НОВИНИ

05.05.2005 | Нелегкий візит німецького канцлера до Туреччини
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Третього жовтня і не днем пізніше повинні розпочатися переговори про приєднання Туреччини до Європейського Союзу - дав зрозуміти канцлер Німеччини Ґергард Шредер під час свого візиту до Анкари. Водночас глава німецького уряду наголосив на необхідності подальшого руху цієї країни шляхом реформ. На думку оглядачів, візит до Туреччини став для Шредера одним з найскладніших, який йому довелося здійснити останнім часом.


Поки Україна лише домагається визнання за нею європейської перспективи, Туреччина таку перспективу вже отримала. Однак останнім часом дедалі гучніше лунають голоси тих, хто вимагає відкласти на пізніший термін початок переговорів про вступ цієї країни до ЄС. Підставою для таких вимог слугують повідомлення про сповільнення темпів реформ, які нині намагається реалізувати турецька влада. Водночас під час візиту до Анкари канцлера Німеччини Ґергарда Шредера оптимізму не бракувало. Він висловив переконання, що вчасно до третього жовтня, коли мають розпочатися переговори, Туреччини виконає свої домашні завдання:


”Звичайно ми знаємо, що втілення реформ – це складне завдання. Через опір в суспільстві інколи слід рахуватися і з невдачами. Важливим є те, щоб уряд дав зрозуміти, що він не має наміру зволікати з реформами, а планує й надалі просуватися обраним шляхом. Тоді і Європейський союз зі свого боку матиме підстави для того, щоб однозначно заявити, що переговори про вступ розпочнуться третього жовтня.”


Останнім часом, однак, і в самій Туреччині посилюються антиєвропейські настрої. Їх намагаються поширити передусім прихильники як правих, так і лівих націоналістів. На думку експертів, наївним був той, хто гадав, що в Туреччині, де ще нещодавно надзвичайно великий вплив мали військові, зовсім не буде противників вступу до Європейського Союзу. Говорить депутат німецького Бундестаґу Чем Оздемір:


”Найбільша проблема полягає в тому, що противників реформ часто можна знайти в бюрократичному апараті, в юридичних колах, але також і серед військових. Вони намагаються блокувати реформи, до яких вдаються уряд та парламент. Тут варто згадати хоча б закон про боротьбу з катуванням у тюрмах. Сам закон вітається Європейським союзом, але з реалізацією нових правил не все так добре. Проблематичною залишається також трансляція теле- та радіопрограм на мовах етнічних меншин. Не подолано всіх дефіцитів і в питаннях побудови відносин з іншими релігійними конфесіями.”


Існування внутрішньополітичного опору реформам визнав і сам прем”єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоґан. Враховуючи всі ці проблеми, і особливо після того, як в Анкарі в березні поліція розігнала демонстрацію жінок, в Європейському Союзі, а також в лавах німецької консервативної опозиції гучніше почали лунати сумніви стосовно початку переговорів з Туреччиною щодо її вступу до ЄС. Говорить експерт з питань зовнішньої політики фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Фрідберт Пфлюґер:


”Все це можна було передбачити ще в грудні минулого року. Чому, незважаючи на це, уряд Німеччини проголосував тоді за початок переговорів про приєднання Туреччини до ЄС?”


Тим часом християнські демократи піддали критиці заяви Шредера, зроблені ним під час перебування в Анкарі. Особливе обурення викликали його запевнення, що переговори розпочнуться вчасно. На їхню думку, німецький канцлер не використав надану йому можливість, щоб продемонструвати Туреччині, що вона ані з економічної, ані з політичної точки зору ще не готова до вступу до ЄС. Приєднання цієї країни до Європейського союзу не перетравить ані Брюссель, ані Берлін, вважає генеральний секретар Християнсько-соціального союзу Маркус Зедер. Він закинув главі німецького уряду, що той ігнорує побоювання свого народу. Критики посилаються на соціологічні опитування, згідно з якими жителі Німеччини скептично ставляться до приєднання Туреччини до ЄС. На такі закиди німецький канцлер відповів:


”Важливе рішення, яке має таке історичне значення, не можна ставити в залежність від настроїв у суспільстві, які постійно змінюються.”


Ердоґан, у свою чергу, під час перебування його німецького колеги в Анкарі ще раз підтвердив, що турецький уряд готовий до проведення подальших реформ. Політична воля для цього існує, і ми рішуче просуватимемося шляхом перетворень, заявив політик.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект