НОВИНИ

19.06.2013 | Обама в Берліні: чому німці вже не в захваті?
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"



Порівнюючи обкладинки журналу Der Spiegel, можна прослідкувати, як змінилося в суспільстві сприйняття Барака Обами. У 2008 році, незадовго після того, як сенатор штату Іллінойс став першим темношкірим президентом Сполучених Штатів, журнал назвав його "президентом світу". А вже майже через чотири роки Der Spiegel шкодував про "невдале президентство" Обами та пророкував його поразку на майбутніх виборах у США.

Змінився світ і сприйняття

2008-го, коли кандидат у президенти Барак Обама виступав із промовою біля Колони Перемоги в Берліні, народні маси та ЗМІ вітали його наче рятівника, який міг покласти край непопулярній війні в Іраку та президентству Буша-молодшого. Зараз же у німецьких медіа панує певне розчарування, що Обама насправді зробив і не зробив. Нинішній шпигунський скандал - лише один із прикладів такого сприйняття.

Та й сьогоднішній світ у порівнянні з 2008 роком значно змінився. Фінансова криза разюче продемонструвала, наскільки глобальними і взаємопов'язаними стали найважливіші теми сучасності. У цьому світі відносини між двома окремими державами, навіть якщо йдеться про цілий континент і одну націю, вже мають обмежене значення.

Без ейфорії

Суспільна думка, представлена у медіа, не завжди ідентична тому, що люди думають насправді. Виголошуючи промову біля Бранденбурзьких воріт в Берліні 19 червня, Обама бачитиме перед собою численну і захоплену публіку. 90 відсотків німців проголосували би за нього під час останніх президентських виборів у США.

Та незважаючи на це, ейфорія серед його берлінських прихильників відходить у минуле. "Уся ця історія зі стеженням… я маю на увазі, усі знають, що певно так воно і є, але коли щось подібне з'ясовується, це шокує", - говорить 38-річний берлінець Гаґен. Той факт, що табір для в'язнів Гуантанамо за час правління Обами, попри обіцянки, і досі не закрито, теж не подобається багатьом німцям.


Прихильники подорослішали

Ще однією причиною зникнення "обамоманії" є й те, що молоді прихильники американського президента просто подорослішали. Наприклад, Майке, котра була пристрасною шанувальницею Обами у 2008-му, зараз 34 роки. Найбільшу увагу жінка нині приділяє своїй дворічній дочці. Серед газетних заголовків останнього часу Майке помітила такий: "Обама стежить за твоїми електронними листами". "Проте я також думаю, що йому вставляють багато палиць у колеса", - каже берлінка.

На думку багатьох німців, Барак Обама виконав свої головні передвиборні обіцянки. Він вивів американські війська з Іраку і зробив, принаймні поверхово, зовнішню політику США більш орієнтованою на відкритість і глобальність. Що ж стосується внутрішньополітичних суперечливих питань на кшталт реформи системи охорони здоров'я або великого держборгу США, то вони не є аж настільки важливими для людей, котрі живуть за тисячі кілометрів від Вашингтона.

Розсудливо і з повагою

Обама хотів виголосити промову біля Бранденбурзьких воріт ще у статусі кандидата у президенти США під час візиту до Берліна у 2008 році. Проте цьому тоді завадила федеральна канцлерка Анґела Меркель, мовляв, це почесне місце зарезервоване лише для голів держав. На відміну від більшості своїх співвітчизників, Меркель ніколи повністю не піддавалася впливові харизми Обами.

За словами експерта Фонду науки і політики Йоганнеса Тимма, канцлерці від початку вдавалося уникати "обамоманії". "Тим часом між Меркель і президентом Обамою встановилися розсудливі і сповнені поваги робочі відносини. Обидва знають, що вони потребують одне одного", - сказав експерт у розмові з DW. На його думку, зустріч двох голів держав має пройти без особливої напруги.

Та з огляду на те, що у 2013 році в Німеччині відбудуться парламентські вибори, Обамі все одно доведеться стикнутися з кількома дражливими питаннями щодо шпигунського скандалу, вважає Тимм. Про що йтиметься під час переговорів Меркель та Обами ще невідомо. Проте експерт припускає, що серед іншого вони обговорюватимуть економічну кризу в Європі, заплановану трансатлантичну зону вільної торгівлі між ЄС та США або сирійський конфлікт.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9727. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект