НОВИНИ

29.04.2013 | Сербський парламент підтримав курс на примирення з Косово
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Сербський парламент проголосував за угоду про нормалізацію відносин між двома країнами. Це сталося після багатогодинних запеклих суперечок пізно ввечері у п'ятницю, 26 квітня, інформує агенція dpa. Документ, який був створений за посередництва ЄС, прийняли з великою перевагою голосів: 173 депутати були "за", 24 - "проти".
 
Місцеві газети в суботу підкреслили позицію голови сербського уряду Івіци Дачича, який пояснив парламенту, що від прийняття угоди залежить майбутнє країни. Дачич зокрема наголосив, що документ не передбачає визнання незалежності колишньої сербської провінції Косово. Тобто це не означає для сучасної Сербії капітуляцію у принциповому питанні, "тут ніхто не виграв і не програв", цитує Дачича dpa. Белград продовжує трактувати Косово як частину Сербії.
 
Сербське запалення: або вилікувати, або вирізати
 
Дачич розтлумачив, що в цій ситуації слід думати не про себе, а про майбутнє держави. "Ми не можемо відхиляти кожну пропозицію, якщо взагалі хочемо щось вирішити", - сказав він. Депутатам від опозиції, які раніше критикували надто, на їхню думку, м'яку позицію уряду на переговорах із Косово, Дачич наголосив на необхідності об'єднуватися з Європою. "Ми сидимо тут на Балканах, мов у запаленій сліпій кишці Європи, яку або вилікують, або відріжуть", - відказав політик опонентам.


Прогресивна партія SNS, чиї депутати теж є членами уряду, висловила сумнівний оптимізм. "Ми щонайменше не визнали незалежність Косово… Ми не раді, але більшого досягти не могли", - так прокоментував ситуацію керівник фракції SNS Веролюб Арсич. Політик, однак, визнав, що Сербія не може самоізолюватися й надалі.
 
Косівські серби - проти
 
Серби з Північного Косово вже оголосили, що протистоятимуть угоді між Белградом і Приштиною. 10 травня вони збираються страйкувати в Белграді під гаслом "Ми залишаємося в Сербії", повідомив Славіса Ристич, міський голова громади Зубін Поток. "Ми хочемо показати, що Косово не продається і не передається", - заявив він газеті "Politika".
 
Посередником для підписання угоди про примирення виступав Євросоюз. Це була одна з умов того, щоб Сербія та Косово отримали перспективи вступу до ЄС. Досягнутий компроміс стосується прав сербської нацменшини в Косові, яке майже повністю заселене албанцями, і гарантує сербам автономію у питаннях юстиції та у роботі місцевих адміністрацій. Парламент Косово проголосував за угоду про нормалізацію відносин ще минулої неділі, 21 квітня.
 
Про початок примирення Сербії та Косово стало відомо 19 квітня 2013 року. Голови держав та урядів країн Євросоюзу хочуть уже в кінці червня прийняти рішення щодо початку переговорів із Сербією про приєднання до ЄС та угоди про асоціацію з Косово. До того часу міністри закордонних справ обох країн мають звітувати про нормалізацію відносин.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект