НОВИНИ

13.04.2005 | Україна проситиме нову допомогу на Чорнобиль
Джерело - Українська служба ВВС

Міністр енергетики Іван Плачков, виступаючи під час парламентського дня уряду з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, заявив, що Україна звернеться до країн-донорів із проханням збільшити фінансову допомогу на побудову нового укриття для зруйнованого четвертого блоку ЧАЕС.

Київ також проситиме західних інвесторів дати гроші на підвищення безпеки двох нових атомних блоків на Рівненській і Хмельницькій станціях, які були запущені напередодні президентських виборів минулого року і які і досі нічого не дають українській економіці.

Блоки добудовані, але не повністю?

Україна наразі не може використовувати добудовані минулого року нові блоки на Рівненській та Хмельницькій атомних станціях, заявив міністр енергетики Іван Плачков. Причина у тому, що блоки ще потребують заходів з підвищення безпеки, а також ліній електропередач, які під'єднали б їх до загальної енергосистеми.

Іван Плачков:"На блоках Рівненської та Хмельницької ЕАС потрібно виконати достатньо великий обсяг робіт із забезпечення їх експлуатації. Зараз ми практично завершуємо переговори із Європейським банком щодо надання кредиту для здійснення цих робіт, які триватимуть рік-півтора. Що стосується використання потужностей цих станцій, то, на жаль, при введенні цих блоків в експлуатацію не були передбачені лінії електропередачі, і ми змушені все бюджетне фінансування цього року спрямовувати на будівництво ЛЕП, бо зараз ці енергоблоки закриті самі на себе."

А екологи попереджали...

Раніше про те, що капіталовкладення у нові блоки не обмежаться лише витратами на добудову блоків, говорили низка українських екологічних організацій, доводячи суперечливість ефективності такої добудови. Заступник голови Національного екологічного центру Юрій Урбанський каже, що новина про відсутність ліній електропередач енергії з нових блоків його не дивує.

Юрій Урбанський:"Коли йшла мова про добудову, про пошук коштів, коли йшла ця бійка за кредит ЄБРР, ми неодноразово заявляли, що як такі, ці блоки взагалі не потрібні енергосистемі України, оскільки в нас існує надлишок генеруючих потужностей. Тобто ці блоки вироблятимуть електроенергію, на яку всередині України немає попиту. Тому зараз і почалися ці розмови про будівництво додаткових ліній електропередач, і чітко прослідковується, що є намагання продавати цю електроенергію на експорт."

За офіційною версією, нові блоки мали компенсувати закриття четвертого блоку на Чорнобильській АЕС, і були введені в експлуатацію наприкінці літа -восени минулого року.

Юрій Урбанський каже, що було очевидно, чому це відбувалося саме тоді: "Було абсолютно зрозуміло, що будують під вибори, щоб кандидат на посаду президента Віктор Янукович зміг приїхати, перерізати червону стрічечку на відкритті цих реакторів. Але якихось економічних обґрунтувань не давалося. Дуже часто доводилося чути, що нам їх треба добудувати, оскільки вони вже майже готові. Невже якщо у хаті є мотузка, то треба вішатися на неї?"

Представник Національного екологічного центру також висловлює сумніви у тому, що українському урядові вдасться довести ці блоки до європейських стандартів безпеки - навіть із грошима європейського банку, адже їх будівництво почалося ще за радянських часів, і тоді ж розроблялися самі проекти, які давно вже не втілюються у цивілізованому світі.

Саркофаг подорожчав

Тим часом міністр енергетики також повідомив, що Україна звертатиметься і по іншу західну фінансову допомогу, зокрема, проситиме країни-донори Чорнобильського фонду збільшити фінансування робіт з побудови нового саркофагу над зруйнованим четвертим блоком ЧАЕС.

За словами Івана Плачкова, від часу останньої зустрічі донорів ціни і обсяги потрібних робіт на "Укритті" зросли, і тому додатково потрібно зібрати 300 мільйонів доларів.

Іван Плачков:"На сьогодні обсяг сконцентрованих коштів на об'єкт "Укриття" становить 758 мільйонів доларів. Наші попередні розрахунки показують, що вартість будівництва збільшилася до понад 1 мільярда доларів через підвищення цін та розширення обсягів робіт. Ми сподіваємося, що 12 травня на черговій зустрічі донорів Чорнобильського фонду вони позитивно вирішать це питання".

Водночас і в самій Україні, і за її межами все частіше лунає занепокоєння неефективним і нецільовим використанням коштів на побудову нового саркофагу. Оглядачі також висловлюють занепокоєння затримкою з будівництвом нового укриття над четвертим блоком ЧАЕС, побоюючись неконтрольованого викиду радіоактивного пилу, який накопичився під старим саркофагом.

Від атомного минулого - до ядерного майбутнього?

Юрій Урбанський з Національного екологічного центру каже, що його не дивують наміри просити більше грошей у іноземних донорів, але дивує бажання нової влади і надалі розвивати атомну енергетику в Україні.

Юрій Урбанський:"Складно сказати, чи піде світове співтовариство на те, аби дати ці додаткові кошти, але що турбує в цій ситуації, це те, що працюючи над ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, навіть нове керівництво не робить ніяких висновків з історії, і надалі нарощує ядерні потужності. Зокрема, наприклад, іде мова про будівництво підприємства з виробництва ядерного палива. Це знову ж таки потягне мільярдні інвестиції. Виникають питання і щодо безпеки цих підприємств. Також дуже суттєвим питанням є те, що ми і наші діти будемо робити із тією величезною кількістю ядерних відходів, які залишаються на тисячоліття."

Прихильники розвитку атомної енергетики кажуть, що Україна отримує половину своєї електроенергії з атомних станцій, і що ця енергія є найдешевшою. Водночас Україна імпортує до 90 % нафти і до 70 % газу. Проте противники атомної енергетики кажуть, що у розрахунки не беруться витрати на закриття атомних станцій та заховання ядерних відходів, а також, що варто було б вкладати гроші не у будівництво нових блоків, а в енергоощадні технології.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект