НОВИНИ

18.07.2013 | Україна має піти назустріч майбутньому - експерти
За матеріалами - Української енергетики



Реформування ринків, залучення інвестицій, розробка власних енергоресурсів поряд із запровадженням енергоефективних проектів – ці та інші теми стали предметом дискусії експертів з України, США та Європи в ході Американо-українського безпекового діалогу, який відбувся вчора у Києві.

 

Захід було організовано Центром відносин США-Україна (CUSUR), Американською радою зовнішньої політики (American Foreign Policy Council), Київським міжнародним енергетичним клубом "Q club" за підтримки Американської торгівельної палати в Україні та однієї з невеликих видобувних компаній.

 

Питання енергетичної безпеки стали центром дискусії. Окремою темою стало обговорення статті Стівена Бланка (U.S. Army War College) та Аріеля Коена (Heritage Foundation) про кризові явища в діяльності "Газпрому". Однак, сторони зосередили увагу переважно на українському ринку: нарощуванні можливостей розвідки та видобутку вуглеводнів, у т.ч. нетрадиційних.

 

За словами Павла Загороднюка (група компаній "Надра"), українська економіка є сировинною і потребуватиме багато газу, відтак найближчою є перспектива розробки газу щільних колекторів (пісковиків, сланців). На його думку, успіх нинішнього уряду полягає у приході великих компаній (supermajors). Цю тезу пізніше підтримав і Джок Мендоза-Вілсон з холдингу СКМ, який говорив про покращення бізнес-клімату. Натомість експерт Богдан Соколовський виступив за скорочення споживання газу, навівши приклад Польщі, яка споживає на порядок менше цього ресурсу.

 

Михайло Гончар з Центру "НОМОС" акцентував уваги присутніх на метаногідратах, які в стадіїї експериментально-промислового видобутку розробляються у Японії та США. Країни ведуть пошук рішень технологічних і екологічних проблем, і Україна могла б долучитися до міжнародних наукових зусиль з огляду на потенціал метаногідратів у Чорному морі (запаси оцінюються мінімум у 7 трлн. кубометрів) та існуючий дослідницький проект з німецьким інститутом.

 

Девід Кларк з британського Центру зовнішньої політики (Foreign Policy Centre) говорив про зв’язок цін на газ та конкурентоздатності. За його словами, Європа поділена на 2 групи країни – price-takers та price-breakers, тобто тих, хто погоджується на ціни постачальників (таких як "Газпром"), і тих, хто змушують їх до зниження, а у деяких випадках – навіть отримання компенсацій. Фахівець переконаний, що Україна знаходиться в процесі переходу до price-breakers, оскільки починає стратегічно мислити про свою енергетику.

 

Томас Мерфі з Марцеллуського інформаційно-просвітницького та дослідницького центру (Marcellus Centerfor Outreach and Research) Університету штату Пенсильванія розповів про американський досвід, який може стати можливістю в Україні. За його твердженням, надзвичайно важливим є донесення найбільш свіжої інформації до зацікавлених сторін, у т.ч. місцевих громад. Поряд із поширенням кращих практик управління та регулювання, технологій буріння та пом’якшення наземних впливів, індустрія сланцевого газу в США працює над питанням раціонального споживання на користь промисловості, транспорту та громад, а також розбудовою ринку праці.

 

Присутній на заході народний депутат (фракція ВО "Свобода") Юрій Сиротюк наголосив на принциповій підтримці розробки нетрадиційного газу в Україні. Однак, він попередив компанії про необхідність ведення відкритого діалогу з місцевими радами та спротив, який громадськість чинить тіньовим, непрозорим домовленостям.

 

Подальша дискусія стосувалася питань достовірності та доступності інформації з питань, що хвилюють громадян, адаптації західного досвіду управління і технологій, експертно-аналітичної підтримки прийняття рішень на місцевому рівні, відкритості геологічної інформації.

 

Іншою темою, яку підняли учасники зустрічі, стало майбутнє української ГТС – зокрема проблеми прозорості, виконання зобов’язань та ризиків у частині державного управління. За словами Романа Ніцовича з аналітичного центру "Діксі Груп", ключовими рішеннями є пришвидшення ринкових реформ, зокрема реалізація положень Брюссельської декларації 2009 року та впровадження норм Третього енергетичного пакету щодо розділення діяльності з транспортування та збуту газу, а також розвиток проектів з диверсифікації постачань. Ідею Східноєвропейського газового хабу він оцінив скептично, оскільки вона була представлена урядом як можливість для зберігання європейськими компаніями газу в українських сховищах, а тому потребує опрацювання до рівня ТЕО.

 

Як повідомив експерт Олександр Нарбут, ефективне використання газоенергетичної інфраструктури повинне вписуватися у трансформацію глобальних енергоринків. На його думку, для України найшвидшим рішенням є інтеграція ГТС з європейською інфраструктурою. При цьому, технічні роботи "Укртрансгазу" дозволяють збільшити обсяги реверсних постачань, однак пошук рішення зі словацькими партнерами впирається у можливість синхронізації, режиму обміну даними та чіткого розділення функцій "Нафтогазу".

 

Ніби підсумовуючи зустріч, президент Q club Олександр Тодійчук підкреслив, що в Україні поки відсутня система визначення та моніторингу рівня енергетичної безпеки, яка б дозволила уникнути багатьох помилок. Відтак, держава просто приречена йти назустріч реформам та кращому світовому досвіду.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект