НОВИНИ

19.04.2005 | Питання щодо Чорноморського флоту РФ в Україні
Джерело - Українська служба ВВС

В останні дні Київ зробив низку заяв, які свідчать про необхідність аналізу угод щодо базування Чорноморського флоту Росії в Криму.



Чимало аналітиків в Україні твердить, що перегляд Угод може статися, якщо Росія не буде виконувати свої зобов'язання стосовно умов перебування флоту.


Разом з тим деякі російські політики кажуть, що Україна не може порушувати питання про вступ до НАТО, поки ЧФ перебуватиме на території України.


Нова влада буде рубати рішуче?


Після приходу нової української влади - з Києва почали лунати дедалі рішучіші заяви про необхідність аналізу умов перебування Чорноморського флоту Росії в Криму.


Президент України Віктор Ющенко під час останньої зустрічі у Києві з президентом Росії Владіміром Путіним заявив, що терміни перебування флоту в Україні не будуть коригуватися, водночас сказавши, що він домовився з російським колегою про аналіз відповідності перебування баз ЧФ політичному договору з Росією.


Нинішньої неділі пан Ющенко сказав, що статус Чорноморського флоту в Севастополі регламентується документами, які, мовляв, не відображають повністю всієї ситуації.


Якщо ми друзі, сказав український президент, давайте подивимось в очі один одному і скажемо, що тут потрібні зміни.


Секретар РНБО України Петро Порошенко сказав в телеінтерв'ю:
"Сьогодні держава має право заявити, що Україна не бачить або не передбачає продовження Угоди. Це робиться не для того, аби загострити взаємини з нашим другом, а для того, аби своєчасно попередити Росію, щоб вона планово передислокувала свої частини. Це не можна розглядати, як недружню акцію.



Найближчим часом відбудеться зустріч на високому рівні, аби реалізувати домовленості між Ющенком і Путіним щодо коректного і дружнього врегулювання питань навколо Чорноморського флоту".


В свою чергу МЗС Борис Тарасюк заявив, що Україна не має намір продовжувати термін перебування російського флоту в Україні, який витікає 2017 року.


Міністр нагадав, що російські представники ще раніше заявляли, що Росія будує базу в Новоросійську для виведення своїх військ з української території протягом трьох років. Ось чому говорити про продовження терміну, як вважає пан Тарасюк, немає необхідності.


Демарш чи закономірність?


Директор програм Школи політаналітики Києво-Могилянської академії Ростислав Павленко каже, що згідно з міжнародним правом, Україна має право денонсувати Договір про ЧФ, але це буде, мовляв, серйозний демарш щодо Росії. І Київ навряд чи на це піде.


Між тим МЗС Борис Тарасюк стверджує, що Україна виконує свої зобов'язання, згідно з Договором з Росією, разом з тим зазначивши, що невиконання Росією своїх зобов'язань носить, мовляв, системний характер.


Секретар парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Георгій Манчуленко сказав Бі-Бі-Сі про можливість перегляду Угоди в разі, якщо Росія не виконуватиме свої зобов'язання.


Російське командування ще раніше заявляло, що попри будівництво бази в Новоросійську, воно не планує виводити штаб з Севастополя.


Між тим колишній командувач ЧФ Росії Едуард Балтін вважає, що Росія має негайно почати будівництво військово-морської бази на півдні своєї країни, а саме в районі Солених озер між Анапою і Новорсійськом.


МЗС Борис Тарасюк нагадав, що українські контролери до сих пір не можуть потрапити на бази ЧФ всупереч з домовленостями 1997 року.


Росія - на сторожі своїх інтересів


Російська сторона пояснює відмову допустити українських представників для перевірки умов перебування іноземного флоту на своїй території відстутністю відповідного розпорядження з Москви.


Київ вважає, що перебування російських баз на українській території заважає просуванню України до НАТО і Євросоюзу, що було оголошено ще під час виборчої кампанії стратегічним курсом нинішнього президента Віктора Ющенка.


Чимало російських аналітиків вважає, що саме Договір з Україною про перебування російського ЧФ в Криму не дає право Києву вести мову про вступ до НАТО.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект