НОВИНИ

24.04.2013 | Політичні наслідки скандалу довкола голови ФК "Баварія"
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Президент футбольного клубу "Баварія" Улі Хенес сам визнав власний проступок: за допомогою рахунку в швейцарському банку він ухилявся від сплати податків. Точні суми на разі з'ясовують, але німецька преса вже висуває припущення, що йдеться про мільйони євро. Справа Генеса і розпочате проти нього мюнхенською прокуратурою розслідування викликали великий ажіотаж у Німеччині.
 
Передусім, звісно, через високий статус фігуранта: Хенеса знають в усьому світі - він колишній гравець національної збірної, а нині президент одного з найсильніших клубів Бундесліги - мюнхенської "Баварії". Вплив 61-річного Генеса на німецький спорт годі переоцінити. Своїми успіхами мюнхенська "Баварія" значною мірою завдячує і його керівному хистові. Сьогодні "Баварія" - один з найбагатших і найуспішніших футбольних клубів країни. Колись сам Улі Хенес назвав це досягнення "справою цілого життя".
 
Імідж благодійника
 
Улі Хенес віддавна був відомий своєї прихильністю до благодійності і підтримки різноманітних соціальних проектів. На них він жертвував мільйони, закликаючи наслідувати його приклад. Допомоги від Генеса дочекалися навіть інші футбольні клуби, що потрапили у фінансову скруту - він охоче організовував для них товариські матчі з мюнхенською "Баварією".
 
Гравці теж нерідко зверталися до Генеса за допомогою. Серед них був і Герд Мюллер, що намагався побороти свою пристрасть до алкоголю, а також Себастьян Дайслер, який страждав від депресії. "Генес був для багатьох зразком, прикладом для наслідування, до того ж ще й цікавим співрозмовником", - зазначила у розмові з DW голова спортивного комітету Бундестагу Даґмар Фрайтаґ і додала, що політики наперебій бігли до нього, аби "засвітитися" у компанії популярного футбольного "важковаговика".
 

Різке падіння
 
Крім спортивних досягнень і нагород Улі Генес здобув і чимало відзнак за громадську діяльність, серед яких відзнака за духовну мужність, якої 2010-го року його удостоїв німецький благодійний дитячий фонд "Bündnis für kinder". Торік ще одну нагороду за соціальну активність він отримав від федеральної землі Баварія. Всюди, де б Генес не з'являвся, на телевізійних ток-шоу чи під час численних публічних виступів, він позиціонував себе як людину пряму і чесну. "Знаю, що це дурість, але я сплачую всі податки", - сказав він 2005-го року в інтерв'ю таблоїду "Bild". Згодом Генес закликав голову ФІФА Зеппа Блаттера вживати додаткових заходів для боротьби з корупцією у футболі.
 
Саме тому, довідавшись про податкові махінації Генеса, люди сьогодні настільки глибоко розчаровані, вважає Даґмар Фрайтаґ. За її словами, спершу у це вірилося важко, адже від Генеса такої поведінки очікували найменше.
 


Тепер німецькі політики, які ще донедавна наперебій кидалися позувати з Улі Генесом перед об'єктивами фотокамер, змушені дистанціюватися від нього. Ця обставина натомість грає на руку опозиційним партіям, які воліють скористатися цією історією у власній передвиборчій кампанії.
 
Сам Улі Генес в інтерв'ю журналові "Focus" розповів, що спочатку прагнув врегулювати проблему за допомогою міждержавної угоди між ФРН та Швейцарією, яку підтримав чинний уряд канцлера Меркель. Одначе угоду заблокувала опозиція. Документ передбачав, зокрема, можливість ретроактивної сплати податків, що дозволило б німецьким "податковим грішникам" з рахунками у швейцарських банках повернути борги й уникнути штрафів, зберігши при цьому анонімність. Однак для опозиційних Соціал-демократичної партії та "Союзу 90/Зелених" цей пункт був неприйнятним.
 
"Нетривіальне правопорушення"
 
Сьогодні від німецьких опозиціонерів дедалі гучніше лунають закиди на адресу уряду, що той, мовляв, за допомогою угоди з Берном прагнув захистити податкових ухильників. В уряді ж ці закиди вважають типовими передвиборчими маневрами.
 
Так, депутат від баварського Християнсько-соціального союзу (братня партія Християнсько-демократичного союзу канцлерки Анґели Меркель) Ґерда Гассельфельдт у телевізійному ефірі зазначила, що вважає ухиляння від сплати податків "нетривіальним правопорушенням". Водночас вона рясно полила критикою й опозиціонерів, заявивши, що "соціал-демократи не змогли вигадати нічого кращого, ніж виступати з нападками проти уряду, коли йдеться про особистий проступок окремо взятої людини".

 

У федеральному уряді і надалі захищають текст угоди зі швейцарською стороною, аргументуючи тим, що вона б стимулювала значну кількість ухильників від податків до їхньої сплати. За її відсутності, кажуть речники уряду, в кращому разі вдасться "вполювати" лише незначну кількість "податкових грішників". Опозиція ж це твердження відкидає. За словами представниці соціал-демократів Фрайтаґ, така угода, власне, дозволила б Улі Генесу приховати факт ухиляння від податків, не заплямувавши свою публічну репутацію. "Той же, хто дурив свою країну, не може залишатися зразком для наслідування", - наголошує Фрайтаґ.
 
Для канцлерки Анґели Меркель та її Християнсько-демократичного союзу скандал довкола Улі Генеса стане непростим випробуванням у передвиборчий період і може мати іміджеві наслідки. Сама Меркель ніколи не цуралася товариства голови ФК "Баварія". Швидше навпаки: 2012-го року вона відвідала матч Бундесліги, який проходив під гаслом підтримки інтеграції мігрантів у німецьке суспільство. Генес та його футбольна команда підтримували цей захід. Тепер же Меркель та її соратникам треба вирішити, як бути з одним зі своїх палких прихильників, який виявився податковим ухильником, нехай і "нетривіальним".


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект