НОВИНИ

06.05.2005 | Чи окупував Радянський Союз держави Балтії?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Президент України Віктор Ющенко вірогідно таки поїде 9 травня до Москви, щоби побути на параді на честь 60-річчя Перемоги. Про це сказав у четвер віце-прем’єр Микола Томенко. Раніше планували, що Ющенко відвідає російську столицю 8 травня, а 9-го буде з українськими ветеранами.


Тим часом остаточні результати Другої світової війни в різних державах оцінюють по-різному. Ніхто не ставить під сумнів перемогу над нацизмом. Але для багатьох держав, як, наприклад, держав Балтії, визволення від нацистської окупації водночас стало поновленням окупації радянської. Президенти Естонії Арнольд Рюйтель і Литви Валдас Адамкус відхилили запрошення на парад із Москви. Президент Латвії Вайра Віке-Фрейберґа врешті погодилася приїхати – але, за її словами, лише для того, щоб іще раз нагадати світові: з закінченням Другої світової війни половина Європи не дочекалася визволення. 9 травня в Москві також буде президент Сполучених Штатів Джордж Буш, проте й він засуджує радянську окупацію й анексію Естонії, Латвії та Литви та насадження комунізму. Міністр закордонних справ Латвії Артис Пабрикс водночас заявив, що Москва не годиться як місце для урочистостей з нагоди 60-ліття Перемоги над нацизмом. “Думаю, це виглядає дивним, що 9 травня світові лідери зберуться в Росії, яка досі не визнала тіньових наслідків Другої світової війни”, - сказав в інтерв’ю радіо “Свобода” міністр закордонних справ Латвії.


Росія, яка назвала себе правонаступницею СРСР, всупереч міжнародному тиску відмовляється визнати негативний для себе бік тієї війни. МЗС РФ виступило із спеціальною заявою, в якій підкреслюється, що не було окупації Латвії, Литви і Естонії. Нагадаємо, що 1940 року радянські війська, які знаходились на території цих трьох країн, фактично здійснили там державний переворот. Після цього під контролем окупаційних військ відбулися вибори до парламентів, що були відразу ж перетворені на Верховні Ради Латвії, Литви і Естонії. Вибори не були вільними. Їх контролювали спеціальні представники Москви. До участі у виборах було прийнято тільки представників комуністичних організацій. Саме ці контрольовані Москвою парламенти і ухвалили рішення про приєднання Латвії, Литви і Естонії до Радянського Союзу.


Однак МЗС РФ вважає саме ці парламенти національними органами влади. більше того, російське дипломатичне відомство вважає, що саме ці парламенти проголосили, а не відновили, до речі, як говориться в заяві незалежність Латвії, Литви і Естонії. Тому ставити під сумнів їхню легітимність означає ставити під сумнів саму незалежність. Із заявою про окупацію Латвії, Литви та Естонії виступив у четвер і помічник президента РФ Сергій Ястржемський. Він сказав, що ніякої окупації не було: “Не було ніякої окупації, не було військової дії на території цих країн. Радянський Союз не вів з ними війни, тому про окупацію говорити не варто”.


Пан Ястржемський також наголошує, що радянські війська знаходилися на території Латвії, Литви і Естонії за домовленістю з цими трьома країнами і легітимними керівниками цих країн: “Війська Радянського Союзу знаходилися на території цих країн згідно з домовленостями і згідно з тими рішеннями, які були ухвалені Радянським Союзом з легітимними керівниками балтійських країн”.


Однак пан Ястржемський забув додати, що 2 президенти країн, які були окуповані Радянським Союзом загинули у концтаборах, а третій змушений був залишити територію своєї країни і вмер вже в еміграції. США ніколи не визнавали окупацію балтійських країн Радянським Союзом, а незалежність трьох балтійських країн була відновлена тільки після того, як у всіх 3 балтійських республіках відбулися вільні, вже не контрольовані вибори до парламентів. Про це в Москві також забувають.


Важливим є той факт, що Державна Рада Радянського Союзу у серпні 1991 року визнала відновлення незалежності всіх 3 балтійських країн. Це ж рішення було ухвалене і РФ, яка тоді входила до складу Радянського Союзу. Саме про відновлення незалежності йшлося в усіх домовленостях тодішнього російського керівництва із керівництвом Латвії, Литви і Естонії.


На думку спостерігачів у Москві, адміністрація Володимира Путіна таким чином намагається ревізувати ті рішення, які були ухвалені з приводу відновлення незалежності Латвії, Литви і Естонії і таким чином вступає на шлях порушення норм міжнародного права.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект