НОВИНИ

27.05.2013 | Міністр оборони Німеччини під ударом через безпілотні літаки
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"



Європейський оборонний проект Euro Hawk "з’їв" багато мільйонів євро. Але створення безпілотних літаків-розвідників провалилося. Опозиція у Німеччині вимагає кадрових висновків, у тому числі відставки держсекретаря міноборони. Адже було давно відомо про проблеми, через які провалився Euro Hawk.

Ще у грудні минулого року німецькі чиновники випромінювали оптимізм. "Проект досягнув рівня зрілості, який дозволяє інтегрувати Euro Hawk у повітряний простір",- заявила на фаховому конгресі у Монреалі німецька делегація. Через три місяці упевненість держсекретаря у міністерстві оборони Томаса Коссендая ( Thomas Kossendey) безслідно зникла.

 


"Триває перевірка доцільності придбання серії Euro Hawk з огляду на проблеми з отриманням дозволів на експлуатацію",- написав він у відповідь на запит депутатів Бундестагу. А у травні 2013-го міноборони оголосило про закриття проекту безпілотних літаків. Який вже обійшовся у близько 600 мільйонів євро.

"Дрони" небезпечні для цивільних літаків?

Як стверджують німецькі ЗМІ, Європейське відомство контролю повітряних перевезень (EASA) відмовило у дозволі на проліт безпілотників ("дронів") над населеними пунктами, оскільки в них немає сертифікованої системи проти зіткнень. Проблема була відома давно. Робота над проектом "євро-яструба" велася з початку 2000-х років. У 2004-му співробітник авіаконцерну EADS бив на сполох, що потрібна система захисту від зіткнень, особливо для злету та посадки.

 

Хоча  "дрони" літають на висоті 20 тисяч метрів, удвічі вище за рейсовий авіатранспорт, утім, під час посадки та старту існує серйозний ризик небезпечних ситуацій. Безпілотний літак пролітає крізь зону щільного авіатрафіку, і у пілотів пасажирських рейсів "не буде жодних шансів" уникнути колізії. Ця аналітична доповідь EADS і зараз у вільному доступі в інтернеті.

Інцидент на випробуваннях

За інформацією газети Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, 61-ше управління Бундесверу, яке відповідає за військову техніку та отримання дозволів, ще тоді вказало на цю проблему. Проте, незважаючи на попередження, міноборони у 2007 році уклало із EADS та американським концерном Northrup Gumman контракт на розробку європейського бойового літака-робота. Автоматична система ухилення від зіткнення на ньому не передбачена, за повітряну безпеку відповідає наземний командний центр.

 

Перший пробний політ був здійснений 2011 року з США до міста Маршинг у Баварії. На кілька хвилин "дрон" втратив радіозв’язок з наземним центром управління. Цей інцидент був ще одним підтвердженням ненадійної техніки безпеки "євро-яструба".

Неприємності через військову таємницю

Попри це, у статті профільного журналу Luftwaffe.de керівник управління 61-го управління Вольфґанґ Штайґер зазначив: "Euro Hawk відповідає стандартам безпеки, які діють у пілотованій авіації". На конгресі у Монреалі у грудні 2012 року німецька делегація ще раз чітко підтвердила: "Відсутність додаткової функції Detect-and-Avoid видається прийнятною." Тепер міністерство оборони визнає, що з 2011 року йому було відомо про проблеми.

Причини зупинки міністерством оборони ФРН стратегічно важливого проекту поступово прояснюються. Ймовірно, дані, які переслав американський виробник, є недостатніми для європейського дозволу. Частина технічної документації таких оборонних проектів завжди підлягає таємниці. У цьому випадку відсутні дані, яких потребувало авіаційне відомство. А отримати ці дані шляхом випробувань літака Бундесверу коштувало б кількох сотень мільйонів євро. 5 червня міністр оборони Томас де Мезьєр має відзвітувати щодо проваленого проекту перед членами комітету Бундестагу з питань оборони.

Загадка дозволу для НАТО

 НАТО також працює над розробкою розвідувального літака на базі технології Global Hawk. Днями  Північноатлантичний альянс повідомив, що невдача із проектом Euro Hawk його не стосується. Програма НАТО передбачає "купівлю вже наявної готової до використання системи", заявив співробітник альянсу в Брюсселі. Яким чином вдалося переконати європейське відомство контролю повітряних перевезень, організація не повідомила.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3064. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект