НОВИНИ

13.04.2005 | Німецький експерт пропонує Україні „золоту” середину”
Джерело - ProEUROPA

В разі відмови Європейського Союзу Україні у її прагненні вступити до об’єднання, були би зведені нанівець реформаторські зусилля нового українського керівництва. Це відсунуло б Україну в бік Росії.


Таку думку висловив професор дослідницького департаменту з питань Росії і СНД німецького Фонду науки і політики Еберхард Шнайдер сьогодні на конференції у Києві з питань формування послідовної системи відносин між Україною, Росією і ЄС.


Він також наголосив, що така відмова могла б підсилити імперські тенденції самої Росії.


Торкаючись позиції Росії щодо української євроінтеграції експерт відзначив, що російська політична еліта здебільшого сприймала європейські прагення України як особисту образу. Тоді як сама Росії прагне мати добрі відносини з ЄС. Тому і добрі відносини України з ЄС не слід сприймати як щось погане для Росії. Також експерт вислови нерозуміння щодо ще одного стереотипа: сприйняння вступу України до ЄЕП як суперечливий крок відносно бажання України встпупити до ЄС. Експерт пояснив, що якщо йдеться про зону вільної торгівлі в рамках ЄЕП, то це можна розглядати як крок, який доповнює інші домовленості.


Також, за словами експерта, Євросоюз у разі успішної реалізації Плану дій "Україна-ЄС" повинен пообіцяти підвищити рівень відносин з Україною і згодом підписати договір про асоційоване членство, а також закріпити перспективи членства України в ЄС. На думку Е.Шнайдера, це було б "золотою серединою", враховуючи позицію деяких великих країн ЄС про те, що зараз передчасно обговорювати членство України в ЄС, але і відмовляти Україні в членстві також було б безпідставно.


Кажучи про нинішні взаємовідносини ЄС, Росії і України, німецький експерт акцентував увагу, що ЄС після останнього розширення вперше межує з пострадянськими державами, які традиційно входили до сфери інтересів Росії. Таким чином, за словами експерта, "Росія і ЄС стають зовнішньополітичними конкурентами" на цьому просторі. На його думку, російсько-європейська конкуренція особливо виразно проявилася у зв?язку з виборами Президента України. Водночас Е.Шнайдер наголосив, що, враховуючи сусідство ЄС і Росії, Брюссель не зацікавлений у порушенні зв?язків з Москвою. "ЄС не робитиме будь-яких кроків, які могли б завдати прикрощів Москві", - відзначив Е.Шнайдер. Проте ЄС проводить свою політику в Україні не озираючись на Росію, додав він.


Окреслюючи позицію всередині ЄС до курсу на євроінтеграцію нового керівництва України, німецький експерт відзначив, що після останнього розширення Євросоюз не може визначитися з цього приводу, враховуючи внутрішньополітичні процеси в країнах об?єднання. Зокрема, такі країни, як Франція і Велика Британія, де відбувається складний внутрішньополітичний діалог про прийняття Конституції ЄС і проблеми вступу Туреччини до ЄС, вважають амбіції України передчасними. Південні країни ЄС – Іспанія і Португалія – вже відчули негативні наслідки розширення Союзу, що спричинило скорочення фінансової допомоги цим країнам, і вони також не зацікавлені у вступі України до ЄС. Німеччина прагне підтримати європейські устремління України, але без обіцянки членства в організації, можливо, може йтися про привілейоване партнерство, сказав Е.Шнайдер.


Німецький експерт відзначив, що ЄС повинен підняти рівень своїх відносин з Україною, принаймні, до рівня відносин з Росією (зараз обговорюється концепція відносин Росія-ЄС у рамках партнерства зі співпраці в чотирьох просторах).
Е.Шнайдер наголосив, що відносно таких країн, які, як і Україна, хотіли б вступити до ЄС, необхідно виробити стратегію, яка базувалася б на можливості різних рівнів і темпів інтеграції. А в зв?язку з цим експерт нагадав, що вже зараз не всі країни нинішнього ЄС, наприклад, входять до Шенгенськуї зони. За його словами, повинна бути "єдність у різноманітності".



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект