуть бути завдані вже цього тижня, але Захід не планує тривалого втручання своїх військ в громадянську війну на боці повстанців.

Зі свого боку, Росія та Іран вже застерегли, що будь-який напад на Дамаск погіршить обстановку на Близькому Сході.

Газета коментує: "Жорстока реакція режиму Асада на народне повстання оголила невдачі міжнародної політики і благодушних надій політиків, які вважали сирійського президента реформатором".

Ізраїльський прем'єр Нетаньяху застеріг: якщо сирійську зброю буде спрямовано проти Ізраїлю, той завдасть удару у відповідь. Президент Ізраїлю Перес закликав до міжнародних зусиль з "виведення" сирійської хімічної зброї.

Перевірка ООН почнеться сьогодні. Білий дім вважає, що докази вже "сильно зіпсовані". Втім, експерт Йіфта Шапір (Israel's Institute for National Security Studies) зазначає: зарин - дуже летючий газ, але в якихось "щілинах і закутках" міг зберегтися.

Поповнюються лави прихильників військового втручання в Сирію після обстрілу хімічними боєприпасами одного з передмість Дамаска, пише Федеріко Рампіні в статті, опублікованій в газеті La Repubblica.

"Сирія погодилася з інспекціями ООН щодо застосування хімічної зброї, але, на думку Білого дому, вже надто пізно: у режиму Дамаска був час знищити докази. Барак Обама проконсультувався з британським прем'єром Девідом Кемероном щодо військового варіанту розвитку подій, незважаючи на те, що, згідно з опитуваннями, 60% американців проти військової акції. До списку можливих дій проти Асада, крім запуску крилатих ракет з борту кораблів 6-го флоту США, розміщеного в Середземному морі, входять ще два сценарії, які обговорювалися в цей вікенд в Білому домі: це створення зони, забороненої для польотів, з метою захисту територій, що перебувають в руках у повстанців, і активізація поставок зброї опозиції", - повідомляє видання.

Міністр оборони США підтвердив, що біля берегів Сирії розміщені чотири крейсери ВМС США з десятками крилатих ракет Tomahawk на борту, зазначається в статті.

"Іран, який разом з Росією є основним союзником Сирії, відреагував на можливість військової інтервенції, погрожуючи" суворими наслідками ". Франція займає позиції, близькі до США і Великобританії, на відміну від Німеччини, яка продовжує висловлюватися проти військового варіанту розвитку подій", - пише видання.

"Чи готовий Захід перейти сирійський Рубікон?" - запитує Патрік Кокберн на сторінках Independent.

Запуск Томагавків з чотирьох американських міноносців в Середземному морі - найімовірніший спосіб відплати за можливо проведену сирійськими військами атаку з використанням хімічної зброї, зазначає автор статті.

Журналіст називає серед можливих цілей удару військові бази, з яких, за припущенням США, були випущені ракети з отруйним газом, а також сирійські аеродроми і бази розміщення елітних підрозділів.

Ракетні і, можливо, військово-повітряні удари будуть означати, що США перейшли Рубікон, вважає видання. Тим не менш, навряд чи бомбардування з повітря можна буде зіставити з тривалими військовими діями в Косові або Лівії, вважає Патрік Кокберн.

"Сирійський уряд - більш міцний горішок, ніж Муаммар Каддафі і його ослабла держава", - йдеться в статті. У нього є сильні союзники в регіоні в особі Ірану і Хізбалли. Сирія також стане пробним каменем для Росії, яка претендує на повернення чогось подібного до її колишнього світового впливу, зазначає автор.


Le Figaro публікує інтерв'ю з міністром закордонних справ Франції Лораном Фабіусом, присвячене сирійській кризі та ситуації в регіоні.


На думку глави французької дипломатії, якщо буде доведено, що провина за використання бойових отруйних речовин лежить на уряді Асада, це може стати поворотною подією у війні. Незважаючи на заперечення з боку сирійської влади, є переконливі свідчення на користь того, що саме сили Асада здійснили масовану хімічну атаку, стверджує міністр. Ухилення режиму від розслідування інциденту інспекторами ООН або заборона на їхню роботу будуть означати, що відповідальність за подію лежить на ньому. Башар Асад знову підтвердив, що ні за що має не тільки людське життя, а й норми міжнародного права, причому сталося це рівно через рік після заяви Обами про "червону межу", звертає увагу Фабіус. За його словами, на цей раз за діями режиму обов'язково має бути жорстка реакція міжнародного співтовариства.

При цьому дипломат вважає, що ідею проведення мирної конференції Женева 2 ховати поки рано: в підсумку комплексне вирішення сирійського питання має бути політичним. Однак перед обличчям жахів, подібних до застосування ЗМУ, діалог сторін обіцяє бути ще важчим.

Джерело - http://ua.korrespondent.net/world/1596247-chi-gotovij-zahid-perejti-sirijskij-rubikon-analitiki-pro-termini-pochatku-vijskovogo-vtruchannya





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект