НОВИНИ

17.07.2013 | Кінець економічного буму у Китаї
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Китай надалі залишається локомотивом світової економіки, але його валовий внутрішній продукт зростає вже не такими шаленими темпами, до яких звикли. І це насторожує не лише самих китайців, а й їхніх західних партнерів.

Як повідомило статистичне відомство у Пекіні, у другому кварталі 2013 року зростання ВВП дорівнювало 7,5 відсоткам. Для Китаю це найнижчий показник за останні двадцять років, констатує інформагентство dpa. Причому тенденція до зниження спостерігається останні дев'ять з десяти кварталів.

Чому китайська економіка росте повільніше

Речник статистичного відомства Китаю Шень Лайюн обережно пояснив, коментуючи цифри, що Китай перебуває під тиском ослаблення загальносвітової кон’юнктури. Крім того, за його словами, цього року китайський уряд зосередився на структурних реформах, щоб перебудувати експортно орієнтовану економіку, посиливши внутрішню складову в зростанні.

Дослідники погоджуються, що одна із головних причин сповільнення світового локомотиву – це закордон. Ключові партнери у Євросоюзі переживають рецесію або охолодження кон’юнктури, Індія та Бразилія страждають від відтоку капіталу, а сировинні країни на кшталт Росії або Австралії відчувають проблеми через падіння цін на нафту або промислові метали. Усе це відбивається на китайській зовнішній торгівлі.

Також відчуваються наслідки зміни стратегії, яку проводить нове керівництво КНР. Воно не хоче бути залежним лише від експорту і стимулює внутрішній попит. Державні інвестиції більше не допомагають підприємствам-експортерам у такому обсязі, як раніше. Навпаки, зайві виробничі потужності намагаються скоротити, так само, як і роздутний ринок нерухомості.

Нарешті, відбуваються зміни із обмінним курсом. Комуністична країна, яка була досі відносно закритою для західних інвесторів, хоче стати відкритішою. В зв’язку з цим вона поступово лібералізує обмінний курс юаню. А підвищення курсів робить китайські продукти за кордоном дорожчими.

Добра новина – "жорсткої посадки" не сталося

 

Французький президент Франсуа Олланд у гостях в голови КНР Сі Цзиньпіня в Пекіні  Французький президент Франсуа Олланд у гостях в голови КНР Сі Цзиньпіня в Пекіні

Хоча китайська кон’юнктура охолоджується, все ж не так різко, щоб це спричинило шок на біржах. "Доброю новиною є те, що "жорстка посадка" – не на порядку денному",- коментує економіст Савант Себастіан з фінансового інституту CommSec. Під "жорсткою посадкою" мається на увазі раптове охолодження кон’юнктури.

На думку професора Центральної вищої школи економіки та фінансів у Пекіні Хе Сяо Ю, таке уповільнення є нормальним після десятиліть із показниками зростання близько 10 відсотків. Аналітики у Німеччині очікують, що зростання цього року буде навіть меншим за прогнозовані китайським урядом 7,5 відсотків.

Криза може відгукнутися в усьому світі

 На наступний рік європейські експерти прогнозують ще повільніше зростання у Китаї. Головний економіст банку Nomura Роб Суббараман відзначив: "Найбільша загроза для Китаю – якщо уряд, оскільки зростання штутильгає, раптом ослабить грошову політику. Це було б початком нової боргової кризи. Це дуже небезпечно, у тому числі на ринку нерухомості, тому що якщо там справа дійде до бульбашки, це може призвести до серйозної рецесії".

Якщо криза зростання у Китаї триватиме і надалі, це матиме наслідки для усього світу. В останні роки ця країна стала, наприклад, для німецьких компаній одним з найважливіших ринків збуту.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект