НОВИНИ

02.07.2013 | Шпигунський скандал загрожує ускладненням відносини ЄС і США
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"



Оприлюднена днями в ЗМІ інформація про шпигування американської спецслужби за європейськими інституціями викликала бурхливу реакцію в ЄС.  Німецький уряд вже піддав ймовірне стеження з боку спецслужб США жорсткій критиці. "Якщо підтвердиться, що за дипломатичними представництвами ЄС та окремих європейських країн справді шпигували, то ми муситимемо чітко сказати: прослуховування друзів є неприйнятним", - заявив речник німецького уряду Штеффен Зайберт у понеділок, 1 липня, у Берліні. "Ми більше не перебуваємо у стані "холодної війни", цитує його заяву агентство dpa. Німецьке зовнішньополітичне відомство повідомило, що очікує у понеділок на розмову американського посла в Берліні. Утім, про формальний виклик до МЗС не йдеться.

Надати притулок Сноудену в ЄС?

Німецька опозиція теж активно висловлює своє обурення. Соціал-демократична партія Німеччини, Зелені та Ліві закликали канцлерку ФРН Анґелу Меркель вимагати негайних пояснень від Вашингтона. Голова фракції Зелених у Бундестазі Юрґен Триттин закликає до активніших дій у зв'язку зі скандалом. "Йдеться про захист нашої економіки, наших інтересів, заявив опозиційний політик у понеділок в інтерв'ю ARD Morgenmagazin. На його переконання, надзвичайно великі масштаби шпигування не можна пояснити захистом від тероризму. Триттин також закликав надати викривачеві скандалу, американцю Едварду Сноудену "безпечний прихисток" у Європі. 30-річний програміст, очевидно, продовжує перебувати у транзитній зоні московського аеропорту "Шереметьєво", очікуючи на рішення про надання йому притулку в Еквадорі.

Тим часом вимоги до Вашингтона надати пояснення стосовно поширеної в ЗМІ інформації про шпигування за європейськими інституціями лунають не лише в Німеччині, а й в інших європейських країнах. Як заявив у Парижі французький міністр закордонних справ Лоран Фабіус: "Ці дії, якщо вони підтвердяться, були б абсолютно неприйнятними". Негайного з'ясування всіх обставин щодо ймовірного  шпигунства за європейськими інституціями з боку американських спецслужб вимагає і Єврокомісія.

Можливі негативні наслідки

Президент Європарламенту Мартін Шульц повідомив, що шокований  і теж хоче від США відповідей. "США повинні пояснити, чому вони поводяться з ЄС як з ворожою стороною", - сказав він в інтерв'ю берлінському виданню Tagesspiegel. "Навіщо прослуховувати того, з ким хочеш якнайтісніше співпрацювати?", - запитує політик. Він також застеріг від негативних наслідків для відносин між Брюсселем і Вашингтоном.

Єврокомісар з питань юстиції Вівіан Рединг вже поставила під питання старт переговорів про створення трансатлантичної зони вільної торгівлі. "Ми не можемо вести переговори про великий трансатлантичний ринок, якщо є найменша підозра, що наші партнери  шпигують за офісами очільників наших перемовин", - цитує її слова агентство Reuters. Тим часом фракція Зелених у Європарламенті закликала до зупинення обміну банківськими даними між Європою та Вашингтоном.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6390. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект