НОВИНИ

16.04.2013 | У ЄС хочуть висушити податкові оази
Радіо "Німецька хвиля"

Тиск на так звані податкові оази - чи то на Карибах, чи то в Європі - дедалі зростає. Шість великих країн Європейського Союзу - Франція, Великобританія, Італія, Польща, Іспанія та Німеччина - виступили з новою ініціативою проти приховування податків та ухиляння від їхньої сплати. Її представили на засіданні міністрів фінансів ЄС у Дубліні наприкінці минулого тижня. Ці країни ЄС хочуть у майбутньому автоматично обмінюватися даними про прибутки з капіталу. Завдяки цьому податкові установи зможуть легше стягувати передбачені законом суми з платників податків, які тримають свої гроші в ЄС.
 
Звідки раптом взялося таке завзяття? Поштовх прийшов з іншого боку Атлантики - зі Сполучених Штатів, пояснив британський міністр фінансів Джордж Осборн: "Справді постає новий міжнародний стандарт. За основу ми беремо двосторонню домовленість із США як базу для європейської системи". Американська модель, на яку послався Осборн, - це закон США про оподаткування іноземних рахунків, ухвалений 2010 року - Foreign Account Tax Compliance Act або FATCA.
 
Закон функціонує на основі двосторонніх угод з іншими країнами, які зобов'язуються повідомляти США дані про ймовірних американських податкових грішників, інакше представникам цих країн заборонять вести будь-який бізнес у Штатах. І оскільки США є найважливішим фінансовим майданчиком світу, більшості країн та їхнім банкам нічого іншого не залишається, як підписати суперечливу угоду.
 
Австрія проти
 

Навіть відомі своїми надійними банківськими системами Швейцарія та Люксембург нехай і зі скрипом, але змушені були підписати FATCA. Тепер американський документ про автоматичний обмін даними хочуть взяти за основу і в Європі. Протест, як не дивно, надійшов з Австрії. Мабуть, єдина, хто відкрито виступив проти ініціативи "шістки", - це міністерка фінансів Австрії Марія Фектер. Вона заявила у Дубліні, що це "наступ на банківську таємницю", яка прописана в австрійській конституції. За її словами, запропонований обмін даними призведе до "цвинтаря даних". Neue Zürcher Zeitung назвала це "податковим диктатом ".
 
Також міністр фінансів Люксембургу Люк Фріден критикує наміри "шістки". Він нарікає, що маленькі країни, по суті, ніхто не запитав і тепер вони просто змушені будуть бігти позаду великих. Але незважаючи на критику, вже наступного дня до ініціативи долучилися ще три країни - Нідерланди, Бельгія та Румунія. Оглядачі зауважують, що Австрії також нікуди буде дітися і таки доведеться підписати FATCA. Максимум, чого вдасться домогтися Відню на переговорах із Вашингтоном, то це послаблень на кшталт тих, які вже було зроблено Швейцарії і які бодай частково дають можливість зберігати банківську таємницю.
 
Податковий креатив

Ініціатива, з якою виступили шість країн ЄС, не обмежуватиметься лише приховуванням податків за рахунок вигідніших ставок оподаткування. Вона поширюватиметься на усі форми доходів з капіталу, в тому числі й підприємств. У майбутньому візьмуться також за всі інші моделі креативного ухиляння від сплати податків, які в деяких країнах ЄС, приміром, Люксембурзі чи Ірландії, вважаються легальними. Про це в Дубліні заявив міністр фінансів ФРН Вольфґанґ Шойбле. "Наприкінці тижня на весняному засіданні Міжнародного валютного фонду ми продовжимо роботу в цьому напрямку на глобальному рівні", - додав міністр.
 
"Мене тішить новий голод країн-членів спільноти щодо конкретних дій у податкових питаннях", - наголосив дещо здивований ініціативою Великої шістки комісар ЄС з оподаткування Алгірдас Семетей. Водночас він нагадав, що для ухвалення різних податкових питань необхідна одностайна згода всіх країн-членів спільноти. Саме національні уряди визначають податкові системи та розмір податкових ставок.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2021. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект