НОВИНИ

07.12.2012 | Головування України в ОБСЄ припало на складний для організації час
За матеріалами - Української служби "Радіо Свобода"

Україна сьогодні перейняла головування в Організації з безпеки та співробітництва в Європі. Лідерство в ОБСЄ є символічним для України, адже засновники української незалежності, борці з радянським режимом беруть свої початки саме з Гельсінського процесу. Василь Стус, Олекса Тихий, Валерій Марченко – це лише три відомі активісти Українського гельсінського комітету, які жили і померли у боротьбі за права людини і свободу для України. Сьогодні ОБСЄ, яка була сформована на основі Гельсінської угоди у 1975 році, переживає великі виклики.


Засідання  ОБСЄ в ірландському Дубліні продемонструвало деякі виклики, які сьогодні стоять перед ОБСЄ. Західні країни, зокрема США, наголошують на важливості місії організації захищати права людини, верховенство права, людські свободи  – базові принципи, на яких була збудована ОБСЄ.
 



«Ми вітаємо всі зусилля з покращення діяльності організації. І це означає підсилення тих інституцій, які ми вже маємо, щоб вони функціонували вільно і без тиску ззовні. Це означає дотримання зобов’язань, які ми дали один одному і громадянам наших країн. Тому на шляху до 40 річчя Гельсінської угоди настав час для ОБСЄ стати лідером у боротьбі за  права людини і захист людської гідності», – заявила в ході засідання державний секретар США Гіларі Клінтон.
 Але Росія, яка завойовує все більше впливу  в середині ОБСЄ, намагається переключити увагу організації на питання безпеки і перенести питання захисту людських прав на другий план.  Не виключено, що саме тому президент Росії Володимир Путін під час засідання СНД в Ашхабаді піддав критиці ОБСЄ. За його словами, ОБСЄ захищає лише інтереси окремих країн.
 



«ОБСЄ давно пора припинити обслуговувати інтереси окремих країн і зосередити  свою увагу на порядку денному, який об’єднує. Ми розраховуємо, що Україна як головуюча країна в ОБСЄ в 2013  році займе саме таку позицію», – сказав президент Росії Володимир Путін.
 
Україна у цьому негласному протистоянні між двома потугами намагається знайти третій шлях. Міністерство закордонних справ України вже задекларувало, що фокусом уваги головування України буде боротьба з торгівлею людьми.
 
Старший радник Гельсінської комісії при Конгресі США Орест Дейчаківський  каже, що ОБСЄ вітає бажання  України при головуванні в ОБСЄ зосередитись саме на цій проблемі. Водночас представник ОБСЄ вважає, що існує багато інших ключових проблем, у вирішенні яких Україна повинна показати приклад  іншим країнам – членам організації.
 


«Україна не може сказати,  ми будемо боротись з  торгівлею людьми,  але ігнорувати проблему дотримання прав людини чи порушення принципів демократії і верховенства права. Я мушу відмітити, що в цьому аспекті існують деякі застереження. Останні декілька років деякі країни ОБСЄ, зокрема Росія та Білорусь, намагаються послабити увагу організації до проблем, пов’язаних з правами людини. Ми сподіваємось і очікуємо, що Україна буде захищати людські аспекти порядку денного ОБСЄ і навіть зробить їх пріоритетними», – коментує Орейст Дейчаківський.
 
Ще одним важливим аспектом при головуванні України багаторічний радник Гельсінської комісії називає необхідність дотримання визначених принципів і зобов’язань ОБСЄ.
 


«Країна – член ОБСЄ повинна відповідати певним стандартам і зобов’язанням, під якими підписались усі учасники цієї організації. На жаль, Україна не відповідає усім стандартам. Два найбільш яскраві приклади цього – невмотивовані політичні переслідування і ув’язнення двох колишніх урядовців, Юлії Тимошенко та Юрія Луценко, як також якість останніх  парламентських виборів, які були визнані найгіршими за останні чотири  раунди загальнонаціональних виборів», – каже Дейчаківський.
 
На засіданні ж у Дубліні не оминула цю тему і Гілларі Клінтон, згадавши також сусіда України.
 
«У Білорусі уряд продовжує систематично порушувати права людини, затримувати політичних в’язнів та здійснювати тиск на журналістів. В Україні вибори у жовтні були відходом від демократії і ми продовжуємо бути глибоко занепокоєні вибірковим переслідуванням опозиційних лідерів», – відзначила Клінтон.
 
Отже, Україна вступає у головування в ОБСЄ з великими викликами та з дещо затьмареною репутацією. Влада України має цілий рік,  щоб продемонструвати, на що вона здатна як лідер великої міждержавної інституції.
 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект