НОВИНИ

10.01.2013 | Що китайцям до кризи євро?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У Європі не забувають про гігантські валютні резерви Пекіна, обсяги яких переважають три трильйони доларів. До того ж економічне зростання країни відбувається у надзвичайно швидкому темпі. За минулий рік економіка Китаю зросла на 1,3 трильйони доларів. "Це так само, якби кожні 12,5 тижнів виникала нова Греція або приблизно щороку нова Іспанія", - написав економіст однієї з найбільших у світі інвестиційний компаній Goldman Sachs Джим О'Ніл у німецькій газеті Handelsblatt.
 
Та не зважаючи на це було б наївно думати, що Китай своїми капіталовкладеннями кинеться врятувати Єврозону. Китайці хоча і скуповували з дипломатичних міркувань облігації європейських країн, говорить Мао Чженьхуа, директор Інституту економіки Китайського народного університету, проте "деякі країни пов'язані з великими ризиками, тому інвестори їх уникають. Адже зрозуміло, що й ми стримуємо себе у такій ситуації. Ми нічим не кращі, і нам щастить не більше за інших".
 
Розчарування з обох боків
 
Тоді як ЄС так і не дочекався, щоб китайці почали масово скуповувати іспанські та італійські облігації, китайський уряд був розчарований тим, що в єврозоні не змогли подолати боргову кризу.
 
Причиною неефективного кризового менеджменту, на думку економіста Мао Чженьхуа, є недосконалість самої конструкції євро. Фіскальна та грошова політика реалізуються окремо. У кожній, навіть незначній кризовій ситуації країна-член єврозони має звертатися до Європейського центрального банку. А це потребує часу і згоди інших країн-членів. "Тому було би добре, якби реформи йшли у напрямку створення конфедерації, у межах якої була би можливою координована фіскальна політика та ефективніше переміщення капіталу", - підкреслив економіст у розмові з DW.
 


Проте Об'єднана Європа ще дуже віддалена від цього. Від літніх намірів радикальних реформ, коли євро перебувало під загрозою краху, до грудневого саміту ЄС майже нічого з тих планів не залишилося.
 
Китаю потрібне сильне євро
 
Це означає, що єврозона і надалі житиме у стані потрясінь та нестабільності. Така ситуація в минулому аж ніяк не сприяла китайській економіці. "Єврозона була великим ринком для китайських продуктів і важливим джерелом прямих інвестицій до Китаю. І те, й інше вже не функціонує так добре, як раніше. До того ж знизився дохід від інвестицій у європейські державні облігації", - наголосив Мао Чженьхуа.
 
Проте Китай зацікавлений у стабільній єврозоні не лише з цих причин. Сильне євро потрібне йому для збалансування ролі американського долару. Адже абсолютне домінування цієї валюти, на думку знаного китайського економіста, не є справедливим. "З китайської точки зору стабільна єврозона є запорукою стабільної світової економіки", - вважає Мао Чженьхуа. Євро є альтернативою долару і для валютних резервів країни, адже таким чином Китай може зменшити ризики і убезпечити свої статки.
 
Перспективи Греції
 
Як і більшість його китайських колег, Мао Чженьхуа висловлюється проти виходу Греції із зони євро. "Це було би дуже небезпечним кроком. Адже хто піде слідом за Грецією? Яким чином можна буде її виключити (з єврозони. - Ред.). Це все залишається невизначеним", - підкреслив економіст. Тому зменшена єврозона для нього - ніщо інше як крах усього валютного союзу.
 
Поки майбутнє європейської валюти залишається невизначеним, Китай підтримуватиме єврозону на словах або непрямо - за допомогою міжнародних фондів.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект