НОВИНИ

04.03.2013 | На території, якою Росія поступилася Норвегії, знайшли мільярдні запаси нафти і газу
Джерело - Korespondent

Договір 2010 року між Росією і Норвегією, який завершив багаторічну дискусію про кордони в Баренцовому морі, може стати для Москви дуже невдалим. Для скандинавської країни ця угода вже обернулася успіхом - на території, що дісталася норвежцям, знайдені значні запаси вуглеводнів.


Російські чиновники обурені - за їхніми словами, норвежці і так знищують північні "рибні роддоми", а тепер ставлять під загрозу російський промисел тріски. За оцінками ЗМІ Росії, якщо судити за нинішніми цінами на нафту, потенційні запаси можуть коштувати близько 30 млрд євро.


За даними доповіді норвезького нафтового директорату (NPD), в надрах під частиною Баренцового моря, яка у вересні 2010 року дісталася Норвегії, можна виявити близько 300 млн кубометрів вуглеводнів - в нафтовому еквіваленті це майже 1,9 млрд барелів. Причому за очікуваннями, орієнтовний обсяг ресурсів на ділі може скласти 565 млн кубометрів, з яких на частку нафти припадають 15%.


"Це чудова новина. Представлені результати геологорозвідки доводять, що південний схід Баренцового моря - найцікавіший з нових районів норвезького континентального шельфу", - зазначив міністра нафти і енергетики Норвегії Улу Буртен Муе. Чиновник наголосив, що до початку розвідувальних робіт пройде якийсь час, проте згодом це вплине на економіку країни.


Інформація про подібний "подарунок", отриманий Осло від Кремля, викликала в Норвегії справжнє захоплення. Так, запаси чорного золота в норвезькій частині Північного моря, видобуток якого вівся з 1960-х років минулого століття, закінчуються. Підготовка до розробки родовища вже почалася: з шельфу Північного моря перекидаються бурові платформи, організовується берегова інфраструктура.


Відзначимо, що діалог про необхідність розмежування спірної території в Баренцовому морі площею близько 175 тисяч квадратних кілометрів відбувався між СРСР і Норвегією з 1970-х років. Позиція російської сторони полягала в діленні цієї частини моря за "секторним принципом" в рамках встановленого у 1926 році кордону полярних володінь, проведеного по меридіану до Північного полюса. Норвежці наполягали на розподілі території Баренцового моря по серединній лінії.


У результаті сторони погодилися поділити спірну територію в Баренцовому морі та Північному Льодовитому океані на дві рівні за значенням частини. "Ця подія має вплинути на загальну ситуацію в регіоні, на зміцнення міжнародної та регіональної безпеки, на поглиблення взаємодії арктичних держав", - наголосив тодішній президент Дмитро Медведєв після підписання відповідних договорів з норвезьким прем'єром Єнсом Столтенбергом.


Нагадаємо, що після ратифікації підписаних документів був припинений 30-річний мораторій на розробку нафтогазових родовищ арктичного континентального шельфу на території 175 тисяч квадратних кілометрів.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 938. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект