НОВИНИ

15.04.2013 | Газпром запропонував Литві 20% знижку на газ
Джерело - УНІАН

"Газпром" може дати Литві знижку на газ 20%, якщо вона погодиться переукласти довгостроковий контракт і відкладе реорганізацію газової компанії Lietuvos Dujos, співвласником якої є російська монополія. "Газпром" вже домігся аналогічних поступок від Латвії та Естонії, які отримали знижки. Але у Литви, яка готується запустити в Клайпеді термінал ЗПГ і контролює транзит газу в Калінінград, є можливості тиску на "Газпром", пише Комерсант-Україна.

 У п'ятницю литовське агентство BNS опублікувало зміст проекту меморандуму, який, за даними агентства, "Газпром" пропонує підписати Литві. Згідно з документом, монополія готова дати країні знижку на газ у розмірі 20%, якщо вона погодиться до 2020 року продовжити довгостроковий контракт, забезпечить надійний транзит газу в Калінінград за прийнятною ціною, відкладе реорганізацію Lietuvos Dujos (37% у "Газпрому") і заморозить судові суперечки з російською монополією. Саме знижки на газ Литва, яка отримує його за однією з найвищих цін в Європі, домагається в останні роки від "Газпрому".

 Монополія залишається єдиним постачальником газу в країну (3,3 млрд кубометрів в 2012 році). Довгостроковий контракт між сторонами діє до 2015 року. Литва прагне скоротити залежність від російського газу і збирається до кінця 2014 року запустити термінал з прийому ЗПГ в Клайпеді, щоб забезпечувати половину своїх потреб. За даними Reuters, переговори про постачання ЗПГ до Литви ведуться зі Statoil і американською Cheniere Energy Inc. Також Литва хоче видобувати власний сланцевий газ і розраховує на будівництво ще одного терміналу ЗПГ для всіх прибалтійських країн. Але погодити проект поки не вдалося.

 Розділити Lietuvos Dujos за видами діяльності Литва зобов'язалася до жовтня 2014 року, а вже до 31 липня збирається передати свою ГТС від Lietuvos Dujos під управління нової компанії Amber Grid. "Газпром" намагається оскаржити поділ в Стокгольмському арбітражі, а литовські власті хочуть через суд стягнути з "Газпрому" 1,5 млрд євро, переплачених, на їхню думку, за газ через його несправедливу ​​ціну. Але в самій Литві немає єдиної думки щодо поділу Lietuvos Dujos. На початку квітня міністр економіки країни Біруте Весайте заявила, що можна ввести норми Третього енергопакету ЄС пізніше і отримати знижку на газ 20%, як Латвія і Естонія (це і пропонує "Газпром"). Але прем'єр Альгірдас Буткявічюс назвав заяву особистою думкою міністра.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект